ALKOHOL USZKADZA DNA, CZYLI ZWIĄZEK PICIA Z NOWOTWORAMI

Alkohol ma nieodwracalny wpływ na DNA komórek macierzystych, co z kolei może zapoczątkować rozwój guzów nowotworowych. Badanie naukowców z brytyjskiego MRC Laboratory of Molecular Biology wyjaśnia związek między piciem a niektórymi nowotworami. W jaki sposób alkohol naprawdę wyrządza szkody?

DNA na celowniku

Nie jest tajemnicą, że nieumiarkowane picie alkoholu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka, głównie jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, piersi, wątroby i jelit.

Wiele wcześniejszych badań dotyczących analizy dokładnych sposobów, w jakich alkohol powoduje raka, zostało przeprowadzonych na poziomie komórkowym.

Ale do badania, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie Nature, naukowcy wykorzystali myszy, aby pokazać, jak picie alkoholu prowadzi do trwałych uszkodzeń genetycznych.

Naukowcy podali myszom etanol.

Następnie przeanalizowali chromosomy i sekwencjonowanie DNA do zbadania genetycznych uszkodzeń spowodowanych przez aldehyd octowy, szkodliwą substancję chemiczną wytwarzaną, gdy organizm przetwarza alkohol.

Odkryli, że aldehyd octowy może niszczyć i uszkadzać DNA w komórkach macierzystych krwi, co prowadzi do zmiany układu chromosomów i trwałej zmiany sekwencji DNA w tych komórkach.

Alkohol uszkadza DNA

Badacze odkryli, że aldehyd octowy powoduje trwałe uszkodzenie DNA, ponieważ może usuwać i niszczyć nici oraz zmieniać chromosomy, gdy komórce brakuje enzymów ochronnych zwanych dehydrogenazami aldehydowymi (ALDH).

Około 8 proc. światowej populacji ma ich niedobór.

Enzymy te rozkładają szkodliwy aldehyd octowy na octan, który nasze komórki mogą wykorzystać jako źródło energii.

Tak więc, u ludzi, którzy mają niedobór tych enzymów, kiedy piją, aldehyd octowy gromadzi się w ich organizmie, co powoduje zaczerwienienia cery, a także prowadzi do ogólnie złego samopoczucia.

alkohol-dna-rak.jpg
foto.123rf.com

Druga linia obrony w przypadku spożycia alkoholu to wiele systemów naprawiających DNA.

W większości przypadków komórka sama naprawia uszkodzenia spowodowane przez aldehyd octowy.

Ale systemy te nie zawsze działają i w komórkach powstają mutacje, co oznacza, że ​​ komórki te nie są w stanie skutecznie przeprowadzić tych napraw.

Część z tych mutacji może być naprawdę groźna.

Picie i nowotwory

Profesor Ketan Patel, główny autor twierdzi, że niektóre nowotwory rozwijają się z powodu uszkodzeń DNA w komórkach macierzystych.

W badaniu przetestowano komórki macierzyste krwi, ponieważ właściwości tych komórek umożliwiły naukowcom wykazanie uszkodzeń DNA w poszczególnych komórkach.

Niektóre szkody powstają przez przypadek, ale odkrycia jego zespołu badawczego sugerują, że picie alkoholu może zwiększyć ryzyko tych szkód.

Nasze badanie pokazuje, że niemożność przetworzenia alkoholu może zwiększać ryzyko powstawania związanych z alkoholem uszkodzeń DNA i nowotworów. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że mechanizm usuwania alkoholu i systemy naprawcze nie są doskonałe i alkohol może spowodować raka na różne sposoby, nawet u ludzi, których mechanizmy obronne są nienaruszone – ostrzega badacz.

Już sam fakt, że alkohol może uszkodzić DNA w komórkach macierzystych krwi, powinien skłonić nas do umiarkowanego sięgania po napoje z procentami i stawiania sobie wyzwań, takich jak np. miesiąc bez alkoholu.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.