ZIELONY SOK WZMACNIAJĄCY KOŚCI I ENERGETYZUJĄCY ORGANIZM

Kości są podporą całego ciała, zapewniają ochronę narządów wewnętrznych i mięśni. Zdrowe kości są również ważne dla utrzymania dobrej postawy, a co za tym idzie – zachowania młodzieńczego wyglądu przez lata. Nasze ciała do codziennej, normalnej aktywności potrzebują nie tylko mocnych kości, ale także energii, ponieważ bez tego duetu niemożliwe jest wykonanie nawet najłatwiejszych zadań. Dlatego też przedstawiamy Wam przepis na sok, który wzmacnia i chroni kości oraz dodatkowo energetyzuje organizm.

Odpowiednia dieta

Podstawą utrzymania zdrowych i mocnych kości jest dobra dieta, czyli taka, która zawiera odpowiednie składniki odżywcze, np. wapń, magnez, potas, witaminy D i K, beta-karoten i białko.

To właśnie obecność tych składników pozwala budować silne kości, zwiększać ich wytrzymałość i szybciej odzyskiwać siły po ciężkim treningu lub dniu wypełnionym aktywnością fizyczną.

Aby dostarczyć do organizmu te wszystkie niezbędne składniki odżywcze dla mocnych kości i przy tym otrzymać potężną dawkę energii, która pozwoli ci przetrwać cały dzień, możesz rozpocząć dzień od szklanki zdrowego soku.

zielony-sok.jpg
Zielony sok foto.depositphotos.com

Kluczowe składniki

Kluczowymi składnikami domowego soku dla wzmocnienia kości i energetyzowania organizmu jest:

  • Szpinak – jest bogatym źródłem witaminy K, ponieważ zaledwie 1 szklanka szpinaku, pokrywa aż 181% zalecanej dziennej wartości witaminy K. Witamina ta pomaga zapobiegać tworzeniu się nadmiernej ilości osteoklastów, które są komórkami, mogącymi niszczyć kości. Ponadto szpinak zawiera również wapń i magnez, które są ważne dla utrzymania zdrowia kości.
  • Ogórki – to bogate źródło witamin A, B i C oraz minerałów takich jak wapń, magnez, fosfor i potas. Te witaminy i minerały wspólnie nie tylko nawilżają ciało, ale także przyczyniają się do wzmocnienia kości.
  • Zielone jabłka – zawierają flawonoid zwany floridyną, który zmniejsza ryzyko osteoporozy, zmniejszając stan zapalny i zwiększając gęstości kości. Obecna witamina C jest niezbędna do produkcji kolagenu, który utrzymuje w zdrowiu mięśnie, naczynia krwionośne, kości i chrząstki. Co więcej, związki przeciwutleniające i przeciwzapalne zawarte w zielonych jabłkach pomagają w zwiększaniu gęstości i siły kości.
  • Sok pomarańczowy – jedna szklanka dostarcza porcję 100 IU witaminy D (17% dziennej dawki) niezbędnego składnika odżywczego do utrzymania zdrowych mięśni i kości. Poza tym świeżo wyciskany sok pomarańczowy jest idealny, aby utrzymać poczucie młodości, siły i zdrowia.
  • Imbir – ma silne właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu łagodzi ból stawów i poprawia zdrowie kości.

Zielony sok – przepis

Składniki:

  • 1 szklanka liści świeżego szpinaku;
  • 1 obrany i pokrojony w kostkę ogórek;
  • 2 zielone jabłka (pokrojone na kawałki ze skórką);
  • 2 cm kawałek obranego, świeżego imbiru;
  • ½ szklanki świeżego soku pomarańczowego.

Jabłka, szpinak ogórka i imbir wrzucaj po kolei do sokowirówki, by wycisnąć z nich sok.

Do wyciśniętego soku dolej ½ szklanki soku pomarańczowego i dokładnie wymieszaj.

Jeżeli sok będzie za gęsty, to możesz dolać trochę przefiltrowanej wody.

Wlej sok do szklanki, opcjonalnie dodaj kilka kostek lodu lub łyżeczkę prażonych nasion sezamu i wypij taką porcję codziennie rano.

Pamiętaj, aby ewentualny nadmiar soku przechowywać w lodówce i wypić go tego samego dnia, w którym został przygotowany.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.