PESTYCYDY – POZNAJ SKUTECZNY SPOSÓB NA ICH USUNIĘCIE

Pestycydy – to właśnie one skutecznie walczą ze szkodnikami niszczącymi uprawy owoców i warzyw, lecz jednocześnie „zaśmiecają” nasze organizmy. O swojej obecności nie dają znać od razu. Kumulowane latami prowadzą m.in. do rozwoju chorób nowotworowych oraz zaburzeń rozwojowych u dzieci. Dziś podpowiadamy, jak skutecznie usunąć pestycydy z owoców i warzyw.

Pestycydy – groźny niszczyciele

Pestycydy to naturalne lub syntetyczne substancje, które swym silnym działaniem zwalczają zagrażające uprawom bakterie, grzyby, chwasty, wirusy, pleśń oraz owady, larwy, ślimaki i gryzonie.

Stosowanie pestycydów pozwala rolnikom i sadownikom zwiększyć plony i poprawiać ich jakość.

Jednak pestycydy to nie tylko silna trucizna dla niepożądanych organizmów, ale także i dla ludzi.

Już sam dłuższy kontakt z nimi podczas pracy i oprysków może powodować niepożądane skutki uboczne, a co dopiero ich spożywanie.

estycydy.jpg
Pestycydy fot.depositphotos.com

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Europejską Federację Związków Pracowników Rolnych (EAF) do najpowszechniejszych, negatywnych skutków działania pestycydów na pracowników i użytkowników należą: bóle głowy, bóle brzucha, wymioty i biegunki.

Powyższe skutki występują „w wyniku narażenia w trakcie stosowania, przygotowywania lub mieszania pestycydów oraz w trakcie kontaktu z  pojemnikami”.

Okazuje się, że nawet niskie, ale stałe poziomy narażenia na kontakt z pestycydami mogą prowadzić do przewlekłej i długotrwałej utraty zdrowia, np. rozregulowaniem pracy układu hormonalnego, uczuleń, alergii, problemów z płodnością, pojawianiu się wad wrodzonych oraz nowotworów.

pestycydy.jpg
Pestycydy fot.depositphotos.com

Problem w tym, że najczęściej nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia szkodliwością pestycydów i nie wiążemy pojawienia się dolegliwości z działaniem pestycydów, ponieważ zaraz po kontakcie z nimi nie pojawiają się wyraźne objawy zatrucia.

Brudna 14 i Czysta 15

Environmental Working Group (EWG) amerykańska organizacja propagująca zdrowy, ekologiczny styl życia, co roku publikuje listę warzyw i owoców, które zawierają najwięcej i najmniej pestycydów.

Zgodnie z przewodnikiem EWG z 2016 roku tzw. Brudna 14 to lista warzyw i owoców, w których znajduje się najwięcej, bo aż kilkanaście groźnych pestycydów.

Na liście znalazły się:

  1. truskawki;
  2. jabłka;
  3. nektarynki;
  4. brzoskwinie;
  5. seler naciowy;
  6. winogrona;
  7. czereśnie;
  8. szpinak;
  9. pomidory;
  10. czerwona papryka;
  11. pomidorki koktajlowe;
  12. zielony ogórek;
  13. ostra papryka;
  14. jarmuż.

Z kolei tzw. Czysta 15 to lista owoców i warzyw, które zawierają stosunkowo najmniejsze ilości pestycydów. Należą do nich:

  1. awokado;
  2. słodka kukurydza (przy czym trzeba uważać na GMO);
  3. ananas;
  4. kapusta;
  5. mrożony groszek cukrowy;
  6. cebula;
  7. szparagi;
  8. mango;
  9. papaja;
  10. kiwi;
  11. bakłażan;
  12. grejpfrut;
  13. melon Kantalupa;
  14. melon Galia;
  15. kalafior

Jak myć, żeby umyć?

Najczęściej wydaje się nam, że samo umycie owoców lub warzyw pod bieżącą wodą załatwi sprawę i pozbędziemy się szkodliwych substancji.

Problem w tym, że zwykła woda z pestycydami nie radzi sobie zupełnie, a to, dlatego że skład pestycydów został tak opracowany, żeby na powierzchni owoców lub warzyw tworzyła się oleista, niezmywalna przez opady atmosferyczne powłoka.

Najlepszą opcją uniknięcia spożywania pestycydów jest kupowanie owoców i warzyw pochodzących z upraw ekologicznych.

Jeśli jednak nie kupujemy ekologicznych produktów, warto zadbać o ich prawidłowe mycie.

Można skorzystać z gotowych do kupienia w sklepie płynu do mycia warzyw i owoców.

Problem w tym, że chociaż usuwa on większość szkodliwych bakterii (E.coli, Listeria czy Salmonella), to jednak nie usuwa większości pestycydów.

salmonella-pestycydy.jpg
Salmonella fot.depositphotos.com

Dlatego też lepiej skorzystać z prostszej i tańszej, domowej metody.

Po pierwsze zajmujemy się usuwaniem szkodliwych bakterii.

W tym celu należy przygotować kwaśny roztwór (1 litr wody mieszamy z ½ szklanki winnego lub jabłkowego octu, lub z 3 łyżkami kwasku cytrynowego).

Do tak przygotowanego roztworu wkładamy owoce i warzywa na 2-3 minuty.

Po wypłukaniu owoców i warzyw w kwaśnym roztworze przystępujemy do usuwania pestycydów.

Przygotowujemy do tego wodę alkaliczną (w 1 litrze wody rozpuszczamy czubatą łyżkę sody oczyszczonej), w której płuczemy owoce lub warzywa przez kolejne 2-3 minuty.

Podczas tego procesu zauważymy, że woda zmieni swój wygląd. Stanie się mętna lub żółtawa, z tłustawą substancją zebraną na jej powierzchni.

Następnie owoce i warzywa opłukujemy w czystej wodzie o neutralnym pH 7 i wycieramy do sucha.

Cały proces usuwania szkodliwych pestycydów trwa zaledwie kilka minut, a dzięki niemu można smacznie zajadać zdrowe warzywa i owoce.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.