KAPSAICYNA – LEK NA RAKA CZY SILNA TRUCIZNA?

Kapsaicyna znana jest z tego, że może być skutecznym lekiem na raka, ale jak jest naprawdę? Od dawna krążą przecież pogłoski, że może być również silną trucizną. Jest to substancja, która odpowiada za ostry smak papryczki chili. Jest wiele różnych opinii na temat jej stosowania, ale przede wszystkim ważne jest to, czy naprawdę może pomóc w leczeniu raka albo zaszkodzić?

Co to jest kapsaicyna?

Kapsaicyna to organiczny związek chemiczny, który jest zaliczany do grupy alkaloidów, a wytwarzany jest przez rośliny z rodziny Capsicum.

Związek ten po raz pierwszy został wyizolowany w 1876 roku przez anglika Johna Clougha Tresha, a jego dokładna struktura chemiczna została poznana dopiero 73 lata później.

Właściwości kapsaicyny

Jak już było wcześniej wspomniane, kapsaicyna odpowiada za ostry i piekący smak papryczek chili, a wykorzystywana jest przeważnie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym do produkcji leków przeciwbólowych oraz w przemyśle kosmetycznym.

Dowiedziono, że kapsaicyna ma właściwości:

  • antyoksydacyjne,
  • przeciwbólowe,
  • pomagające zmniejszyć masę ciała,
  • przeciwbakteryjne.

Poza tym kapsaicyna ma też pewne zdolności do redukowania stresu oksydacyjnego.

Takie jej działanie polega na hamowaniu zainicjowanej reakcji utleniania.

Kapsaicyna, która jest zawarta w żywności w niewielkich ilościach, wpływa na pobudzenie trawienia, a w większych dawkach może spowodować uszkodzenie wątroby, a nawet śmierć.

Stosowana jest też zewnętrznie w postaci maści i plastrów, jako lek rozgrzewający stawy i mięśnie.

kapsaicyna-plastry.jpg
foto.depositphotos.com

Ponadto przyjmowanie kapsaicyny wzmaga także wytwarzanie ciepła, a dzieje się to poprzez zwiększenie wydzielania adrenaliny i noradrenaliny z rdzenia nadnerczy.

To sprawia, że zmniejsza się zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, a więc prowadzi do ubytku masy ciała.

Jednak sama kapsaicyna tutaj nie wystarcza, ponieważ konieczne jest równoległe stosowanie odpowiedniej diety oraz aktywność fizyczna.

W przeciwnym wypadku pojawi się z pewnością efekt odbicia, czyli wzrost masy ciała.

Uczucie pieczenia, po spożyciu potraw z kapsaicyną, nie należy uśmierzać za pomocą picia wody, gdyż przyniesie to zupełnie odwrotny skutek niż pożądany, ponieważ przenosi ona kapsaicynę po dłuższym odcinku przewodu pokarmowego.

Lepsze rezultaty można uzyskać po płukaniu ust lub wypiciu  ciekłego tłuszczu roślinnego albo wypiciu szklanki tłustego mleka.

Pomóc może również lizanie lodów.

Kapsaicyna i jej wpływ na ból

W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań, które pokazują, że mechanizm działania kapsaicyny polega przeważnie na oddziaływaniu tego związku z receptorami czuciowymi TRPV 1, które znajdują się między innymi w błonach komórek nerwowych obwodowego układu nerwowego.

Ich główna funkcja w organizmie polega na wywoływaniu wrażenia bólu w odpowiedzi na określony bodziec, np. wysoką temperaturę.

Kiedy dochodzi do połączenia kapsaicyny z receptorem czuciowym TRPV 1, może dojść do uwolnienia różnych neuropeptydów, np. substancji P i CGRP, gdyż ich uwolnienie powoduje odczuwanie bólu.

receptory-czuciowe.jpg
Receptory czuciowe foto.depositphotos.com

W związku z tym przy przedłużonym oddziaływaniu kapsaicyny na receptor czuciowy TRPV 1 dochodzi do zmiany struktury przestrzennej oraz przejściem w stan inaktywacji, a to oznacza, że gdy są bodźce pobudzające receptor, to nie jest on pobudzany  i wtedy dochodzi do blokady pobudzania bodźców bólowych do rdzenia kręgowego i zmniejszenia odczuwania bólu.

O wynikach badań nad selektywną blokadą receptora kapsaicyny TRPV 1, która łagodzi ból związany z rakiem kości, można poczytać TUTAJ.

Kapsaicyna i jej działanie przeciwnowotworowe

W przypadku działania przeciwnowotworowego kapsaicyny, to jest konieczność przeprowadzenia wielu specjalistycznych badań.

Jednak do dziś udało się udowodnić, że związek ten ma działanie chemoprewencyjne dzięki temu, że dochodzi do modulowania metabolizmu związków rakotwórczych i mutagenów oraz ich oddziaływań na DNA.

rak-grzyb.jpg
Komórki nowotworowe foto.depositphotos.com

Dzięki temu chroni ona przed niekorzystnym działaniem związków, które są potencjalnie rakotwórcze, czyli nitrozo amina oraz aflatoksyna B1.

Możliwość kapsaicyny do hamowania wzrostu komórek nowotworowych  związana jest z indukowaniem przez nią zaprogramowanej śmierci komórek, czyli apoptozą.

Kapsaicyna działa wspomagająco w terapii nowotworów, takich jak: nowotwór płuc, okrężnicy, prostaty, glejaka oraz czerniaka.

Toksyczność kapsaicyny

Jeśli chodzi o działanie chemoprewencyjne i gastroprotekcyjne kapsaicynuy, to wywołuje to wiele dyskusji wśród badaczy.

Jest to związane z tym, że kapsaicyna jest wysoce toksycznym związkiem.

Chociaż czynnikiem, który determinuje jej działanie, będzie prawdopodobnie dawka, a także częstość przyjmowania.

Kapsaicyna ma właściwości lecznicze tylko w bardzo małych dawkach.

Jeśli będzie stosowana w bardzo dużych ilościach, to stanie się substancją wysoce toksyczną.

Do dzisiaj niestety nie wiadomo, dlaczego wysokie dawki kapsaicyny są śmiertelne, ale prawdopodobnie może to być związane z paraliżem oddechowym.

Jest wiele zagrożeń, które wynikają ze stosowania kapsaicyny w bardzo dużych dawkach, to i tak oddziałuje ona pozytywnie na organizm człowieka, ale tylko w tych małych stężeniach.

W czystej postaci, ale też w większych ilościach kapsaicyna jest trucizną.

Dawka kapsaicyny powyżej 56 mg na kilogram masy ciała może doprowadzić do zakłócenia normalnego funkcjonowania układu nerwowego, co będzie spowodowane jego nadmiernym podrażnieniem.

Różne są reakcje organizmu na taką toksyczną dawkę, np. zakłócenia oddychania, sinienie skóry, konwulsje, a nawet śmierć.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

 P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.