ORANGE PRZEPROWADZA ZAAWANSOWANE TESTY 5G W ZAKOPANEM – Odkrywamy Zakryte
ORANGE PRZEPROWADZA ZAAWANSOWANE TESTY 5G W ZAKOPANEM

Orange nie próżnuje i obecnie dominuje na polskim rynku w kwestii ilości testowych stacji bazowych sieci 5G. Ostatnie test przeprowadzone w Zakopanem wskazują na to, że maksymalna prędkość pobierania danych w tejże technologii może osiągnąć nawet 1,5 Gbit/s oczywiście w pracy na częstotliwościach milimetrowych…

5G w zimowej stolicy Polski

Najpierw były Gliwice, była Warszawa, był Lublin – sieć Orange wspólnie z partnerami od pewnego czasu sprawdza możliwości nowego standardu w takiej samej konfiguracji, w jakiej będą działać pierwsze komercyjne sieci 5G w Polsce.

Okazało się, że dostępne w paśmie C bloki o szerokości 80 MHz umożliwiają osiągnięcie maksymalnej prędkości pobierania danych na poziomie około 1 Gbit/s.

W końcu padło na zimową stolicę Polski – Zakopane, gdzie testowa stacja bazowa sieci 5G otrzymała oprogramowanie i oprzyrządowanie od Ericsson, a konkretnie Ericsson Radio System.

Jednym z powodów decyzji o współpracy z tym partnerem był fakt, że sprzęt marki Ericsson działa zgodnie ze standardem 3GPP oraz wspiera najwyższe częstotliwości, na których planowane jest uruchamianie sieci 5G w Polsce.

Zaawansowane testy w Zakopanem

Uruchomienie urządzenia zgodnego ze standardem 3GPP, pracującego na najwyższych planowanych obecnie dla sieci 5G częstotliwościach przyniosło zadowalające dla operatora rezultaty.

Sieć 5G w Zakopanem przetestowano w paśmie milimetrowym częstotliwości 26-28 GHz udostępnionych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Takie pasmo oferuje dużo szersze bloki transmisyjne, co przekłada się z kolei na dużo szybszą transmisję danych.

Dzięki temu Orange udało się uzyskać w Zakopanem prędkość pobierania danych 1,5 Gbit/s.

Ponadto wykorzystana w Zakopanem stacja bazowa działa w tzw. trybie Non Stand Alone, co oznacza, że do przyłączenia się do sieci wykorzystuje sieć 4G LTE, ale transfer danych przebiega po sieci 5G.

Operator planuje pierwsze komercyjne wdrożenia 5G już w 2020 r.

Nie pozwól się zniszczyć! Sklep z odpromiennikami: www.odpromienniki.com

Czytaj także więcej o sieci 5G:

⇒ BYŁY PREZES MICROSOFT CANADA OSTRZEGA PRZED SZKODLIWYM WPŁYWEM 5G

⇒ SIEĆ 5G: „ŚCIEŻKA CAŁKOWITEJ ZAGŁADY

⇒ TECHNOLOGIA 5G DZIAŁA TAK SAMO JAK AMERYKAŃSKA BROŃ WOJSKOWA

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.