KEFIR WODNY (KRYSZTAŁKI JAPOŃSKIE) – NIESAMOWITE WSPARCIE UKŁADU POKARMOWEGO

Kefir wodny to produkt, o którym jeszcze nie wszyscy słyszeli. A to błąd, gdyż ten orzeźwiający, lekki, sfermentowany napój zawiera prawie 400 szczepów cennych probiotycznych mikroorganizmów, które stanowią doskonałe wsparcie m.in. układu pokarmowego. Co więcej, za sprawą kryształków japońskich można go szybko i prosto przygotować samodzielnie w domu.

Kryształki japońskie – baza kefiru wodnego

Do przygotowania kefiru wodnego potrzebne są kryształki japońskie zwane również perłami tybetańskimi lub japońskimi algami.

Kryształki te nie mają jednak nic wspólnego ani z Japonią, ani z algami.

Do końca nie wiadomo skąd pochodzą, lecz krążące wokół nich legendy prowadzą nas do Meksyku, gdzie ponoć rozwijają się one w niektórych gatunkach kaktusów.

Kryształki japońskie, które mają stanowić bazę kefiru wodnego dla osób, które robią go po raz pierwszy, dostępne są do kupienia w internecie.

Pod wpływem hodowli ich ilość będzie się znacznie zwiększać.

kefir-wodny.jpg
Kefir wodny fot.123rf.com

Swym wglądem przypominają szklane drobno, nieregularnie potłuczone szkło, lecz mają delikatnie galaretowatą konsystencję.

Stworzone są z kolonii przyjaznych bakterii kwasu mlekowego i drożdży, które współdziałają ze sobą w symbiozie.

Należą do nich m.in. Lactobacillusy (L. brevis, L. casei, L. hilgardii, L. hordei, L. nagelii), Leuconostoc (L. citreum, L. mesenteroides) Acetobacter (A. labarum, A. orientalia, Streptococcus (S. lactis) oraz grzyby – Hanseniaospora valbyensis, Lachancea fermentati, Saccharomyces cerevisiae, Zygotorulaspora florentina.

Kryształki japońskie przetrwają i będą się rozmnażać tylko w obecności wody i cukru.

Umieszczone w takiej mieszaninie po dwóch-czterech dnia rozpoczną proces fermentacji napoju, w którym wytworzy się m.in. dwutlenek węgla, alkohol etylowy i kwas mlekowy.

Kefir wodny – właściwości

Kefir wodny to przede wszystkim napój cudownie wspierający pracę układu pokarmowego.

Dzięki probiotykom, które stanowią jego główny skład, można szybko wyeliminować z organizmu toksyny, odbudować zniszczoną np. antybiotykoterapią mikroflorę jelitową, złagodzić skutki nietolerancji laktozy oraz zahamować wzrost niektórych patogennych drobnoustrojów.

Regularne spożywanie kefiru wodnego pozwala także wyregulować rytm wypróżnień, przyspiesza trawienie białek, leczy biegunki, wzdęcia i zaparcia oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelit i wątroby.

kefir-wodny.jpg
Kefir wodny fot.123rf.com

Kefir wodny zawiera również spore dawki witamin z grupy B, a zwłaszcza witaminy B1, B6 i B12.

Zwiększa także przyswajalność żelaza, magnezu, fosforu, wapnia i innych składników mineralnych, a dzięki bakteriom wytwarzającym kwas mlekowy zwiększa odporność organizmu.

Dobroczynne właściwości kefiru wodnego doceniają także alergicy i astmatycy oraz osoby zmagające się z atopowym zapaleniem skóry, trądzikiem i innymi przewlekłymi stanami zapalnymi skóry.

Kefir wodny wykorzystuje się wtedy jako odświeżający tonik do przemywania chorobotwórczo zmienionych miejsc.

Ponadto picie kefiru wodnego wzmacniająco wpływa na szkliwo zębów i chroni je przed próchnicą.

Po ten niezwykły napój powinny sięgnąć również osoby z wysokim cholesterolem, ponieważ kefir wodny wyraźnie wpływa na poprawę profilu lipidowego.

Zrób to sam, czyli jak przygotować zdrowy napój

Do przygotowania kefiru wodnego potrzebne będą:

  • 2 łyżki kryształków japońskich (przy pierwszej produkcji do kupienia w internecie);
  • 1,5 litra przefiltrowanej, chłodnej, przegotowanej wody;
  • 4 płaskie łyżki cukru (najlepiej nierafinowany trzcinowy);
  • szklany słoik (2 litry);
  • drewniana łyżka;
  • gaza;
  • plastikowe sitko i lejek;
  • szklana butelka 1,5 litra.
kefir-wodny.jpg
Kefir wodny fot.123rf.com

Wcześniej przegotowaną i ostudzoną wodę wlać do szklanego słoika.

Dodać do niej cukier i rozpuścić go mieszając drewnianą łyżką.

Wsypać kryształki japońskie, przykryć słoik gazą i odstawić na 24-48 godzin w ciepłe, ale niezbyt nasłonecznione miejsce.

Po tym czasie, gdy kefir wodny będzie już gotowy, należy przecedzić do przez sitko i przelać do butelki.

Napój należy przechowywać w lodówce.

Pozostałe kryształki japońskie należy opłukać pod bieżącą wodą, wsypać do słoja i czynność powtórzyć.

W ten oto sposób co dwa dni można cieszyć się świeżym, zdrowym, orzeźwiającym napojem.

Tak przygotowany kefir wodny może stanowić również bazę koktajlu owocowego lub warzywnego.

Jeżeli chcemy przerwać produkcję kefiru, ale nie chcemy pozbywać się kryształków do jego przygotowania, należy ziarna kefirowe rozłożyć na gazie lub ręczniku papierowym, pozostawić w temperaturze pokojowej do całkowitego wyschnięcia, następnie przełożyć je do szczelnego, plastikowego pojemniczka i włożyć do lodówki.

Tak „zachomikowane” kryształki japońskie można przechowywać w lodówce do pół roku, by w dowolnym momencie znów rozpocząć przygotowywanie kefiru wodnego (pierwsza fermentacja potrwa wtedy dłużej od dwóch do czterech dni).

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.