CZERWONA KONICZYNA – ZWYKŁA ROŚLINA O NIEZWYKŁYCH WŁAŚCIWOŚCIACH

Czerwona koniczyna to popularny powszechnie występujący chwast. Jednak wykorzystywany jest do celów leczniczych, a także w kosmetyce i jako dodatek kulinarny. Ostatnio zyskała na popularności ze względu na swoje działanie wspomagające leczenie objawów menopauzy, ale także ma wiele innych cennych właściwości.

Skład i właściwości czerwonej koniczyny

W kwiecie oraz zielu koniczyny czerwonej można znaleźć: barwniki antocyjanowe, flawonoidy, garbniki, kwasy fenolowe, olejki eteryczne, karoten, witaminę C, A, B, P i E oraz magnez, żelazo i potas.

Wyciągi z kwiatów i ziela można stosować wewnętrznie, ponieważ działają bardzo dobrze na układ pokarmowy, a więc regulują apetyt, trawienie oraz wypróżnianie.

Poza tym udowodniono działanie tej koniczyny przeciwświądowe, moczopędne, ale także leczy choroby dróg oddechowych.

Natomiast zewnętrznie może być stosowana do robienia płukanek gardła przy jego nieżycie, ale też na zmiany skórne, czyli rany, oparzenia i zapalenia.

czerwona-koniczyna.jpg
Czerwona koniczyna na łące foto.123rf.com

Preparaty z kwiatów czerwonej koniczyny mają bardzo dobre działanie w leczeniu menopauzy, a to dzięki zawartości w jej kwiatach izoflawonoidów (izoflawonów).

Zaliczane są one do fitoestrogenów, czyli do substancji, które mają właściwości estrogenopodobne.

Mają one działanie podobne do żeńskich hormonów płciowych, ale nie mają takich poważnych skutków ubocznych i nie ma tak wielu przeciwwskazań do ich stosowania.

Badania dowiodły, że stosowanie preparatów z koniczyną w okresie menopauzy wpływa m.in. na: mniejsze uderzenia gorąca, poprawia nastrój, zmniejsza nadmierną potliwość, a także zmniejsza bóle stawów i głowy.

Poza tym ma ona działanie antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne, ponieważ zawiera dużo flawonoidów i antycyjnów.

Ponad to wzmacnia naczynia krwionośne, obniża ciśnienie, zmniejsza ilość cholesterolu, a do tego tonizuje mięsień sercowy.

Może wzmocnić odporność, jest stosowna, jako środek przyspieszający gojenie się owrzodzeń, ale też pomaga oczyścić organizm, a także stosowana jest na łuszczycę.

Czerwona koniczyna ma również działanie odkażające, ponieważ zabija bakterie, wirusy i grzyby, ale też wspiera układ nerwowy, gdyż ma działanie uspokajające, przeciwbólowe i przeciwdepresyjne.

Dodatkowo działa przeciw osteoporozie, ponieważ podnosi ilość estrogenów, ale też nie zwiększa ryzyka wystąpienia nowotworów.

Zastosowanie czerwonej koniczyny w kosmetyce

Jest bardzo dobrym rozwiązaniem na trądzik, ponieważ, kiedy przyjmuje się ją, jako suplement diety, to działa estrogennie oraz stabilizująco na poziom hormonów.

Jeśli będzie się używało naparów z tej rośliny do przemywania skóry, to będzie miała działanie łagodzące i przeciwzapalne na zmiany.

czerwona-koniczyna.jpg
Czerwona koniczyna foto.123rf.com

Stosowanie preparatów z koniczyną zmniejsza również objawy łojotoku.

Pomaga także na włosy, gdyż zapobiega ich androgenicznemu łysieniu, a także zmniejsza wypadanie włosów, które jest spowodowane zaburzeniami hormonalnymi.

Zastosowanie czerwonej koniczyny w kuchni

Wszystkie części tej rośliny są jadalne (korzenie dopiero po ugotowaniu).

Kiedyś jedzono ją ze względu na wysoką zawartość białka.

Jej liście można jeść na surowo i można je dodawać do sałatek.

Jednak łatwiejsze są do strawienia po ugotowaniu.

Poza tym czerwoną koniczynę można wykorzystywać, jako: podstawę zdrowej herbaty, składnik risotto, lemoniady z kwiatów, dodatek do sałatek lub zup, czy ozdoba do wypieków.

Skutki uboczne i przeciwwskazania

Stosowanie preparatów z czerwoną koniczyną u niektórych osób może wywołać skutki uboczne, takie jak: reakcje alergiczne (wysypka lub pokrzywka), nudności, bóle głowy, bóle mięśniowe oraz plamienia w czasie cyklu miesiączkowego albo jego rozregulowanie.

Przeciwwskazaniem do jej stosowania jest ciąża oraz karmienie piersią, a także osoby cierpiące na choroby hormonozależe oraz dzieci do 12. roku życia nie powinny jej stosować.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby nie stosować preparatów z koniczyny czerwonej razem z tamoksyfenem oraz innymi lekami antyestrogenowymi.

Dlatego też przed zastosowaniem preparatów z koniczyny czerwonej warto zasięgnąć opinii lekarza.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.

https://www.youtube.com/watch?v=b0V1fJbN5X8