ASTAKSANTYNA – NAJSILNIEJSZY NATURALNY PRZECIWUTLENIACZ

Astaksantyna to czerwony barwnik należący do grupy związków chemicznych zwanych karotenoidami. Uznawana jest za bardzo silny antyoksydant. Występuje naturalnie w niektórych algach morskich i odpowiada za różowy lub czerwony kolor łososia, homara, krewetek i innych owoców morza. Jako przeciwutleniacz astaksantyna ma wiele korzyści zdrowotnych. Związane są one ze zdrową skórą, wytrzymałością, zdrowiem serca, bólem stawów, a nawet nadzieją dla chorych na raka.

Pod wodą

Astaksantyna jest karotenoidowym pigmentem, który występuje naturalnie w organizmach wodnych, takich jak algi, krewetki, homary lub kraby.

homary-astaksantyna.jpg
Homary foto.123rf.com

Największą zawartość tej substancji zawierają jednak łososie pacyficzne, szczególnie ich mięśnie.

Po tym jak astaksantyna trafi do ich łańcucha pokarmowego, nadaje im bardziej intensywny kolor od czerwieni po intensywne róże i pomarańcze.

Dla organizmów morskich astaksantyna działa jak naturalny filtr przeciwsłoneczny.

Naukowcy uważają, że substancja ta dodatkowo zwiększa wytrzymałość łososi podczas wędrówki w górę rzeki.

Najsilniejszy przeciwutleniacz

Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości chemiczne, astaksantyna jest uważana za jeden z najsilniejszych znanych naturalnych przeciwutleniaczy.

Co prawda substancja ta jest dopiero od niedawna doceniana w Europie, ale od wielu, wielu lat jest doceniana w Azji i robi furorę w Ameryce.

W badaniach z roku 2007 zanalizowano kilka popularnych antyoksydantów i ich siłę działania.

astaksantyna.jpg
Astaksantyna foto.123rf.com

Wykazano, że astaksantyna jest 6000 razy silniejsza niż witamina C, 800 razy mocniejsza niż koenzym Q10, 550 razy mocniejsza od katechin zielonej herbaty i 75 razy skuteczniejsza od kwasu alfa-liponowego.

W praktyce oznacza to, że wymagane jest przyjmowanie wyższych dawek tych innych przeciwutleniaczy na porcję – na przykład około 1000 mg witaminy C i 20-40 mg luteiny w celu wyrównania zdolności antyoksydacyjnej kilku mg astaksantyny.

Naukowcy od dawna badają właściwości astaksantyny w kierunku jej oddziaływania na organizm ludzki.

Okazuje się, że ten potężny antyoksydant ma wiele działań zdrowotnych.

Korzyści dla zdrowia

Właściwości przeciwutleniające astaksantyny stanowią główne źródło jej korzyści zdrowotnych.

Badanie porównawcze astaksantyny i innych karotenoidów wykazało, że wykazuje ona najwyższą aktywność antyoksydacyjną przeciwko wolnym rodnikom.

Ze względu na jej właściwości antyoksydacyjne, przeprowadzono wiele badań na temat tego, w jaki sposób astaksantyna może pomóc w leczeniu różnych nowotworów.

Jedno z badań wykazało krótko- i długoterminowe korzyści w leczeniu raka piersi, w tym zmniejszanie wzrostu komórek raka sutka.

Astaksantyna może być stosowana także dla zdrowej skóry.

Badanie z 2012 roku wykazało, że może pomóc w wygładzaniu zmarszczek, zmniejszaniu plam starczych i utrzymywaniu właściwego nawilżenia skóry.

Jest także skuteczna w leczeniu bólu stawów, w tym takich chorób jak reumatoidalne zapalenie stawów i zespołu cieśni nadgarstka.

ból-nadgarstka.jpg
Ból nadgarstka foto.123rf.com

Niektóre badania pokazują, że astaksantyna może zmniejszyć związany z nimi ból i stan zapalny.

Wiele badań dotyczyło również wpływu astaksantyny na wytrzymałość i na poziom zmęczenia po wysiłku fizycznym.

Badania na myszach pokazują, że może ona zwiększyć wykorzystanie kwasów tłuszczowych przez organizm, co pomaga w zwiększaniu wytrzymałości i zapobiega uszkodzeniom mięśni i kości.

Jest stosowana w celu poprawy wydajności ćwiczeń, zmniejszenia obrażeń mięśni i ich bolesności po wysiłku fizycznym.

Astaksantyna może korzystnie wpływać także na zdrowie serca, poprawiając poziom elastyny ​​i wzmacniając ściany tętnic.

Poza tym astaksantynę przyjmuje się doustnie w leczeniu choroby Alzheimera, choroby Parkinsona, udaru, chorób wątroby, związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej, zmniejszaniu zmęczenia oczu, poprawie ostrości widzenia i profilaktyce antynowotworowej.

słaba-ostrość-widzenia.jpg
Słaba ostrość widzenia foto.123rf.com

Jest również stosowana u osób ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, udaru mózgu i cukrzycy.

Ponadto astaksantyna przyjmowana doustnie zapobiega poparzeniom słonecznym, poprawia sen, zwiększa odporność, zwalcza niestrawności, pomaga w niepłodności u mężczyzn (poprawia parametry nasienia) i łagodzi objawy menopauzy.

Według najnowszych doniesień naukowych astaksantyna może nawet zwiększać długość życia.

Biorąc pod uwagę, że jest to substancja, która działa niemalże na wszystkie strefy naszego organizmu, warto uwzględnić jej codzienną suplementacją dla dobrego zdrowia.

Czytaj także: OCET BALSAMICZNY – PŁYNNA MOC WŁAŚCIWOŚCI PRZECIWBAKTERYJNYCH I PRZECIWUTLENIAJĄCYCH

♦ Odkrywaj zakryte z nami, wspieraj rozwój portalu KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu [email protected]

♦ Zareklamuj światu swą działalność, produkty, miejsce, wydarzenie itd. – dodaj swoje ogłoszenie KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.