CHOROBA PARKINSONA W UJĘCIU AJURWEDY

Choroba Parkinsona po raz pierwszy została opisana w 1817 roku przez Jamesa Parkinsona. Jest zaburzeniem neurologicznym, które dotyka 1% populacji w wieku powyżej 65 lat i jest czwartym najczęściej występującym neurologicznym zaburzeniem zwyrodnieniowym występującym u osób w podeszłym wieku. Co ciekawe, zapisy literatury ajurwedyjskiej sprzed 5000 lat opisują objawy syndromu uderzająco podobnego do choroby Parkinsona, zwanego Kampavata. Informacja ta jest jeszcze bardziej interesująca, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że opisywano wówczas także zabiegi ajurwedyjskie, które są w stanie zminimalizować objawy i powstrzymać rozwój choroby.

Pięć sił zdrowia

Ajurweda działa na zasadzie osiągnięcia równowagi pomiędzy trzema głównymi doshami ciała Vata (powietrze i przestrzeń (eter)), Pitta (ogień i woda), Kapha (ziemia i woda).

ajurweda.jpg
foto.depositphotos.com

Podstawą dobrego zdrowia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego człowieka jest zgodne działanie wszystkich pięciu najważniejszych energii, sił, które występują w naszym ciele.

Prana vaya to siła życia, która pobiera nasz pokarm i płyny, powietrze oraz wszystkie wrażenia sensoryczne i psychiczne doświadczenia.

Jest to siła, której siedzibą jest serce i która napędza wszystkie inne vayas (siły).

Apana vaya to energia, która oddala.

Jest siłą napędową usuwania odpadów i toksyn z nerek, pęcherza moczowego, jelita grubego i narządów płciowych.

Jej nieprawidłowe działanie powoduje, że brakuje nam motywacji, siły napędowej i chęci do życia.

Prana vaya i Apana vaya wspólnie odpowiadają za nasze oddychanie (wdech i wydech).

Samana vaya to siła, która równoważy powietrze, kontroluje metabolizm, reguluje przyswajanie tlenu z powietrza, którym oddychamy oraz jednoczy dwie siły: Prana vaya i Apana vaya.

Jest to ognista energia, dlatego kiedy mamy jej w ciele nadmiar jesteśmy rozgniewani.

Wpływa również na pragnienia, złudzenia i brak dyskryminacji.

Udana vayu to siła, która unosi nas w górę.

Jej główną siedzibą jest gardło.

To ona dba o prawidłowe funkcjonowanie kończyn, uszu, oczu, nosa i mięśni szyi, od niej zależy nasza mowa, entuzjazm, równowaga oraz stabilność emocjonalna.

Vyana vayu – to piąta najważniejsza siła, która działa na peryferiach naszego organizmu.

Integruje ciało w jedność, dbając o koordynację ruchów i umysłu.

Kiedy w organizmie występuje nierównowaga tej energii, nasze ciało i psychika cierpią, czujemy się chorzy.

Choroba Parkinsona według Ajurwedy

Zgodnie z zasadami Ajurwedy, choroba Parkinsona rozwija się z powodu zaostrzenia vata dosha (vata – powietrze, przestrzeń; dosha – energetyczna siła) w nerwach w mózgu.

Następuje zaburzenie harmonii w działaniu wszystkich pięciu sił utrzymujących nas w zdrowiu.

W miarę starzenia się, szczególnie w naszych późniejszych latach życia, apana vayu (energia, która oddala) gromadzi się i może się nasilać w naszych ciałach.

Jej przelew powoduje, że vyana vayu (siła, która działa na peryferiach naszego organizmu) ulega zakłóceniu.

choroba-parkinsona.jpg
Objawy choroby Parkinsona foto.123rf.com

Pojawiają się ogólnoustrojowe oznaki zaburzenia vata, takie jak suchość błon w ciele i pogarszanie jakości powietrza w mózgu.

To pogarszanie powietrza powstaje w wyniku słabego trawienia prowadzącego do zakłócenia pracy żołądka.

Toksyny wędrują z żołądka do mózgu, gdzie uszkadzają części pnia mózgu i powodują zmienioną koordynację ruchową i mimowolne drżenie rąk, głowy i tułowia.

Mózg staje się coraz słabszy.

Według współczesnej medycyny zachodniej choroba Parkinsona powstaje z powodu utraty wyspecjalizowanych komórek w mózgu wytwarzających neuroprzekaźnik, dopaminę.

Zmniejszona lub zachwiana energia w mózgu to również takie objawy jak depresja, drażliwość, zaburzenia otępienne o różnym nasileniu, osłabienie wzroku, słuchu, monotonny, trudny do zrozumienia głos, zaburzenia pisma, wzrost napięcia mięśniowego, pobudzenie ruchowe oraz charakterystyczne zaburzenia chodu (chód drobnymi krokami, brak współruchów).

Ajurwedyjskie leczenie

Leczenie ajurwedyjskie choroby Parkinsona koncentruje się wokół leczenia zaburzeń vata.

Składa się z kombinacji wewnętrznych i zewnętrznych zastosowań ajurwedyjskiej medycyny.

Głównie chodzi o zminimalizowanie stresu u chorych, po to aby zatrzymać to osłabienie i późniejsze zwyrodnienia skrzyżowań nerwów, zwanych zwojami nerwowymi, które znajdują się u podstawy mózgu oraz naturalne zwiększanie dopaminy.

Zapalenie usuwamy poprzez spożycie olejów, masaże olejkami leczniczymi (Maha Mashadi, Tailam oraz Maha Nurajun) i lewatywę.

ajurweda.jpg
Masaż olejkami foto.depositphotos.com

Ze złagodzeniem objawów choroby Parkinsona dobrze radzi sobie ekologiczny, tłoczony na zimno olej kokosowy.

Choremu podaje się także zestaw ziołowych wywarów, które pomagają osiągnąć równowagę w vata dosha.

Najczęściej stosowane zioło to Kapikachhu (Mucuna Pruriens), które zawiera naturalną dopaminę.

Podaje się je dwa razy dziennie w dawce od 1/2 do 1 łyżeczki wymieszanej z jedną szklanką mleka.

Często stosowane w leczeniu objawów choroby Parkinsona jest również Brahmi, znane też jako Bacopa.

Jest to ajurwedyjskie zioło, które było używane od stuleci do poprawy pamięci, poprawy krążenia w komórkach mózgu, a nawet ochrony przed ich uszkodzeniem.

ajurweda.jpg
Zioła w ajurwedzie foto.depositphotos.com

Z leczeniem choroby dobrze radzą sobie także polifenole obecne w zielonej herbacie, które chronią neurony dopaminowe i zmniejszają śmiertelność neuronów o połowę.

W zwalczaniu objawów choroby Parkinsona może pomóc także kurkumina, zapobiegając agregacji i zaburzaniu białek odpowiedzialnych za tę chorobę.

Ajurweda zaleca również przyjmowanie dwa razy dziennie po dwie kapsułki wyciągu z Ashwagandha – rośliny o właściwościach odmładzających i wzmacniających komórki nerwowe.

Dodatkowo, w ajurwedyjskim leczeniu choroby Parkinsona stosowane są łagodne środki przeczyszczające do oczyszczania jelita grubego, które pomogą oczyścić organizm z nagromadzonych toksyn.

Zaleca się przyjmowanie babki płesznik i siemienia lnianego.

Osoby zmagające się z objawami depresji powinny sięgnąć po dziurawiec i Gotu Kola, które wzmocnią układ nerwowy i oczyszczą umysł.

Podstawową techniką leczenia wspomagającego usuwanie objawów choroby Parkinsona jest wszechstronny program obejmujący medytację i praktyki jogi, które uczą pacjenta radzenia sobie z kontrolą wewnętrznych energii.

Połączenie tych wszystkich praktyk ajurwedyjskiego uzdrawiania uczy nas żyć w harmonii z własnym ciałem na poziomie fizycznym, psychologicznym i duchowym.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką oznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.