EKSCYTOTOKSYNY, CZYLI TRUJĄCY SMAK ŻYWNOŚCI

Ekscytotoksyny to substancje powszechnie występujące w przetworzonej żywności. Udają zapach, udają smak, oszukują nasze zmysły, doprowadzając nie tylko do uzależnienia, ale także śmierci komórek i znacznych uszkodzeń tkanek. Czym dokładnie są ekscytotoksyny i co nam grozi? O tym w dzisiejszym artykule.

Ekscytotoksyny, czyli zabójczy smak

Coraz częściej producenci przetworzonej żywności i napojów celowo pod przykrywką „wzmacniaczy smaku”, dodają duże ilości środków, które pobudzają nasz organizm.

Jest to skuteczna taktyka przemysłu spożywczego, który w ten sposób napędza konsumpcję swoich produktów i ich sprzedaż.

ekscytotoksyny.jpg
foto.123rf.com

My zaś narażeni na nadmierny poziom tych uzależniających środków pobudzających bardzo niszczymy swoje zdrowie.

Ekscytotoksyny to sztuczne substancje chemiczne, które masowo dodawane są do przetworzonej żywności w celu wzmocnienia jej smaku i zapachu.

Po raz pierwszy ich szkodliwość zaczęto badać w latach 50. XX wieku.

Informacje na temat ich toksyczności dokładnie przeanalizował neurochirurg dr Russel Blaylock z University of Mississippi Medical Center, który opisał je w swojej książce „Ekscytotoksyny – smak, który zabija”, na podstawie ponad 500 badań naukowych i obserwacji medycznych.

Najpopularniejsze ekscytotoksyny

Istnieje ponad 70 różnych ekscytotoksyn stosowanych w pożywieniu, ale do najpopularniejszych zalicza się syntetyczne substancje występujące pod różnymi nazwami i symbolami takie jak:

  • glutaminian – inaczej glutaminian sodu, kwas glutaminowy, MSG, E 621;
  • aspartam;
  • sacharyna;
  • sukraloza;
  • cysteina;
  • hydrolizowane białko;
  • koncentrat białka;
  • karagen;
  • kazeinian sodu;
  • kazeinian wapnia;
  • ekstrakt drożdżowy;
  • ekstrakt słodowy.

Ekscytotoksyny występują głównie w pokarmach przetworzonych m.in. w kostkach rosołowych, jarzynkach, gotowych mieszankach sosów w proszku, daniach błyskawicznych, zupkach chińskich, chipsach, mlekach modyfikowanych dla dzieci, napojach ze słodzikami, niektórych napojach i pokarmach niskocukrowych, bezcukrowych lub niskotłuszczowych, fast foodach, przetworzonych kiełbasach i wędlinach, gumach do żucia, a także w niektórych witaminach i suplementach diety.

Uzależnienie i toksyczność

Ekscytotoksyny są grupą silnie uzależniających substancji w żywności, które nie tylko zwiększają apetyt na przetworzone pokarmy, ale także potencjalnie powodują uszkodzenie naszych komórek mózgowych poprzez ich nadmierną stymulację.

Szczególnie wrażliwe są komórki nerwowe, znajdujące się nie tylko w mózgu i układzie nerwowym, ale również w sercu i układzie krążeniowym.

niepamięć.jpg
foto.123rf.com

Czasami pod wpływem ekscytotoksyn dochodzi do ich przemęczenia, a nawet ich śmierci.

Nadmierne spożycie ekscytotoksyn może potencjalnie powodować poważne długoterminowe konsekwencje dla zdrowia, takie jak choroba Alzheimera, choroba Huntingtona, choroba Parkinsona, stwardnienie zanikowe boczne, a nawet przedwczesne starzenie się.

Ekscytotoksyny są powiązane również z takimi dolegliwościami jak padaczka, bóle głowy, migreny, udary, hipoglikemia, demencja starcza, bezsenność, nadmierny apetyt, otyłość, problemy rozrodcze oraz z guzami mózgu i wszelkimi chorobami na tle neurologicznym.

Badania sugerują również, że szczególnie wrażliwe na ekspozycję ekscytotoksyn są dzieci.

Nadmierne spożywanie we wczesnym dzieciństwie żywności z takimi ukrytymi dodatkami może potencjalnie prowadzić do dysleksji, schizofrenii i porażenia mózgowego.

Z powodu tak poważnych dla zdrowia skutków ubocznych płynących z ekscytotoksyn należy, jak najszybciej zmienić swoje nawyki żywieniowe i zastosować się do dwóch najprostszych wskazówek, które pozwolą wyeliminować te substancje z naszej diety.

jedzenie.jpg
foto.123rf.com

Po pierwsze należy uważnie czytać skład kupowanych produktów spożywczych, a po drugie unikać jedzenia i picia przetworzonej żywności i napojów.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.