ANTIDOTUM SENEKI NA SPOKOJNY UMYSŁ I ELIMINACJĘ ZMARTWIEŃ
Antidotum Seneki, rzymskiego myśliciela, uwolni cię od niepotrzebnych zmartwień. Ten wielki stoicki filozof już przed wiekami badał naszą tendencję do skupiania się na negatywnych aspektach sytuacji i skłonności do odczuwania nadmiernego niepokoju. Wiedział też, co powinniśmy zrobić, by uspokoić umysł i wyeliminować niepotrzebne zmartwienia.
Obawy o rzeczy, które się nie zdarzą
Współcześnie mamy tendencję do odczuwania obaw o rzeczy, które nigdy się nie zdarzą.
Niektórzy psychologowie twierdzą, że ten niepokój opiera się na pięciu kategoriach obaw, z których cztery są wyimaginowane, a tylko piąta dotyczy zmartwień, które mają realne podstawy zaistnienia w naszym życiu, ale zajmują one tylko 8% naszych codziennych obaw.
Innymi słowy: jesteśmy prawdziwymi mistrzami w sztuce martwienia się o nic.
I te obawy karmią lęki obecne lub oczekiwane, zamanifestowane lub ukryte, autentyczne lub przypuszczalne.
Sytuację tę dodatkowo pogorszył ciągły dostęp do wiadomości z kraju i ze świata.
Fakt bycia na stałe połączonym z informacjami i wiedzą o tym, co dzieje się we wszystkich zakątkach świata, generuje niepokój, który jest trudny do zniesienia.
Jak możemy być pewni, że nie będziemy kolejnymi ofiarami ataku terrorystycznego?
Kto nam zagwarantuje, że nie podpalą restauracji, w której jemy właśnie obiad?
Skąd pewność, że nie nadciągnie huragan?
Świadomość wszystkich katastrof i przeciwności losu, które występują w każdym zakątku planety, pogrąża nasz umysł, już podatny na katastrofy, w stanie prawdziwego delirium.
Prawda jest jednak tak oczywista, że aż trudna do przyjęcia: większość naszych obaw nie ma prawdziwych podstaw, ale to nie przeszkadza w tym, by miały one niszczycielski wpływ na nasze życie.
Antidotum Seneki
Seneka, wielki stoicki filozof, przed wiekami badał naszą tendencję do skupiania się na negatywnych aspektach sytuacji i nadmiernego niepokoju.
Myśliciel zauważył, że nasz umysł nieustannie kursuje między przeszłością a przyszłością, między błędami i katastrofami, które popełniamy i które przeżyliśmy, a błędami i katastrofami, które mogą nam się przytrafić.
W swojej korespondencji z przyjacielem Lucyliuszem opublikowanej później w zbiorze „Listy moralne do Lucyliusza” doszedł do wniosku, że: „jest więcej rzeczy, które mogą nas przestraszyć niż zmiażdżyć; częściej cierpimy w wyobraźni niż w rzeczywistości”.
Zaznaczył również, że:
[…] niektóre rzeczy dręczą nas bardziej, niż powinny. Inni dręczą nas, zanim do nas dotrą, a jeszcze inni dręczą nas, kiedy w ogóle nie ma ku temu powodu. Mamy nawyk przesadzania, wyobrażania sobie lub przewidywania smutku i nieszczęścia.
[…] nie bądź nieszczęśliwy, zanim nadejdzie kryzys, ponieważ niebezpieczeństwa, z powodu których cierpisz, zanim ci zagrażają, nigdy do ciebie nie docierają.
Seneka ze szczególną uwagą ostrzegał nas, że największym niebezpieczeństwem ciągłych zmartwień jest to, że ten stan zawsze trzyma nas w wielkim napięciu, w ciągłej gotowości umysłu, uniemożliwiając nam odpoczynek i pełne przeżycie tego, co dzieje się obecnie.
Dlatego jego antidotum na złagodzenie niepokoju umysłu i pozbycie się zmartwień to:
Prawdziwe szczęście to uwolnienie się od perturbacji, zrozumienie obowiązków wobec Boga i człowieka, cieszenie się teraźniejszością bez niepokoju zależnego od przyszłości. To nie bawienie się ani nadzieją, ani obawami, ale odpoczynek i zadowolenie z tego, co mamy, co jest dostatecznie wystarczające…
Wielkie błogosławieństwa ludzkości są w nas i pozostają w naszym zasięgu, ale my zamknęliśmy na nie swe oczy i jak ludzie żyjący w ciemności, wpadamy w niełaskę rzeczy, której bezsensownie szukamy.
Radość powinna trwać bez przerwy, we wszystkich miejscach, przez cały czas i w każdych warunkach…
Dlatego kluczem do uwolnienia się od niepotrzebnych zmartwień jest życie tu i teraz, bez postawy życzeniowej, która powoduje, że oczekujemy zbyt wiele i generujemy niepewność co do przyszłości.
Skuteczna pomoc psychologiczna kliknij TUTAJ
⇒ Czytaj także: POZBĄDŹ SIĘ ZMARTWIEŃ NA DOBRE!
*Niebieską czcionką oznaczono odnośniki do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.
https://www.youtube.com/watch?v=7aS7mqlE8kg