LUKRECJA – WŁAŚCIWOŚCI NIEZWYKŁEJ ROŚLINY

Lukrecja to zioło, które znalazło zastosowanie zarówno w lecznictwie, jak i w kosmetyce. Wykorzystuje się głównie korzeń lukrecji, który stosowany jest, jako środek słodzący do różnych produktów, np. cukierki albo herbata. Można ją zastosować w celu złagodzenia problemów z trawieniem, ale też, jako środek przeciwbakteryjny i przeciwwirusowy. Co znajduje się w składzie lukrecji i na co jeszcze pomaga?

Podstawowe informacje o lukrecji

Już w starożytnym Egipcie, Grecji oraz Rzymie lukrecja była uznawana za bardzo dobry lek.

Niektórzy uważali również, że jej korzeń posiada magiczną moc.

Bardzo ceniono ją także w medycynie chińskiej, gdyż cesarz Shen Nung, ok. 3000 lat p.n.e., zaliczał ją do roślin leczniczych.

Natomiast do medycyny europejskiej została wprowadzona w XIII wieku.

W XVI i XVII wieku lukrecja znalazła zastosowanie, jako środek wykrztuśny w chorobach górnych dróg oddechowych, a także w schorzeniach wątroby, żołądka, nerek oraz pęcherza moczowego.

Korzeń lukrecji ma szorstką budowę i żółty kolor. Natomiast smak przez wiele osób opisywany jest, jako słodki, ale też lekko palący.

W składzie lukrecji można znaleźć przeważnie saponiny oraz gliceryzynę i to właśnie dzięki niej lukrecja jest bardzo słodka i to nawet 50 razy słodsza niż cukier trzcinowy.

Poza tym zawiera flawonoidy, fitosterole, kumarynę, aminokwasy, sole mineralne, a także związki lipidowe.

Składową kwasu gliceryzynowego jest kwas glicyretynowy, a oba te związki odpowiedzialne są za działanie antyalergiczne, przeciwłojotokowe, immunostymuliujące, antyzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, antyoksydacyjne, antyobrzękowe oraz redukujące zaczerwienienia i łagodzące.

Właściwości lukrecji

Lukrecja pomaga na problemy z trawieniem, gdyż łagodzi dolegliwości związane z jelitami oraz żołądkiem.

Może przynieść ulgę przy wrzodach żołądka, zgagi, jak i przy zatruciach pokarmowych.

Lukrecja ma w swoim składzie kwas gliceryzynowy, a dzięki temu ma właściwości przeciwzapalne.

Jeśli doszłoby do zatrucia pokarmowego, wrzodów żołądka albo zgagi, to ekstrakt z tej rośliny może przyspieszyć regenerację błony śluzowej żołądka oraz przywrócić jego równowagę.

Jest to związane z obecnych w kwasie gliceryzynowym właściwości przeciwzapalnych.

lukrecja.jpg
Lukrecja fot.123rf.com

Ma też działanie estrogenne.

Niektórzy uważają, że gdy poziom estrogenów jest wysoki, to lukrecja hamuje ich działanie, a gdy jest zbyt niski, to wspomaga je.

Estrogenie działanie lukrecji spowodowane jest zawartymi w niej izoflawonami.

Korzeń lukrecji można również stosować przeciwko wirusom i bakteriom.

Jest to możliwe dzięki temu, że stymuluje Interferon, czyli związek przeciwwirusowy, który naturalnie występuje w naszym organizmie, ale też inne związki, które tworzą barierę ochronną organizmu przed wirusami.

Roślina ta wspomaga również oczyszczanie dróg oddechowych, ponieważ działa oczyszczająco poprzez wspomaganie produkcji zdrowego śluzu, który także naturalnie występuje w układzie oddechowym człowieka.

Lukrecję można stosować przy suchym kaszlu, przy nadmiernym zaleganiu flegmy w górnych drogach oddechowych, przy nieżycie oskrzeli, przy bólu gardła, ale też wspomagająco przy astmie.

Spowalnia ona również rozwój próchnicy, ponieważ ma właściwości bakteriobójcze, a dzięki temu zmniejsza liczebność paciorkowca zieleniejącego, który znajduje się w składzie naturalnej flory bakteryjnej jamy ustnej, ale powoduje rozwój próchnicy oraz inne choroby zębów.

Lukrecja bardzo dobrze chroni wątrobę, ponieważ, np. zapobiega chorobie stłuszczeniowej wątroby, ale też chroni przed toksycznym wpływem węglowodorów oraz metali ciężkich.

Stosowanie lukrecji w kosmetyce

Lukrecja dzięki temu, że zawiera flawonoidy, saponiny i kwasy organiczne, znalazła również zastosowanie w kosmetyce, jako preparat nawilżający oraz kojący podrażnioną skórę.

W sprzedaży można znaleźć kosmetyki z ekstraktem z korzenia lukrecji.

Kosmetyki z tą rośliną szczególnie polecane są kobietom z cerą naczynkową, suchą oraz wrażliwą.

Poza tym kosmetyki z tą rośliną można stosować w celu leczenia opryszczki i innych stanów zapalnych skóry.

Na bazie korzenia lukrecji produkowane są również szampony do włosów, które warto stosować przy włosach łamliwych, zniszczonych oraz delikatnych.

Przeciwwskazania do stosowania lukrecji oraz skutki uboczne

Lukrecja ma wiele cennych właściwości, ale i tak, pomimo tego, może powodować skutki uboczne.

Nie powinny jej stosować osoby z:

  • niewydolnością nerek,
  • marskością wątroby,
  • niedociśnieniem tętniczym,
  • problemami wątrobą,
  • kobiety w ciąży oraz karmiące piersią,
  • produktów na bazie tej rośliny nie wolno podawać dzieciom do czwartego roku życia.

Natomiast osoby, które regularnie przyjmują leki na różne choroby przewlekłe, powinny stosowanie lukrecji skonsultować najpierw z lekarzem.

Poza tym nie należy jej spożywać dłużej niż przez 4 tygodnie, gdyż niestosowanie się do tego zalecenia może spowodować różne skutki uboczne, np. podwyższone ciśnienie, arytmia serca oraz zatrzymanie płynów w organizmie.

Niestety również połączenie lukrecji z niektórymi lekami może spowodować duże obniżenie potasu w organizmie.

Nie wolno jej łączyć z lekami moczopędnymi, antyarytmicznymi oraz sterydowymi.

Czytaj także: CUKIERKI LUKRECJOWE – UWAŻAJ NA SWOJE SERCE!

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.