5 NAWYKÓW PRZEDŁUŻAJĄCYCH ŻYCIE O PONAD DEKADĘ

5 nawyków może przedłużyć życie o ponad dekadę? Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Harvarda sugerują, że wystarczy stosować przez całe dorosłe życie pięć zasad w codziennym zachowaniu, aby cieszyć się zdrowiem i długim życiem. Jakie to zasady? Na jakiej podstawie je określono? O tym przeczytacie więcej poniżej.

5 nawyków, które przedłużają życie

Pięć zdrowych nawyków, których wdrożenie do codzienności przedłuża życie, nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem:

  • zdrowa dieta – bogata w owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste oraz niska zawartość czerwonego mięsa, tłuszczów nasyconych i cukru;
  • ćwiczenia fizyczne – co najmniej 30 minut dziennie;
  • utrzymywanie prawidłowej wagi ciała – wskaźnik masy ciała (BMI) między 18,5 a 25;
  • unikanie palenia papierosów;
  • ograniczenie spożycia alkoholu (nie więcej niż 300 ml piwa lub wina dziennie dla mężczyzn i nie więcej niż około 150 ml dla kobiet, chociaż ostatnie badania sugerują, że nawet te ilości są szkodliwe dla zdrowia).
nawyki-przedłużanie-życia.jpg
foto.depositphotos.com

Tym, co może być dla nas zaskakujące, jest sam rozmiar wpływu tych zdrowych nawyków na oczekiwane przedłużenie życia.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda wykazało, że przestrzeganie wszystkich wyżej wymienionych pięciu nawyków przedłuża życie średnio o 14 lat u kobiet i średnio o 12 lat u mężczyzn.

Szczegóły badania

W celu przeprowadzenia obszernego badania naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health przeanalizowali dane dotyczące stanu zdrowia i stylu życia zebrane od około 123 000 amerykańskich uczestników, którzy brali udział w dwóch dużych, trwających latami badaniach – Nurses’ Healt Study (badane kobiety) oraz Health Professionals Follow-up Study (badani mężczyźni).

Kobiety obserwowano przez 34 lata, a mężczyzn przez 27 lat.

Bacznie obserwowano wszystkie zmiany stylu życia, nawyki żywieniowe, stan zdrowia oraz rejestrowano wszystkie zgony wśród uczestników.

Następnie naukowcy wykorzystali te dane, aby ustalić, czy ludzie stosujący się do pięciu zdrowych nawyków żyli dłużej niż osoby, które ich unikały, a jeśli tak, to o ile lat przedłużyło się ich życie.

Badanie wykazało, że u mężczyzn, którzy stosowali się do wszystkich pięciu zdrowych nawyków, średnia długość życia wzrosła o 12 lat, a u kobiet o dodatkowe 14 lat.

czas-życia.jpg
foto.depositphotos.com

Poza tym osoby, które stosowały się do wszystkich pięciu nawyków, umierali o 74% rzadziej w trakcie trwania badania.

Zmianie stylu życia przypisano także zmniejszenie ryzyka zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych oraz zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka.

Niestety tylko niecałe 2 procent osób biorących udział w badaniu stosowało wszystkie pięć zdrowych nawyków.

Jedna trzecia uczestników badania stosowała się do dwóch lub jednego nawyku.

Mimo to naukowcy zauważyli, że lepiej stosować, chociaż dwa zdrowe nawyki przedłużające życie niż nie stosować się do nich w ogóle.

Na przykład, kobiety w wieku 50 lat z pięcioma zdrowymi nawykami mogą liczyć na dożycie (średnio) do około 93 lat, osoby z czterema zdrowymi nawykami – do 89 lat, osoby z trzema do 87. roku życia, a osoby stosujące dwa nawyki – do 84 lat.

Badanie to podkreśla wagę i istotę przestrzegania zdrowych nawyków związanych ze zmianą stylu życia w poprawie długości życia ludzi na całym świecie.

Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie za bardzo promuje się leczenie, a nie profilaktykę, każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z faktu, że pięć prostych zasad może zupełnie odmienić nasze życie…

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką oznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.