CZEREŚNIE – SMACZNE DARY LATA NA ZDROWE STAWY, NADCIŚNIENIE I… CO JESZCZE?

Czereśnie to nie tylko smaczne, ale przede wszystkim zdrowe owoce, które dużą popularnością cieszą się przeważnie latem. To skarbnica witamin oraz składników mineralnych. Uwielbiane są nie tylko przez ludzi, ale również przez szpaki, dlatego bardzo często trzeba się spieszyć, żeby je ubiec. Systematyczne jedzenie czereśni korzystnie wpływa na zdrowie.

Charakterystyka czereśni

Czereśnie nazywane są również „wiśnią ptasią”, ponieważ są uwielbiane przez ptaki.

Jest to gatunek rośliny, który należy do różowatych, i występuje w Europie, Azji Zachodniej oraz na Kaukazie.

Można wyróżnić dwie podstawowe grupy odmian owoców czereśni, czyli miękkie i soczyste sercówki oraz chrząstki o twardszym i bardziej zwartym miąższu.

czereśnie.jpg
foto.123rf.com

Czereśnie mogą mieć skórkę o kolorze od żółtego, przez czerwony po niemal czarny, a miąższ ma kolor czerwony, żółty lub kremowy.

Poza tym drzewo czereśniowe należy do najstarszych drzew na świecie.

Składniki odżywcze i właściwości czereśni

W czereśniach można znaleźć następujące witaminy: A, C, PP, a także witaminy z grupy B, czyli B1, B2, B5, B6, B12, a także składniki mineralne, takie jak: potas, fosfor, magnez, wapń, chlor, siarkę, sód, jod, miedź, cynk, żelazo oraz mangan.

Im ciemniejsze czereśnie to, tym większą mają wartość odżywczą.

Dzięki zawartym w czereśniach barwnikom, które są zaliczane do grupy antocyjanów, czereśnie mają bardzo silne działanie przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe oraz przeciwnowotworowe.

Poza tym bardzo dobrze wpływają na wzrok, gdyż wzmacniają naczynia gałki ocznej oraz stymulują wydzielanie rodopsyny, czyli substancji, która odpowiada za lepsze widzenie po zmroku.

W czereśniach znajduje się bardzo dużo jodu i okazuje się, że nawet więcej niż w rybach, gdyż w 100 g tych owoców jest 274 mg jodu.

Jod ma bardzo ważne znaczenie dla organizmu człowieka, ponieważ wzmaga produkcję hormonów tarczycy, które, np. regulują przemianę materii oraz wzrost u dzieci, a do tego korzystnie wpływa na czynność tarczycy i są doskonałym środkiem profilaktycznym przeciwko chorobie Basedowa.

choroby-tarczycy.jpg
foto.123rf.com

Obecne w czereśniach witaminy z grupy B, a przeważnie witamina B5 wpływają korzystnie na leczenie artretyzmu, który dotyka najczęściej osoby z niedoborem właśnie witaminy B5.

Dlatego też czereśnie są polecane osobom, które zmagają się z opuchnięciami i ze zniekształceniami stawów.

Owoce te można również jeść w celu poprawy swojego wyglądu.

Ich systematyczne jedzenie sprawia, że skóra staje się bardziej napięta i jędrna.

Do tego czereśnie te mają właściwości pobudzające wzrost cebulek włosowych oraz odmładzają tkanki.

Poza tym mają w swoim składzie, a przeważnie te czerwone czereśnie, bioflawonoidy, które zaliczane są do przeciwutleniaczy, zwalczających wolne rodniki, a poprzez to spowalniają procesy starzenia się skóry, dzięki czemu skóra staje się młodsza i świetlista.

młoda-skóra.jpg
foto.123rf.com

Czereśnie oczyszczają organizm z toksyn oraz szkodliwych produktów przemiany materii, dlatego poleca się je osobom, które borykają się z dną moczanową, ale też można je stosować w celu ochrony przed dną moczanową, gdyż owoce te zmniejszają ilość kwasu moczowego we krwi.

Ponadto są one zasadotwórcze i odkwaszają organizm, a dzięki temu doprowadzają do równowagi kwasowo – zasadowej, a poza tym regulują apetyt.

Czereśnie też są niskokaloryczne i wpływają na utratę wagi, ale jednocześnie nie zmniejszają wydolności organizmu.

Do tego regulują żołądek oraz usuwają fermentację gnilną, a także usuwają zalegające toksyny z organizmu oraz regulują poziom płynów, dlatego warto, aby spożywały je osoby, które mają zaburzenia przewodu pokarmowego, a zawarte w nich garbniki hamują procesy zapalne w śluzówkach dróg pokarmowych.

układ-pokarmowy.jpg
foto.123rf.com

Usprawniają także perystaltykę jelit oraz przyspieszają tempo trawienia i przyspieszają usuwanie produktów przemiany materii, zmniejszają zaparcia, a także mają działanie lekko przeczyszczające.

Mają także korzystny wpływ na stany zapalne dróg moczowych oraz żółciowych, a także pomagają przy kamieniach oraz piasku w nerkach i pęcherzu moczowym.

Jedzenie czereśni poprawia krążenie, a także pomaga przy dolegliwościach serca i wątroby.

Czerwone odmiany czereśni są szczególnie polecane dla osób, które cierpią na nadciśnienie.

Zawarte w tych owocach żelazo, wapń, fosfor oraz witaminy mają istotne znaczenie w procesie tworzenia się tkanki kostnej i zębów, a także są czynnikami, które wpływają krwiotwórczo.

Jak nie powinno się jeść czereśni?

Ważne jest to, aby nie jeść czereśni na czczo, i to dotyczy wszystkich owoców pestkowych, a także nie można ich popijać surową wodą, gdyż może to doprowadzić do biegunki oraz ostrego bólu brzucha.

Nie powinno się ich również jadać przed posiłkami mięsnymi, ponieważ są odpowiedzialne za utrudnianie zawartego w mięsie białka.

Osoby z dolegliwościami układu pokarmowego, np. z zespołem nadwrażliwego jelita, nie powinny jeść surowych czereśni, ale lekko obgotowane, ponieważ dzięki temu są one lżej strawne, a przy tym zachowują większość cennych dla zdrowia substancji odżywczych.

czereśnie.jpg
foto.123rf.com

Ciemne czereśnie są przeciwwskazane dla kobiet w ciąży i dzieci do lat trzech, ponieważ mogą powodować alergie.

Natomiast diabetycy mogą spożywać czereśnie, ale po konsultacji z lekarzem, ponieważ słodkie czereśnie zawierają dużo węglowodanów, co może znacząco wpłynąć na poziom glukozy we krwi.

Z kolei naparów i wywarów z liści czereśni nie powinny pić osoby zmagające się z niedociśnieniem.

Inne zastosowania czereśni

Z czereśni można również przygotować maseczki domowej roboty.

Aby przygotować maseczkę do cery suchej, konieczne jest rozgniecenie dwóch garści miąższu z czereśni i wymieszanie ich z jedną łyżką oleju słonecznikowego.

Tak przygotowaną maseczkę należy nałożyć na twarz oraz szyję i pozostawić na 15 minut, a potem zmyć ciepłą wodą.

Z kolei do przygotowania maseczki o cery tłustej potrzebne są dwie garście miąższu z czereśni, które się rozgniata, a następnie dodaje ubite białko z jednego jajka.

Przygotowaną w ten sposób maseczkę należy nałożyć na twarz i pozostawić na 15 minut, a potem zmyć chłodną wodą.

maseczka.jpg
foto.123rf.com

Lecznicze właściwości ma także pestka i pozyskiwany z nich olejek, a także szypułka oraz żywica, która wycieka z drzewa.

Z szypułki można przygotować napary i herbatki, które pomagają walczyć z zapaleniem dróg moczowych, pęcherza moczowego oraz nerek.

Natomiast żywicę można rozpuścić w winie, a wtedy skutecznie walczy z kaszlem.

Napar z liści czereśni na zapalenie stawów

Składniki: szklanka wrzątku, 3 łyżki stołowe świeżych, pociętych liści czereśni.

Przygotowanie: 3 łyżki stołowe liści czereśni, które są świeże i pocięte, należy zalać szklanką wrzątku, a następnie zaparzać pod przykryciem przez 5 minut.

Po tym czasie wszystko trzeba przecedzić i można pić 3 razy po 1/3 szklanki naparu.

Działanie: taki napar polecany jest przy zapaleniu stawów.

Napar na poprawę apetytu oraz na wzmocnienie

Składniki: 4 -5 łyżek suszonych owoców czereśni jasnych odmian, litr wrzącej wody.

Przygotowanie: do termosu należy wsypać suszone owoce czereśni i zalać wrzącą wodą, a następnie zaparzać przez 5 godzin i przecedzić.

Działanie: taki napar można pić po pół szklanki 3 – 4 razy dziennie przed posiłkiem na poprawę apetytu, a także może być stosowany, jako środek wykrztuśny, przeciwgorączkowy oraz wzmacniający na przeziębienia.

Czytaj także: NIEDOCENIANE MIRABELKI – POZNAJ ICH WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.