OLEJEK Z DRZEWA HERBACIANEGO – 20 PRAKTYCZNYCH ZASTOSOWAŃ

Olejek z drzewa herbacianego to nie tylko skuteczny, naturalny antyseptyk, który powinien znaleźć się w domowej apteczce, ale i doskonały środek do leczenia infekcji bakteryjnych oraz stosowania w trakcie domowych porządków. Jednak to nie jedyne jego zastosowania.

Herbaciane drzewo

W Australii i Nowej Zelandii rośnie drzewo o łacińskiej nazwie Melaleuca alternifolia. To właśnie drzewo herbaciane, z którego liści i małych gałązek pozyskiwany jest olejek.

Swą nazwę zawdzięcza kapitanowi Cookowi i pierwszym kolonizatorom, którzy z liści drzewa herbacianego przygotowywali zdrowotną „herbatę”, substytut prawdziwego, herbacianego napoju.

Lecznicze właściwości płynu wykorzystywano w zapobieganiu szkorbutowi.

Olejek-z-drzewa-herbacianego.jpg
fot.123rf.com

Jednak dobroczynne działanie liści znali wcześniej Aborygeni, rdzenni mieszkańcy Australii, którzy używali ich do leczenia oparzeń i dezynfekcji ran.

Właściwości olejku z drzewa herbacianego stały się powszechnie znane dopiero w latach 20. XX wieku, kiedy to chemik Arthur Penfold w swoich rozprawach naukowych opisał przede wszystkim jego antyseptyczne zalety.

Dziś wiadomo, że w olejku z drzewa herbacianego znajduje się ponad 100 różnych drogocennych składników.

Dwa z nich są szczególnie doceniane ze względu na pozytywny wpływ na zdrowie: Terpinen-4-ol przy uszkodzeniach i chorobach skóry oraz Cyneol głównie przy przeziębieniu.

Praktyczne zastosowania olejku z drzewa herbacianego

  1. Na otarcia i skaleczenia – w oczyszczoną ranę wkrop kilka kropel olejku lub skrop nim gazik i przyłóż do rany.

 

  1. Na trądzik i przebarwienia – dodaj 20-40 kropli olejku do codziennie używanego żelu lub toniku. Miejscowo możesz nanosić olejek na pryszcze.

 

  1. Reumatyzm – olejek z drzewa herbacianego łagodzi opuchnięcia stawów. Wystarczy 20 kropli wymieszać z kilkoma kroplami np. oleju winogronowego i wmasować 2-3 razy dziennie w opuchnięte miejsce.

 

  1. Astma, zapalenie oskrzeli, kaszel – inhalacje z dodatkiem olejku herbacianego pozwalają pozbyć się uczucia duszności. Wystarczy do małego garnuszka z gotującą się wodą dodać 5-10 kropli olejku i wdychać opary przez 10 minut.

 

  1. Zapalenie zatok – inhalacje udrożniające takie jak powyżej.

 

  1. Bolące gardło lub zapalenie krtani – 5 kropli olejku i szczyptę soli rozpuścić w szklance ciepłej wody. Płukać gardło 2-3 razy dziennie, pamiętając o niepołykaniu płynu!

 

  1. Grzybica na paznokciach – 2 krople olejku herbacianego połącz z łyżką oleju kokosowego. Namocz nimi wacik, przyłóż do paznokcia, owiń bandażem i pozostaw na noc.

 

  1. Nieświeży oddech – po umyciu zębów wypłucz jamę ustną odrobiną wody wymieszaną
    z kroplą olejku.

 

  1. Zapalenie pęcherza – użyj wody wymieszanej z 10 kroplami olejku do podmywania miejsc intymnych.

 

  1. Łupież – dodaj 20-30 kropli olejku do butelki z szamponem. Po umyciu włosów możesz także kilka kropli wetrzeć w skórę głowy.

 

  1. Suchość skóry – połącz łyżkę olejku ze słodkich migdałów z pięcioma kroplami olejku herbacianego i wmasuj w skórę.

 

  1. Wszawica – do dwóch łyżek szamponu dodaj 20 kropli olejku z drzewa herbacianego. Wmasuj we włosy i skórę głowy. Pozostaw na 10 minut, potem spłucz i zabieg powtórz 3 razy dziennie.

 

  1. Ukąszenia komarów – kroplą olejku posmaruj ukąszone miejsce, a odczujesz ulgę w swędzeniu i złagodzisz obrzęk.

 

  1. Odstraszanie komarów – do 250 ml wody dodaj 15 kropli olejku i spryskaj roztworem skórę, odzież oraz pomieszczenia.

 

  1. Czyszczenie różnych powierzchni, np. blatów kuchennych – kilka kropli olejku wymieszaj z 150 ml wody. Ściereczką nasączoną takim płynem przecieraj powierzchnie, które wymagają dezynfekcji.

 

  1. Odświeżenie starego dywanu – świeżość i kolory przywróci mieszanka ½ szklanki sody oczyszczonej z 20 kroplami olejku. Wystarczy posypać nią dywan, pozostawić na 20 minut i go odkurzyć.

 

  1. Płyn do płukania tkanin – wystarczy wlać pół łyżeczki olejku do dozownika płynu do płukania w pralce, aby nadać praniu piękny zapach oraz zwiększyć ich miękkość.

 

  1. Usuwanie pleśni – kilka kropli olejku z drzewa herbacianego należy wymieszać z odrobiną octu jabłkowego i wyczyścić takim roztworem zanieczyszczoną powierzchnię.

 

  1. Dezynfekcja szczoteczki do zębów i akcesoriów do makijażu – kilkoma kroplami skropić szczoteczkę i przybory. W ten oto sposób powtarzany dwa razy w miesiącu zabieg pozwoli usunąć wszelkie bakterie.

 

  1. Usuwanie nieprzyjemnych zapachów z dłoni – wybielacz, cebula, ryby – z tymi i innymi uciążliwymi zapachami dobrze poradzi sobie wtarty w skórę olejek z drzewa herbacianego.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.

https://www.youtube.com/watch?v=CpkbKOBz2bE