EFEKT ROSETO – SPOSÓB NA DŁUGIE I ZDROWE ŻYCIE

Efekt Roseto – co to w ogóle jest? Wszyscy chcemy żyć długo w zdrowiu i bez chorób serca. Jednak okazuje się, że do tego nie wystarcza tylko zdrowa dieta czy wysiłek fizyczny, gdyż potrzeba czegoś jeszcze. Czegoś, na co nie zawsze zwracamy uwagę. O tym właśnie mówi nam efekt Roseto. W czym tkwi sekret długiego i zdrowego życia mieszkańców tej wioski?

Efekt Roseto

Kiedy miejscowy lekarz spotkał się z dziekanem Wydziału Medycyny Uniwersytetu Oklahomy, zwrócił uwagę, że częstość występowania chorób serca w Roseto w Pensylwanii jest niższa niż w sąsiadującym z nim Bangor.

Na społeczność Roseto składali się głównie przesiedleńcy z Włoch i to nawet miasteczko otrzymało nazwę po ich rodzinnej miejscowości, którą opuścili w swojej ojczyźnie.

W Roseto mieszkało 1600 mieszkańców, a w Bangor 5000, ale tutaj były różne grupy etniczne.

Lekarze uważali, że zarówno narodowość, jak i pochodzenie etniczne nie mają wiele wspólnego z chorobami serca, ale nie potrafili wyjaśnić, co jest przyczyną długowieczności oraz dobrego zdrowia Włochów.

Nie jest znane imię i nazwisko lekarza, który zwrócił na to uwagę, więc dziekan Stewart Wolf jest właśnie kojarzony z tzw. efektem Roseto.

W 1966 roku Wolf rozpoczął swoje badania i wtedy śmierć w wyniku zawału serca oraz jego zaburzeń u mężczyzn z Roseto w wieku od 55 do 64 lat praktycznie w ogóle się nie zdarzały.

Natomiast u ich rówieśników u pozostałych mieszkańców USA śmiertelność z powodu chorób serca była wysoka.

Poza tym starsze osoby z Roseto wypadały też lepiej niż inni, jeżeli chodzi o ogólną śmiertelność, gdzie w przypadku mieszkańców Roseto był on o połowę niższy.

Do tego Wolf zwrócił uwagę również na to, że częstość popełniania przestępstw w miasteczku również była bliska zeru, ale też nie składano tam wniosków o pomoc socjalną.

W związku z tym Wolf zaczął współpracę z socjologiem Johnem Bruhnem z Uniwersytetu Północnej Arizony, który pomógł mu zbadać tę sprawę.

Życie mieszkańców Roseto

Mężczyźni z Roseto codziennie pracowali w kamieniołomie łupkowym, około 60 metrów pod ziemią, ale też nie odżywiali się zbyt dobrze.

Jedli głównie kiełbasę i pulpety gotowane na smalcu, a to oznacza, że zgodnie z wytycznymi sami prosili się o zawał serca i jeszcze większość z nich paliła papierosy.

Do tego ich styl życia nie był taki amerykański, gdyż w miasteczku pod jednym dachem mieszkały trzy pokolenia rodziny, a starsi członkowie tej rodziny byli otaczani szczególnym szacunkiem.

Poza tym praktycznie wszystko robili razem, chodzili na spacery wieczorami albo chodzili do klubów towarzyskich, ale także wspólnie obchodzili święta kościelne, więc można powiedzieć, że byli bardzo zgodni.

Większość z mieszkańców nie miała wysokich dochodów, a eksponowanie bogactwa było surowo zabronione.

Relacje społeczne – sposób na długowieczność i dobre zdrowie

Wolf i Bruhn doszli do wniosku, że właśnie z powodu relacji społecznych mieszkańcy Roseto cieszyli się dobrym zdrowiem oraz długim życiem.

Ich teorię potwierdziły dane, opierające się na analizie aktów zgonu, które zostały wystawione w Roseto.

Dane te pokazały, że wskaźniki występowania zawałów serca oraz długiego życia można powiedzieć, że zaczęły się normalizować od 1965 roku, kiedy Roseto zaczęło lepiej prosperować, a mieszkańcy wyprowadzili się do nowych domów na przedmieściach.

W związku z tym do 1985 roku zanikły różnice pomiędzy Roseto i Bangor pod względem długości życia oraz częstości występowania zawałów serca.

Potem w swojej książce Wolf i Bruhn napisali, że ludzie wpływali na życie innych ludzi, że Roseto to przykład takiej starej prawdy, zgodnie z którą problem, który jest z kimś dzielony, maleje o połowę.

Ludzie w Roseto zawsze się wspierali, zawsze można było na kogoś liczyć i nikt nie miał poczucia wyobcowania albo napięcia.

W tym przypadku świadomość tworzenia wspólnoty, patrząc na zdrowie, była ważniejsza niż nieprawidłowe nawyki.

Dlatego też mogła także zneutralizować skutki palenia papierosów oraz niezdrowej diety, czyli czynników, które przyczyniłyby się do rozwoju chorób serca.

Czytaj także: TAJEMNICE DŁUGOWIECZNOŚCI NAJDŁUŻEJ ŻYJĄCYCH LUDZI NA ŚWIECIE

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.