ZESPÓŁ OTELLA – ZAŚLEPIENI CHOROBLIWĄ ZAZDROŚCIĄ

Zespół Otella inaczej określany jest jako syndrom Otella albo obłęd alkoholowy. Jest to rodzaj psychozy urojeniowej, która bardzo często występuje u mężczyzn, głównie tych, którzy nadużywają alkoholu, ale nie tylko. Jednym z objawów syndromu są urojenia, że partnerka jest niewierna, ale też objawia się on patologiczną zazdrością, do której nawet nie ma podstaw. Jakie są objawy tej choroby i czy w ogóle możliwe jest jej leczenie?

Jak Otello Szekspira…

Nazwa tego syndromu nawiązuje do jednego z bohaterów książki Williama Szekspira, którym był Otello.

Był on zaślepiony chorobliwą zazdrością wobec swojej żony Desdemony i z tej zazdrości udusił ją.

Jednak po jej śmierci przekonał się, że była mu wierna i w związku z tym pogrążony w rozpaczy, popełnił samobójstwo.

Najważniejsze przyczyny choroby

Zespół Otella może pojawiać się w wyniku choroby alkoholowej, ale ważne jest to, że nie dotyczy on każdej osoby, która jest uzależniona od alkoholu.

Syndrom ten dotyczy także bardzo często osób, które mają obniżoną samoocenę, a poprzez to pojawia się u nich lęk przed porzuceniem przez partnerkę.

Zachorowanie na obłęd alkoholowy może być również związany z uszkodzeniem systemu nerwowego, do którego dochodzi w wyniku nadużywania alkoholu.

obłęd-alkoholowy.jpg
foto.123rf.com

Dlatego też zaczynają się pojawiać urojenia, objawiające się patologiczną zazdrością.

Badacze wskazują także, że może występować korelacja pomiędzy zespołem Otella a osobowością paranoiczną.

W związku z tym pojawia się nadmierna podejrzliwość, że partnerka nas zdradza, a także nieufność wobec niej czy też przewrażliwienie na własnym punkcie oraz tworzenie różnych teorii spiskowych.

Zespół ten pojawia się u osób, będących uzależnionych od alkoholu albo będących w stanie upojenia alkoholowego.

Jak już było wcześniej wspomniane, najczęściej dotyczy on mężczyzn.

Jednak może też, ale bardzo rzadko, pojawić się u kobiet albo u osób starszych w podeszłym wieku, które cierpią na psychozę starczą, wywołaną zmianami w ośrodkowym układzie nerwowym.

Zdradzasz mnie z wieloma kochankami!

Osoba z obłędem alkoholowym nie zdaje sobie sprawy z absurdalności swojego zachowania i uznaje urojenia za rzeczywistość, która go otacza, a do tego uważa, że dobrze robi, wierzy w słuszność swoich podejrzeń oraz w działania, które zostały wywołane właśnie tymi podejrzeniami.

Mężczyzna z zespołem Otella wierzy w to, że jego partnerka zdradza go, ale też twierdzi, że ma ona wielu kochanków.

Tych jej kochanków szuka wśród przyjaciół i znajomych, czyli wśród ludzi, z którymi jest ciągle w kontakcie.

W związku z tym zaczyna być wobec nich niemiły, ale też agresywny, a poprzez to, że nie potrafi kontrolować swoich emocji, może być nawet niebezpieczny.

zespół-Otella.jpg
foto.123rf.com

Osoba tak będzie też szukała dowodów na to, że partnerka go zdradza, a bardzo często są to błahe i absurdalne dowody, np. na zdradę może wskazywać kilkuminutowe spóźnienie czy zmieniony ton głosu.

Poprzez to mężczyzna zaczyna zadręczać swoją partnerkę wieloma pytaniami, zaczyna ją sam śledzić, przeglądać jej rzeczy, a nawet filmować ją lub wynajmuje do tego detektywa.

Są to urojenia zdrady, a do nich mogą również dołączyć urojenia prześladowcze.

Mężczyzna z syndromem Otella zaczyna uważać, że gdy nie może znaleźć wyraźnych dowodów, świadczących o niewierności partnerki, będzie wskazywało to na to, że jest ona bardzo przebiegła.

zespół-Otella.jpg
foto.123rf.com

Zaczyna również uważać, że padł ofiarą spisku swojej partnerki oraz jej kochanków i dlatego też zaczyna obawiać się o swoje bezpieczeństwo oraz życie.

Mężczyzna z obłędem alkoholowym cały czas chce, aby jego partnerka przyznała się do zdrady, gdyż nie w ogóle nie wierzy w to, że jest mu ona wierna.

Jednak potwierdzenie takich oskarżeń i tak nie rozwiązuje problemu, ponieważ chory tylko umacnia się w swoich podejrzeniach i daje sobie pozwolenie na dalszą zazdrość, a to z kolei prowadzi do nasilenia się urojeń.

Podejrzewanie partnerki o zdradę staje się powodem ciągłych kłótni w związku i dlatego też dochodzi do przemocy psychicznej, a nawet bardzo często do przemocy fizycznej.

Osoba uzależniona od alkoholu, jeżeli jest pobudzona, zaczyna tracić zdolność samokontroli, a emocje, które zostały wywołane przez przekonanie o zdradzie, stają się przyczyną jeszcze częstszego sięgania po alkohol i to znowu zwiększa ryzyko agresywnego zachowywania się.

W takich bardzo skrajnych przypadkach może nawet zakończyć się to zabójstwem swojej partnerki.

Mężczyzna z takimi urojeniami podporządkowuje wszystko wierze w to, że partnerka go zdradza, a poprzez to zaniedbuje zainteresowania, obowiązki zawodowe oraz kontakty towarzyskie.

Mechanizm powstawania zespołu Otella

Mechanizm, który prowadzi do chorobliwej zazdrości, a dalej do powstawania urojeń jest bardzo prosty, ponieważ osoby, które są uzależnione od alkoholu, bardzo często mają zaburzenia seksualne.

Chodzi o to, że objawia się to wzmożonym popędem seksualnym, ale do tego dochodzi jednoczesne obniżenie sprawności seksualnej.

Z drugiej strony partnerka nie ma ochoty na seks z mężczyzną, który jest pod wpływem alkoholu.

To sprawia, że do kontaktów seksualnych z partnerem wkrada się nerwowość oraz konflikty, a poprzez to rodzą się zarzuty niewierności.

zespół-Otella.jpg
foto.123rf.com

Jeśli partnerka odmawia współżycia, to u chorego wzrasta podejrzliwość oraz nieuzasadniona zazdrość.

Takim czynnikiem, który powoduje, że zazdrość przeradza się w obłęd alkoholowy, jest brak zaufania.

Urojenia mogą się rozwijać stopniowo, aż do momentu, gdy będą całkiem absurdalne oraz całkowicie będą determinowały zachowania chorego.

Obłęd alkoholowy częściej rozwija się u osób, które były już wcześniej podejrzliwe oraz zazdrosne, a także w ich zachowaniu pojawiały się elementy osobowości paranoicznej.

W związku z tym syndrom Otella powstaje częściej u osób podejrzliwych, upartych, ale też wrogo nastawionych do otoczenia.

Precz z byciem jak Otello!

Jak leczyć zespół Otella?

Czy możliwe jest w ogóle jego całkowite wyleczenie?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że jest to bardzo niebezpieczna choroba, ponieważ poza urojeniami są jeszcze problemy, które wynikają z uzależnienia od alkoholu.

W związku z tym zespół Otella może doprowadzić do rozpadu związku, rodziny, depresji czy różnych aktów przemocy.

Taką osobę bardzo trudno jest nakłonić na terapię, gdyż jest ona przekonana, że jej podejrzenia są słuszne i uważa, że wmawia się jej chorobę, a zachęcanie do leczenia może potraktować, jako kolejny dowód na niewierność swojej partnerki.

Na wizytę u specjalisty chory decyduje się dopiero, gdy rodzina stawia mu ultimatum albo w wyniku dostania nakazu sądowego, co może być związane z tym, że doszło już do aktu przemocy fizycznej.

zespół-Otella.jpg
foto.123rf.com

Aby można było podjąć leczenie, konieczna jest najpierw abstynencja od alkoholu, dlatego taką osobę trzeba najpierw skierować na terapię uzależnień.

Zespół abstynencyjny może nasilić objawy zespołu Otella, dlatego choremu trzeba również podawać leki przeciwpsychotyczne.

Zalecana jest tutaj terapia poznawczo – behawioralna, którą można uzupełnić terapią małżeńską.

Skuteczna pomoc psychologiczna kliknij  TUTAJ

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.