DETOKS UMYSŁU – CO SIĘ STANIE, KIEDY ODŁĄCZYSZ SIĘ OD TELEFONU NA 24 H?

Czy wiesz, co się stanie, kiedy odłączysz się od telefonu na 24 godziny? Tak, tak… część z was powie – tragedia! – przecież nie będę w kontakcie z bliskimi, nie będę wiedzieć, co się dzieje na świecie itd. A teraz pomyśl – czy tak już kiedyś nie było? Czy zawsze mieliśmy taki dostęp do technologii, jaki mamy dziś? Nie! I teraz zobacz, ile dobrego przyniesie ci taki dobowy detoks.

Uzależnieni od technologii

Nasze uzależnienie od urządzeń technologicznych jest ogromne, ale zazwyczaj nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Smartfony, laptopy, komputery wręcz czają się na nas wszędzie, więc nawet nie zdajemy sobie sprawy, że spędzamy większość dnia podłączeni do wirtualnego świata i przy okazji tracimy wiele z realnego życia.

W rzeczywistości pierwszą rzeczą, którą większość ludzi (szczególnie młodych) robi rano, jest sprawdzenie telefonu komórkowego, czy przypadkiem nie ominęło nas coś, co wydarzyło się w nocy, czy przypadkiem ktoś nie wrzucił ciekawego zdjęcia na portal społecznościowy itp.

technologia-uzależnienie-detoks.jpg
foto.123rf.com

Według badania „Smart(fonowe) relacje”, które zostało wykonane przez Ipsos na zlecenie Huawei w styczniu 2018 roku, 52% Polaków ma smartfon pod ręką przez ponad 13 godzin w ciągu doby.

51% badanych deklarowało, że zabiera telefon do kuchni, a 32%, że idzie z nim do toalety.

„Intymność” relacji z urządzeniami technologicznymi przybiera na sile, ale jest też zdecydowanie niezdrowa dla naszego umysłu…

Wyzwanie – 24 h detoksu

Stawiam ci wyzwanie – wybierz dowolny dzień i zrób sobie dobowy detoks od technologii – zwłaszcza od telefonu i komputera.

Pracujesz i musisz mieć stały dostęp do tych urządzeń na tygodniu? – więc zrób to w weekend – powiedzmy od godz. 15:00 w sobotę do godz. 15:00 w niedzielę.

telefon-uzależnienie-detoks.jpg
foto.123rf.com

To naprawdę niewiele, zważywszy na to, że w grę wchodzą godziny nocne, kiedy śpisz.

Wyłącz i ewentualnie schowaj wszystkie urządzenia, które dają ci możliwość skontaktowania się z kimkolwiek, przeglądania Internetu, wysyłania wiadomości itp.

Wiesz, co dzięki temu osiągniesz?

Efekty na pewno cię zaskoczą…

Korzyści technologicznego uwolnienia

Odłączenie się na 24 godziny od technologii pozwala m.in. na.:

Oczyszczenie umysłu – doba bez telefonu komórkowego może pomóc ci odzyskać czujność i sprawność umysłową.

W rzeczywistości ciągłe oczekiwanie i sprawdzanie, czy ktoś dzwonił, czy coś napisał, co pojawiło się na portalu społecznościowym, sprawdzanie poczty itd. jest źródłem dodatkowego stresu, który zaśmieca nasz umysł.

Odkrywanie nowych rzeczy – żyjąc w połączeniu ze światem w urządzeniach technologicznych, odwracamy się od tego, co nas otacza.

Kiedy więc decydujesz się na odłączenie od technologii, rzeczy i sprawy, które znasz, zyskają inną perspektywę, a ty odkryjesz rzeczy, których wcześniej nie zauważyłeś.

Wyostrzenie zmysłów – kiedy przestajemy patrzeć w ekran telefonu / komputera, który przyciąga całą naszą uwagę, możemy otworzyć się na świat.

Potem zdarza się mały „cud” i nasze zmysły wyostrzają się, wracamy do postrzegania bodźców, na które nie zwracaliśmy uwagi, zaczynami cieszyć się aromatem kawy, zabawą z psem, z dzieckiem lub zwykłą rozmową z partnerem.

radość-codzienność.jpg
foto.123rf.com

Spowolnienie upływu czasu – siadasz przed komputerem tylko na pół godzinki i co?! – trach, minęła godzina, a tobie wydaje się, że to niemożliwe.

Technologia to pożeracz czasu.

Jeśli spędzisz 24  godziny z dala od niej, zauważysz, że czas zacznie jakby zwalniać.

Nagle zyskasz w swoim życiu więcej miejsca na robienie rzeczy, na które dotąd brakowało ci czasu lub po prostu na zwykły relaks.

Poznanie samego siebie – odłączenie na 24 godziny od technologii pozwoli ci spędzić trochę czasu sam na sam ze sobą.

Zaczniesz myśleć o sobie i zobaczysz, co robisz źle, jakie są twoje wartości i czy jesteś w dobrym miejscu swojego życia.

Cieszenie się prostotą – nie ma nic piękniejszego w odłączeniu się od technologii niż odkrywanie na nowo radości z prostych rzeczy, ze zwykłej codzienności.

Kiedy pozostajemy z dala od wirtualnego świata, który wysyła do nas tysiące sprzecznych bodźców, zaczynamy odkrywać niesamowite rzeczy, proste rzeczy, które są wokół nas, a o których zapominamy.

Taki dobowy detoks umysłu pozwoli ci zwyczajnie poczuć się lepiej, znacznie lepiej.

Odkryjesz, że codzienność spędzona w gronie najbliższych, zwyczajne ugotowanie obiadu bez pośpiechu czy też przeczytanie ciekawej książki może być całkiem przyjemna.

I jak? Spróbujesz na własnej skórze przekonać się, czym byłoby dziś życie bez obsesji na punkcie urządzeń elektronicznych?

Skuteczna pomoc psychologiczna kliknij  TUTAJ

Sklep z odpromiennikami: www.odpromienniki.com

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.