MAGEJROKOFOBIA, CZYLI PANICZNY STRACH PRZED GOTOWANIEM

Magejrokofobia dotyczy ludzi, którzy nie są szczęśliwi z możliwości przygotowywania posiłków, gdyż przed gotowaniem czują duży strach. Dla nich nawet przygotowanie jajecznicy może spowodować pojawienie się dużego strachu. Fobia ta nie ma nic wspólnego z jedzeniem, gdyż bardzo często cierpiący na magejrokofobię są wielkimi łakomczuchami.

Co to jest magejrokofobia i jakie są jej rodzaje?

Jak już było wcześniej powiedziane, magejrokofobia to strach przed gotowaniem, który może przybierać różne formy.

Jedni będą się bali gotowania dla dużej ilości osób, a inni nie będą w stanie, tylko usmażyć jajecznicy.

Magejrokofobia jest bardzo powszechna, ale uważa się ją za fobię tylko wtedy, gdy jest bardzo silna, aby zakłócić codzienne funkcjonowanie.

Jest kilka rodzajów tej fobii.

Jedni odczuwają ogromny lęk przed spowodowaniem zatrucia pokarmowego i wydaje się to  być najczęstszą fobia kulinarną ze wszystkich.

Prawdą jest, że występuje wiele możliwych chorób, które są przenoszone przez żywność, a to, co mówi się, np. w telewizji o tym, doprowadziły ludzi do przekonania, że są dość powszechne.

Osoby, które odczuwają taki lęk, zazwyczaj obawiają się skażenia, zepsucia albo niedogotowania.

magejrokofobia.jpg
foto.123rf.com

Taki strach może być bardziej powszechny u tych osób, które nie do końca znają zasady obróbki cieplnej, ale też u tych, którzy spędzają bardzo dużo czasu na czytaniu o chorobach, przenoszonych przez żywność.

Kolejny rodzaj tej fobii to strach przed zaserwowaniem niejadalnego jedzenia i tutaj można ją podzielić na wiele czynników.

Jest wielu kucharzy, którzy są przytłoczeni możliwościami przyprawiania dań, ale też nie ufają własnym możliwościom łączenia smaków czy dokonywania najlepszych wyborów, które dotyczą danego dania.

Poza tym boją się, że danie się rozgotuje, będzie wysuszone albo rozmoczone.

Następnym problemem jest obawa przed prezentacją, gdyż niektóre osoby są perfekcjonistami.

W związku z tym martwią się wyglądem potrawy, ale także tym, czy na szklankach nie ma żadnych smug, a także, czy obrus jest doskonale wycentrowany na stole.

Taka fobia pojawia się najczęściej przy serwowaniu posiłków dla gości, ale niektórzy mogą tego doświadczać nawet podczas gotowania dla bliskiej rodziny.

Może też pojawić się strach przed procesem gotowania, ponieważ wiele osób martwi się tym, aby podczas przygotowywania posiłków nie pociąć się, nie poparzyć, ale też innymi trudnościami, które są związane z gotowaniem.

strach=gotowanie.jpg
foto.123rf.com

Niektórzy też boją się różnych technik, które wykorzystuje się w gotowaniu i których nie w pełni rozumieją, od blanszowania po duszenie.

Ostatnim czynnikiem jest strach przed przepisem, gdyż wiele osób przytłaczają przepisy, które wydają się skomplikowane albo zbyt długie.

W związku z tym takie osoby będą kwestionowały swoje zdolności do wykonywania różnych elementów gotowania albo będą martwiły się, że przegapią jakiś krok z przepisu.

Jakie powoduje to komplikacje?

Wiele osób potrafi sobie poradzić z łagodną oraz umiarkowaną magejrokofobią dzięki unikaniu tych elementów gotowania, które sprawiają, że zaczynają być nerwowi.

Jednak są też poważniejsze przypadki fobii, które mogą spowodować ograniczenia w życiu codziennym.

Życie z każdą fobią może doprowadzić do wielu powikłań, czyli od depresji, aż po inne zaburzenia lękowe.

lęk-gotowanie.jpg
foto.123rf.com

Poza tym kuchnia odgrywa bardzo ważną rolę emocjonalną w życiu wielu ludzi, co sprawia, że magejrokofobia jest bardzo niszczycielska.

Taka fobia może się pogłębić, gdy dana osoba ma dzieci i w związku z tym będzie się czuła zobowiązana do podawania swoim dzieciom zdrowych, domowych posiłków, a przez to będzie doświadczać poczucia winy albo lęku, kiedy się jej to nie uda.

Natomiast, gdy osoby z fobią poślubiają drugą osobę, która uwielbia gotować, to na początku ich mąż albo żona naprawdę cieszą się tym, że gotują.

Jednak wraz z upływem czasu zaczynają odczuwać zmęczenie, gdyż nie mają dnia wolnego od gotowania i tu pojawia się problem.

Leczenie megajrokofobii

Strach przed gotowaniem może być traktowany na różne sposoby, co zależy od jego nasilenia.

Jeśli fobia ta jest bardzo ciężka albo ogranicza życie, to terapia poznawczo – behawioralna może pomóc nauczyć się zastępować swoje lęki takim pozytywnym mówieniem do siebie.

Natomiast leki mogą pomóc w kontrolowaniu bardzo silnej fobii.

Kiedy fobia nie będzie już bardzo przytłaczająca, to może pomocna być nauka oraz ćwiczenie nowych umiejętności kuchennych.

Jednak próbowanie zmuszania się do przezwyciężenia fobii, może pogorszyć sytuację, ponieważ gotowanie wymaga również pewnego doświadczenia.

Bardzo ważne znacznie ma to, żeby być psychicznie gotowym do poradzenia sobie z nieuniknionymi błędami, ponieważ można sobie jeszcze pogłębić stan fobii.

Odpowiednie leczenie pomaga wygrać z magejrokofobią.

Skuteczna pomoc psychologiczna kliknij TUTAJ

Czytaj także: CZY SMAK POTRAW ZALEŻY OD SZTUĆCÓW I NACZYŃ?

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.