„AKTYWNOŚĆ POZA FACEBOOKIEM” – JAK USUNĄĆ I ZABLOKOWAĆ TO, CO FACEBOOK ŚLEDZI POZA PORTALEM? – Odkrywamy Zakryte
„AKTYWNOŚĆ POZA FACEBOOKIEM” – JAK USUNĄĆ I ZABLOKOWAĆ TO, CO FACEBOOK ŚLEDZI POZA PORTALEM?

„Aktywność poza Facebookiem” to narzędzie, które pozwala zobaczyć – i nieco kontrolować – to, co inne strony i aplikacje mówią Facebookowi o tobie i twoim życiu poza nim. Nawiasem mówiąc, jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy, Facebook śledzi zdumiewającą ilość tego, co robisz, gdy nie korzystasz z portalu, czyli dużą część aktywności dotyczącą codziennego życia.

 Facebook śledzi twoje życie

Wszyscy użytkownicy Facebooka muszą mieć świadomość, że ta sieć społecznościowa śledzi ich aktywność na niezliczone sposoby, nawet to, co robią, gdy nie używają portalu.

Dlaczego Facebook tak robi? Ponieważ może następnie dopasować te informacje do twojego profilu na Facebooku i kierować do Ciebie spersonalizowane reklamy.

Jak to wygląda w praktyce?

Na swojej stronie Facebook tłumaczy dokładnie, jak udostępniana jest taka aktywność:

aktywność-poza-facebookiem.jpg
Źródło: FB

Otóż cała aktywność poza Facebookiem dotyczy w zasadzie podsumowania aktywności, którą firmy i organizacje udostępniają portalowi na temat twoich interakcji, takich jak wizyty w ich aplikacjach i witrynach.

Do udostępniania Facebookowi tych informacji używają portalowych narzędzi biznesowych.

Następnie Facebook korzysta z tej aktywności, aby spersonalizować twoje doświadczenia, na przykład w celu wyświetlania ci trafnych reklam.

Narzędzie „Aktywność poza Facebookiem”

W styczniu 2020 roku Facebook uruchomił dostęp do narzędzia „Aktywność poza Facebookiem”, które pozwala użytkownikowi zobaczyć, ile Facebook wie o jego życiu poza Facebookiem.

Aby skorzystać z narzędzia, musisz przejść do Ustawień, a następnie kliknąć po lewej stronie zakładkę „Twoje informacje na Facebooku”.

facebook.jpg
Źródło: FB

Kliknięcie „Aktywność poza Facebookiem” pozwoli ci sprawdzić, jakie firmy i strony wysyłały dane Facebookowi w ciągu ostatnich 180 dni.

Będziesz widzieć podsumowanie swojej aktywności, które Facebook otrzymuje od firm i organizacji, w tym swojej aktywności w innych aplikacjach i witrynach.

Musisz przygotować się na oszołomienie, bo niektórzy donoszą o setkach aplikacji i stron internetowych, które pobierały i udostępniły dane Facebookowi.

Tutaj, po prawej stronie znajduje się też opcja „Zarządzaj swoimi aktywnościami poza Facebookiem”, w której znajdziemy dodatkowe i przydatne rozwiązania oraz opcja „Wyczyść historię”, która umożliwia odłączenie historii aktywności poza portalem od swojego konta.

zarządzanie-fb.jpg
Źródło: FB

Możesz również określić, czy chcesz, aby twoja aktywność poza Facebookiem była w przyszłości zapisywana na twoim koncie.

Co prawda, zastrzeżenie zbierania tych informacji nie oznacza ich całkowitej blokady.

Otóż Facebook wciąż będzie zbierać dane z innych witryn w celach pomiarowych, ale nie będzie już przypisywać ich już bezpośrednio do naszego konta.

⇒ Czytaj także: „MINISTERSTWO FACEBOOKOWEJ PRAWDY”, CZYLI POLSKOJĘZYCZNE STOWARZYSZENIE FINANSOWANE PRZEZ GEORGEA SOROSA

♦ Odkrywaj zakryte z nami, wspieraj rozwój portalu KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu ⇒ kontakt@odkrywamyzakryte.com

♦ Zareklamuj światu swą działalność, produkty, miejsce, wydarzenie itd. – dodaj swoje ogłoszenie KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.