JOGA HORMONALNA – PRAKTYKA IDEALNA DLA KOBIET

Joga hormonalna to praktyka idealna dla kobiet, które doświadczają nieprzyjemnych skutków wahań hormonalnych w organizmie. Jest to naturalna „terapia” mająca na celu przywrócenie harmonii ciała i ducha. Nie tylko pozwala uspokoić umysł i zapanować nad niszczącym organizm stresem, ale również znacząco wspomaga funkcjonowanie gospodarki hormonalnej i przywraca jej równowagę.

Kobiecość pod kontrolą

Każda kobieta doświadcza nieprzyjemnych skutków wahań hormonalnych w organizmie.

Są one szczególnie uciążliwe w okresie dorastania, przed miesiączką oraz w okresie menopauzalnym.

Ginekolodzy alarmują, że w ostatnich latach znacznie wzrosła liczba kobiet cierpiących na poważne zaburzenia hormonalne.

hormony.jpg
Respect my hormones fot.123rf.com

Są one przyczyną wielu groźnych chorób, z nowotworami włącznie.

Bardzo duży odsetek kobiet w wieku rozrodczym, z powodu rozregulowania układu hormonalnego ma problemy z zajściem w ciążę, a następnie z jej utrzymaniem.

Jest to w znacznej mierze spowodowane życiem w pośpiechu, niewłaściwym odżywianiem, stresem.

Większość kobiet podejmuje leczenie hormonalne, które jednak nie zawsze daje zadowalające efekty, a z pewnością nie rozwiązuje wszystkich problemów i nie jest zdrowe.

Nie poradzi sobie choćby z wszechobecnym stresem, który ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu i przyczynia się do powstania i utrwalania się rozmaitych zaburzeń.

Warto się otworzyć i spojrzeć na problem z nieco innej perspektywy.

Niezależnie od tego, czy bezowocnie strasz się o dziecko, czy wchodzisz właśnie w okres menopauzy i odczuwasz nieprzyjemne objawy, czy cierpisz podczas miesiączki, możesz skutecznie sobie pomóc.

Joga hormonalna ma ci wiele do zaoferowania.

Joga hormonalna

Prekursorką programu jogi hormonalnej jest Brazylijka Dinah Rodrigues.

Ta wieloletnia trenerka jogi na początku lat 90. XX wieku na podstawie własnych badań i obserwacji opracowała specjalistyczny program ćwiczeń jogi, które regularnie wykonywane potrafią, w sposób łagodny i bez skutków ubocznych, przywrócić równowagę hormonalną w organizmie.

Ćwiczenia są proste, polegają na wykonywaniu sekwencji asan hatha-jogi połączonej ze wschodnią sztuką energetycznego oddychania Pranayamą.

Co ważne, są bardzo skuteczne, a jednocześnie przyjemne i relaksujące.

joga-hormonalna.jpg
Joga hormonalna foto.depositphotos.com

Pozwalają poczuć się lepiej w każdym wymiarze – duchowym, fizycznym oraz psychicznym.

Jest to naturalna, oparta o jogę terapia, przy pomocy której można wznowić produkcję żeńskich hormonów.

Dzięki wewnętrznemu masażowi (za pomocą specjalnych asan), intensywnym technikom oddechowym oraz skierowaniu indywidualnej energii życia do organów odpowiedzialnych za produkowanie hormonów, joga hormonalna pozwala wznowić lub zintensyfikować wytwarzanie hormonów, utrzymać dobry stan zdrowia, poprawić kondycję i uśmierzyć wiele przykrych dolegliwości – twierdzi Dinah Rodrigues.

Autorka programu praktyki jogi hormonalnej poprała swoje twierdzenia solidnymi badaniami naukowymi.

Wynika z nich, że na przykład u grupy kobiet w okresie menopauzalnym po 3-4 miesiącach codziennej praktyki jogi hormonalnej poziom estradiolu w organizmie znacznie wzrósł i niemal całkowicie ustąpiły objawy jego obniżenia.

Warto podkreślić, że uczestniczki nie przyjmowały wówczas leków.

Praktyka idealna dla kobiet

Ćwiczenia jogi hormonalnej przyniosą ulgę kobietom w każdym wieku.

Działają na cały organizm, ze szczególnym uwzględnieniem przysadki mózgowej, nadnerczy, jajników oraz tarczycy.

Polecane są kobietom zarówno zmagającym się dolegliwościami okresu menopauzy, jak i podczas leczenia niepłodności, w zaburzeniach hormonalnych takich jak zanik miesiączki, PMS, zaburzenia cyklu miesiączkowego, zespół policystycznych jajników czy przedwczesna menopauza.

joga-hormonalna.jpg
Joga hormonalna foto.depositphotos.com

Pomogą również w przypadku zaburzeń pracy tarczycy (np. chorobie Hashimoto) i przysadki mózgowej oraz trądziku o podłożu hormonalnym.

Praktykę jogi hormonalnej powinna wykonywać każda kobieta po 35 r.ż., która chce utrzymać odpowiedni poziom hormonów.

Wśród przeciwwskazań do wykonywania tego rodzaju ćwiczeń wymienia się m.in. ciążę, nowotwory piersi, duże mięśniaki, zaawansowaną endometriozę, ciężkie choroby serca, zaawansowaną osteoporozę oraz stany zapalne wyrostka robaczkowego.

Jogę hormonalną można praktykować samodzielnie w domu lub skorzystać z ofert klubów sportowych.

Wiele kobiet z dużym entuzjazmem opisuje swoje samopoczucie już po zaledwie kilku sesjach takiej jogi.

Praca z oddechem sprawia, że zdecydowanie zmienia się sposób oddychania.

Organizm jest znacznie lepiej dotleniony.

Kobiety po ćwiczeniach czują się radosne, lekkie, pełnie energii życiowej, są spokojniejsze, ponieważ joga hormonalna dodatkowo przynosi spokój wewnętrzny i równowagę emocjonalną.

Czytaj także: TUMMO – „ROZGRZEWAJĄCA” JOGA TYBETAŃSKICH MNICHÓW

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.