KALAREPA – ZAPOMNIANE WARZYWO O WIELU WŁAŚCIWOŚCIACH ZDROWOTNYCH

Kalarepa to zapomniane warzywo pomimo swoich wielu właściwości zdrowotnych. Kalarepa może pomóc na odchudzanie, anemię, a do tego ma właściwości detoksykacyjne oraz przeciwnowotworowe. Na co może nam pomóc to zdrowe warzywo, które jest bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży?

Charakterystyka kalarepy

Kalarepa zaliczana jest do rodziny roślin krzyżowych, ponieważ jest spokrewniona z kapustą, brokułem, brukselką i kalafiorem.

Warzywo to można jeść w całości, gdyż nadaje się do tego bulwa, która rośnie pod ziemią i nazywana jest jabłkiem, a także jej łodygi oraz liście.

Bulwa kalarepy może mieć kolor jasnozielony, żółtawy albo fioletowy, a liście tego warzywa mogą być, w zależności od odmiany, zielone lub fioletowe.

kalarepa.jpg
foto.depositphotos.com

W środku wszystkie odmiany mają jasnokremowy kolor, a miąższ jest dość twardy, chrupiący.

Młoda kalarepa ma świeży i słodko-ostrawy smak, a starsze warzywa mogą mieć trochę włóknistą strukturę.

Kalarepa do Polski trafiła około XIX wieku i jest dość rzadko wykorzystywana w kuchni.

Skład i właściwości kalarepy

Okazuje się, że kalarepa to doskonałe źródło witamin, a przeważnie witaminy C, gdzie w 100 g tego warzywa można znaleźć dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę.

Poza tym zawiera także witaminy z grupy B, kwas foliowy oraz witaminę E i K, a także składniki mineralne, takie jak: żelazo, wapń, magnez, fosfor i potas.

Kalarepa to także bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego.

witaminy-minerały.jpg
foto.depositphotos.com

Warzywo to jest także źródłem luteiny, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wzroku, a gromadzi się ona w plamce żółtej oka i odpowiada za prawidłowe widzenie.

Chroni również przed promieniowaniem UVA oraz UVB.

Jeśli chce się w pełni wykorzystać właściwości kalarepy, to nie należy jej zbyt długo gotować, ale też siekać metalowym nożem, gdyż wtedy traci swoje właściwości odżywcze.

Z kolei w liściach kalarepy można znaleźć chlorofil, który wykazuje właściwości detoksykacyjne.

Dzieje się tak, gdyż wspomaga wątrobę w usuwaniu toksyn z organizmu, a do tego reguluje perystaltykę jelit.

Kalarepa może zostać również włączona do diety odchudzającej, gdyż zawiera tylko 27 kcal na 100 g, a także ma w swoim składzie błonnik pokarmowy.

Warzywo to wykazuje także właściwości przeciwnowotworowe, gdyż zawiera związki siarki, czyli glukozynolany, które są odpowiedzialne za rozkładanie dwóch substancji, jakimi są izotiocyjany oraz indole.

Przeprowadzone przez naukowców badania dowodzą, że kalarepa może zmniejszać ryzyko pojawienia się raka piersi, ale też może pomóc pokonać chorobę, a także może zapobiegać rozwojowi raka wątroby, płuc, okrężnicy, odbytu, pęcherza moczowego oraz męskich narządów płciowych.

Kolejną zaletą kalarepy są jej właściwości przeciwbakteryjne, gdyż zawarte w niej izotiocyjany oraz indole mają również działanie grzybobójcze i bakteriobójcze.

Te substancje zwalczają bakterię, jaką jest bakteria Hypylori, która właśnie jest odpowiedzialna za rozwijanie się wrzodów żołądka oraz dwunastnicy.

Poza tym w liściach kalarepy znajdują się duże ilości żelaza, a to oznacza, że powinny sięgać po nią osoby, które zmagają się z niedokrwistością.

Jeśli chodzi o spożywanie kalarepy w ciąży, to jest ona bezpieczna i warto wtedy po nią sięgać, ponieważ zawiera duże ilości kwasu foliowego.

ciąża-kwas-foliowy.jpg
foto.depositphotos.com

Dzięki temu, że zawiera duże ilości biologicznie czynnych substancji, ma korzystny wpływ na zdrowie, gdyż stabilizuje fizjologiczne procesy wątroby, żołądka, pęcherzyka żółciowego, śledziony, a także błon śluzowych narządów trawiennych.

Sok z kalarepy można pić w celu zwiększenia apetytu, ale też można go wykorzystywać w leczeniu niedoborów witamin oraz kaszlu i astmy.

Kalarepę mogą jeść także osoby, które mają nadciśnienie, niedokrwienie mózgu oraz niewydolność serca.

Można ją również stosować w leczeniu i profilaktyce astmy, cukrzycy i gruźlicy.

Dlatego też warto pamiętać, że fioletowa odmiana kalarepy ma silniejsze działanie przeciwcukrzycowe oraz przeciwzapalne niż ta zielona.

fioletowa-kalarepa.jpg
foto.depositphotos.com

Warzywo to ma również działanie uspokajające, a dzięki temu działa jak lek przeciwdepresyjny, a także zmniejsza niepokój, równoważy emocje oraz poprawia nastrój.

Sok z kalarepy ma także korzystny wpływ na jamę ustną, ponieważ wzmacnia zęby oraz dezynfekuje język i dziąsła, zmniejsza ryzyko zapalenia dziąseł i jamy ustnej, a także zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy.

Ma też swój udział w profilaktyce miażdżycy, ponieważ oczyszcza organizm z nadmiaru cholesterolu.

Przeciwwskazania do stosowania kalarepy

Spożywanie kalarepy powinny ograniczyć osoby, które mają problemy z tarczycą, a także osoby mające problemy ze wzdęciami, ponieważ jest ona zaliczana do warzyw krzyżowych i może nasilać objawy.

Kalarepa, tak samo, jak większość roślin kapustnych, ma w swoim składzie goitrogeny, czyli substancje antyodżywcze, które przyczyniają się do gorszego wchłaniania jodu z pokarmów.

Dlatego osoby z chorobami tarczycy powinny unikać kalarepy, a jeżeli te osoby chcą po nią sięgać, to powinny łączyć ją z innymi warzywami albo pokarmami, które są bogate w jod.

Zastosowanie kalarepy w kuchni

Kalarepa to chrupiące warzywo, które ma słodki miąższ, a można ją spożywać w postaci surowej, ale po wcześniejszym usunięciu grubej zielonej lub fioletowej skórki.

Jednak warzywo to bardzo dobrze smakuje również w formie gotowanej, duszonej albo pieczonej.

Można także przygotować faszerowaną kalarepę albo wykorzystywać ją do przygotowywania zup, surówek oraz zapiekanek.

W kuchni można także wykorzystywać młode liści kalarepy jako dodatek do sałatek i surówek, ale też jako składnik zielonego koktajlu.

Czytaj także: CZARNA RZEPA – ZDROWIE I BOGACTWO WITAMIN W ZAPOMNIANYM WARZYWIE

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy.

1) Przelew na konto bankowe Dla: Odkrywamy Zakryte. Numer konta: 70 1050 1807 1000 0091 4563 2593

2) Pay Pal  Kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

Realizujemy również współpracę reklamową [email protected] i ogłoszenia KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.