DR BUTEYKO I HIPERWENTYLACJA, CZYLI JAK PRAWIDŁOWO ODDYCHAĆ, BY NIE CHOROWAĆ?

Dr Buteyko był ukraińskim naukowcem i lekarzem, który dokonał jednego z najbardziej znaczących odkryć w dziedzinie zdrowia człowieka w historii medycyny. Na podstawie własnych doświadczeń zawodowych udowodnił, że zbyt głębokie i szybkie oddychanie, czyli tzw. hiperwentylacja jest przyczyną wszystkich chorób nękających ludzi. Tym samym opracował metodę, które uczy prawidłowego oddychania i utrzymuje nas w zdrowiu.

Zarys historii życia dr. Buteyko

Konstantyn Pawłowicz Buteyko urodził się w 1923 r. w rodzinie rolników mieszkającej niedaleko Kijowa na Ukrainie.

Zmarł w Moskwie 2 maja 2003 roku, w wieku 80 lat.

butejko.jpg
Dr Buteyko foto.pl.wikipedia.org

Jego ojciec z zamiłowania był mechanikiem, dlatego też młody Konstantyn podążał śladami ojca, studiując inżynierię mechaniczną na Politechnice w Kijowie.

Jednak zaraz po wybuchu II wojny światowej Buteyko musiał zrezygnować ze studiów.

Został przydzielony do konwoju zaopatrującego linie frontu.

W czasie wojny Buteyko zniechęcił się do mechaniki i postanowił rozpocząć studia medyczne.

Swoją przygodę z medycyną rozpoczął w 1946 r., kiedy to został przyjęty na Pierwszy Moskiewski Państwowy Uniwersytet Medyczny.

W 1952 r. uzyskał tytuł magistra i został rezydentem w Moskwie, gdzie rozwijał swoje zainteresowania i poszerzał wiedzę, szczególnie w zakresie nadciśnienia tętniczego, na które sam cierpiał.

Następnie w latach 60. XX wieku przeniósł się na Syberię do Nowosybirska, gdzie powstawała nowa Akademia Nauki.

To właśnie wtedy, będąc aktywnie zaangażowanym dyrektorem laboratorium, dr Buteyko dokonał tak wielkiego odkrycia, które jak sam ​​twierdził, zmieni całą współczesną medycynę.

Motywowany intensywnym zainteresowaniem przyczyną ludzkich chorób i dostępem do zaawansowanej diagnostyki medycznej, dr Buteyko wykorzystał swój najnowocześniejszy sprzęt i urządzenia do zbadania fizjologicznych i biochemicznych różnic pomiędzy zdrowymi i chorymi ludźmi.

Po zebraniu danych empirycznych od setek pacjentów dr Buteyko dokonał niezwykłego odkrycia.

Okazało się, że ​​wszyscy ludzie cierpiący na choroby przewlekłe mają jedną wspólną cechę: niższy niż optymalny poziom dwutlenku węgla (CO2) w organizmie.

Hiperwentylacja i choroby

Podczas badania związku, pomiędzy jakością oddychania a intensywnością choroby u setek pacjentów, doktor doszedł do wniosku, że istnieje wyraźny związek między tymi dwoma czynnikami.

Odkrył, że wraz ze wzrostem nasilenia choroby pacjenta zwiększyły się również wskaźniki oddechu (zarówno liczba oddechów, jak i objętość powietrza).

Buteyko odkrył, że ​​podczas hiperwentylacji poziom dwutlenku węgla w organizmie, który ma kluczowe znaczenie dla wykorzystania tlenu, a także jest ważnym środkiem rozkurczającym naczynia, był niższy niż fizjologiczne normy przewidziane dla zdrowego człowieka.

Norma medyczna stężenia dwutlenku węgla w ludzkim ciele wynosi około 5% (lub 35-37 mm Hg).

hiperwentylacja.jpg
Tlen i dwutlenek węgla foto.123rf.com

Jeżeli dwutlenek węgla nie jest na wymaganym poziomie 5%,  tlen „przykleja się” do hemoglobiny i nie jest uwalniany do tkanek i narządów, co wywołuje głód tlenowy, czyli hipoksję.

Związek ten odkrył już w 1904 Christian Bohr (dziś znany jest jako efekt Bohra).

Im głębszy i szybszy oddech, tym mniej tlenu jest dostarczane do komórek ciała, w wyniku czego organizm osłabia się i powoli tracimy swoją naturalną odporność.

Im większy niedobór dwutlenku węgla, tym gorszy ogólny stan zdrowia i w konsekwencji stajemy się bardziej podatni na wszelkiego rodzaju infekcje, a schorzenia, z którymi zmagaliśmy się do tej pory, ulegają zaostrzeniu objawów.

zawał-serca.jpg
Zawał serca foto.depositphotos.com

Niedobór dwutlenku węgla w organizmie człowieka może powodować m.in. skurcze serca, wysokie lub zbyt niskie ciśnienie krwi, omdlenia z drgawkami, astmę, chorobę wieńcową, nadciśnienie tętnicze, padaczkę, zawał serca, udar mózgu oraz wpływa na nadmierne pobudzenie układu nerwowego, przyczyniając się do odczuwania ciągłego napięcia, drażliwości, bezsenności, podejrzliwości, lęku, strachu, podwyższonego stresu, napadów paniki i chorób psychicznych.

Stąd nasuwa się prosty wniosek, że głębokie oddychanie jest jednym z głównych czynników wszystkich chorób.

Prawidłowy, zdrowy oddech

Dr Buteyko polecił pacjentom oddychać płytko i rzadziej, aby podnieść poziom dwutlenku węgla i poprawić stan zdrowia.

Badania potwierdziły, że spłycony oddech może znormalizować niedobory CO2 w organizmie, a statystyki udowodniły, że metoda Butejki pomogła ponad tysiącom pacjentów cierpiącym m.in. na astmę i nadciśnienie.

Skąd w ogóle bierze się hiperwentylacja?

Otóż dr Butejko zauważył, że jej główną przyczyną jest niepokojąca zmiana trybu życia i złe przekonania na temat prawidłowego oddychania.

hiperwentylacja.jpg
Hiperwentylacja foto.123rf.com

Najważniejszymi czynnikami wywołującymi hiperwentylację są:

  • zła dieta (m.in. bogata w cukier i białko zwierzęce) oraz przejadanie się;
  • powolny styl życia;
  • stres;
  • przekonanie, że głębokie oddychanie jest zdrowe;
  • brak regularnej aktywności fizycznej;
  • nadmiar snu;
  • leżenie na wznak;
  • siedząca praca;
  • przebywanie w przegrzanych pomieszczeniach;
  • zanieczyszczenia powietrza.

Prawidłowy, zdrowy oddech wykonywany jest zawsze przez nos – zarówno wdech, jak i wydech (nawet ziewamy z zamkniętymi ustami).

Jest regularny, powolny, niesłyszalny, niewidoczny i przeponowy oraz spokojny i łagodny nawet podczas rozmowy i snu.

Przy prawidłowym oddychaniu nie występuje częste wzdychanie lub pociąganie nosem.

Metoda dr. Buteyko

Metoda dr. Buteyko skupia się na nauce prawidłowego oddychania, czyli płytszego oddechu i zmniejszenia objętości oddechowej.

oddychanie.jpg
Oddychanie foto.depositphotos.com

Na początku nauki oddechu metodą Buteyko wykonuje się test tzw. pomiar pauzy kontrolnej, którego celem jest sprawdzenie ilości tlenu i dwutlenku węgla w organizmie.

Do jego przeprowadzenia potrzebny jest stoper.

Bierzemy mały, cichy wdech i mały, cichy wydech.

Zatykamy nos palcami i zaczynamy odliczanie – ile sekund upłynie, zanim poczujemy pierwsze oznaki braku powietrza.

Kiedy poczujemy, że naturalnie musimy nabrać powietrza (nie wstrzymujemy oddechu na siłę), zatrzymujemy stoper, uwalniamy nos i zaczynamy przez niego oddychać.

Doktor Buteyko uważał, że wynik:

  • powyżej 60 sekund wskazuje na doskonałe zdrowie;
  • przekraczający 40 sekund to brak jakichkolwiek poważnych objawów;
  • pomiędzy 20 a 40 sekund – oddech powinien być spokojniejszy, możesz doświadczać łagodnych objawów astmy i częściej ulegać infekcjom.
  • mniej niż 20 sekund – oddech jest nieprawidłowy, a pojawiające się choroby są właśnie wynikiem nadmiernego wydalania dwutlenku węgla z organizmu.

Sama metoda przeznaczona jest praktycznie dla wszystkich – od osób zmagających się z przewlekłym zmęczeniem i nadciśnieniem tętniczym po osoby z nowotworami, alergią i astmą.

Nauka powinna być prowadzona przez wykwalifikowanych specjalistów z tego zakresu.

Jej ostatecznym celem jest oddychanie tylko i wyłącznie przez nos, wdychanie maksymalnie 3-4 litrów powietrza na minutę oraz osiągnięcie pomiaru pauzy kontrolnej na poziomie ponad 40 sekund.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką oznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.