OLEJEK Z OREGANO – CENNY DAR OD MATKI NATURY

Oregano jest rośliną, którą większość z nas postrzega jedynie jako przyprawę, o wyjątkowym aromacie, którą chętnie wzbogacamy smak wielu dań. Jednak nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w jego liściach występuje niezwykle cenny olejek, wykazujący szereg bardzo istotnych dla człowieka właściwości. Ma między innymi działanie grzybobójcze oraz bakteriobójcze, wspiera układ immunologiczny, ale również jest antyoksydantem.

Wokół tego niezwykłego olejku, pozyskiwanego z liści oregano krąży wiele informacji, o wręcz niezwykłych i cudownych właściwościach.

Wynika to jednak w dużej mierze z faktu, iż do dzisiaj nie udało się go całkowicie przebadać.

Z tego powodu zaleca się uważne jego stosowanie, ograniczone dawkowanie, jak również baczne obserwowanie tego, jak reaguje nasz organizm.

Mimo wszystko istnieje teza mówiąca o tym, że olejek z oregano może chronić przed infekcjami, a nawet niektórymi wirusami, ma również odgrywać istotną rolę w zwalczaniu niebezpiecznych grzybów oraz bakterii.

Co znajduje się w składzie olejku?

Szczególnie zauważane jest występowanie w olejku oregano dwóch substancji, o wyjątkowo nieocenionych właściwościach, dla ludzkiego organizmu, są to: karwakrol oraz tymol.

Ten pierwszy jest substancją chemiczną, która wspiera funkcjonowanie układu trawiennego oraz wykazuje silne działanie przeciwgrzybiczne.

Z kolei tymol, tak samo, jak poprzednik posiada działanie antybakteryjne oraz przeciwgrzybiczne.

 

olejek-z-oregano.jpg
Oregano fot.123rf.com

 

Jednak posiada również właściwości przeciwgnilne oraz przeciwropne.

Jest to substancja niezwykle pomocna w walce z bakteriami listerii, gronkowca złocistego czy drożdżakami Candidia.

Składniki odżywcze olejku z oregano

Cieszy się rosnący zainteresowaniem konsumentów i trudno się temu dziwić patrząc na składniki odżywcze i witaminy, jakie w nim występują.

Jego działanie na organizm ludzki powinno być więc jedynie korzystne, jednak nie mamy pewności, że istotnie tak jest.

  1. Witamina C – minimalizuje negatywne oddziaływanie wolnych rodników na organizm, z uwagi na swoje silne działanie antyoksydacyjne. Uczestniczy w produkcji L-karnityny oraz kolagenu. Jednocześnie ma swój udział w opóźnianiu procesów starzenia się organizmu, wspomaga układ krwionośny i ułatwia absorpcje żelaza. Niedobory tego składnika skutkują ogólnym przemęczeniem i osłabieniem, pojawiają się również bóle mięśniowo-stawowe, zwiększona tendencja do tworzenia się siniaków, krwawienia z dziąseł oraz utrudnione gojenie się ran.
  2. Witaminy z grupy B – oddziałują na prawidłowy poziom sprawności intelektualnej, funkcjonowanie układu nerwowego, wspierają działanie układu oddechowego, zmniejszają napięcie psychiczne, poprawiają funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, mają działanie regulujące poziom cholesterolu we krwi, mogą również podnosić poziom odporności organizmu na infekcje, mają swój istotny udział w najważniejszych procesach metabolicznych organizmu, poprawiają samopoczucie oraz aktywizują liczne enzymy.
  3. Witamina K – działa wzmacniająco na kości i uczestniczy w ich metabolizmie, bierze również udział w procesach krzepnięcia krwi.
  4. Składniki mineralne – w jego składzie znajdziemy m.in. cynk, potas, żelazo, magnez i wapń. Składniki te wspierają prawidłowe funkcjonowanie właściwie całego organizmu. Oddziałują na prawidłową pracę układu immunologicznego, sercowo-naczyniowego. Warunkują również zdrowie uzębienia oraz kości, oddziałują na prawidłowy wzrost oraz rozwój, w tym wypadku również płciowy. Jednocześnie biorą udział w metabolizowaniu białek, węglowodanów oraz tłuszczów.
  5. Flawonoidy – to substancje o bardzo silnym działaniu przeciwutleniającym. Zapobiegają one utlenianiu witaminy C, neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników tlenowych. Działają rozkurczająco i przeciwzapalnie, uczestniczą w krzepnięciu krwi i zwiększają poziom przyswajalności witamin, mogą obniżać ciśnienie krwi i wzmacniać naczynia krwionośne. Ich działanie jest pozytywne dla całego organizmu człowieka.

Właściwości olejku z oregano

  1. Zwalczanie infekcji i zakażeń grzybiczych – olejek z oregano wspiera leczenie infekcji i zakażeń spowodowanych występowaniem w organizmie bakterii lub drożdżaków. Istnieje teoria, że ma on również działanie ochronne przed niezwykle niebezpiecznymi dla człowieka bakteriami salmonelli ora E. Coli. Wykazuje pozytywne działanie, jako wsparcie leczenia Helicobacter pylori oraz gronkowca złocistego.
  2. Zwalczanie drobnoustrojów oraz chorób pasożytniczych – jego działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne mogą okazać się pomocne m.in. jeśli zjemy coś nieświeżego.
  3. Spowolnienie procesów starzenia się oraz zmniejszenie widoczności jego oznak – liczne zawarte w składzie przeciwutleniacze są powodem właśnie takiego działania.
  4. Ochrona przed grypą i przeziębieniami – olejek oregano nie może być nadużywany, jego właściwe stosowanie powoduje wsparcie dla układu immunologicznego.
  5. Zmniejszenie dokuczliwych dolegliwości, takich jak bóle stawów, bóle pleców – działa łagodząco w dolegliwościach związanych z nadmiernym obciążeniem stawów wywołanym, chociażby nieprawidłową postawą ciała.
  6. Wspomaganie odchudzania, wsparcie funkcjonowania układu trawiennego – wspiera przepływ żółci, poprawia procesy trawienia, powoduje również zmniejszenie gromadzenia się warstwy lipidowej w tkance podskórnej dzięki karwakrolowi.

Jak dawkować, żeby nie przedawkować?

Olejek z oregano stosujemy w postaci rozcieńczonej.

Za w pełni bezpieczną dawkę uznaje się 2 krople na szklankę wody.

Należy zachować szczególną ostrożność i nie przyjmować go bezpośrednio, gdyż może być bardzo ostry i doprowadzić do niebezpiecznych podrażnień w obrębie jamy ustnej lub przewodu pokarmowego.

Jeśli chorujemy, jesteśmy przeziębieni lub mamy grypę, można nieco zwiększyć ilość spożywanego olejku.

 

olejek-z-oregano.jpg
Olejek z oregano fot.123rf.com

 

Wówczas można stosować 2-3 razy w ciągu dnia po 3 do 5 kropli.

Jednak należy pamiętać, że czas trwania takiej kuracji nie powinien przekroczyć tygodnia.

Jeśli nie chcemy decydować się na przyjmowanie czystego olejku, jest również inne wyjście – kapsułki z olejku z oregano.

Istotne jest jednak dokładne zapoznanie się z treścią ulotki.

Warto również zwrócić uwagę co kupujemy – wiele produktów dostępnych na rynku nie zawiera czystego olejku z oregano, a np. jest on rozcieńczony w oliwie z oliwek.

Przeciwwskazania do stosowania olejku

Olejek z oregano nie powinien być stosowany u dzieci, kobiet będących w ciąży oraz karmiących piersią.

Nie jest to również odpowiednia substancja dla osób borykających się z problemami i dolegliwościami układu pokarmowego.

Skutki uboczne stosowania olejku z oregano

Konieczne jest zachowanie odpowiedniej ostrożności w czasie jego przyjmowania i pamiętanie, aby jednorazowa kuracja nie trwała przez okres dłuższy niż 3-4 tygodnie.

Pośród skutków ubocznych i działań niepożądanych wymienia się m.in. podrażnienia układu pokarmowego, w postaci dolegliwości żołądkowych oraz reakcje alergiczne.

Niektórzy uważają również, że zbyt duża ilość olejku oregano może prowadzić do unicestwienia nie tylko bakterii chorobotwórczych, ale również tych dobrych, które są niezbędne naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje są prywatnymi opiniami i poglądami. Nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np lekarza. Wszelkie rady które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.

https://www.youtube.com/watch?v=5K1uh7vJWQE