REGULARNE PICIE HERBATY MOŻE KORZYSTNIE WPŁYNĄĆ NA MÓZG

Picie herbaty i jej wpływ na zdrowie był poddawany wielu badaniom. Przez lata zastanawiano się nad tym, jak może ona pomóc na przykład naszemu mózgowi. Okazuje się, że regularne picie herbaty przynosi w tym zakresie duże korzyści zdrowotne.

Herbaciane korzyści w analizach

W czerwcu 2019 r. okazało się, że „zwykłe” picie herbaty może mieć pewne działanie ochronne na mózg.

W tym badaniu udział wzięli zdrowi starsi ludzie, którzy zostali podzieleni na dwie grupy w zależności od tego, jak często pili herbatę.

Wcześniejsze badania wykazały, że spożycie herbaty jest korzystne dla zdrowia ludzi, a te pozytywne skutki obejmują poprawę nastroju i zapobieganie chorobom układu krążenia.

W rzeczywistości wyniki badań podłużnych prowadzonych przez profesora Fenga, które zostały opublikowane w 2017 r., wykazały, że codzienne spożywanie herbaty może zmniejszyć ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych u osób starszych o 50 procent.

Po tym odkryciu prof. Feng wspólnie ze współpracownikami z University of Essex i University of Cambridge zbadali bezpośredni wpływ herbaty na sieci mózgowe, a wyniki tych analiz zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Aging.

Picie herbaty a zdrowie mózgu

Zespół badawczy zrekrutował 36 osób dorosłych w wieku 60 lat i starszych.

Zebrał dane na temat ich zdrowia, stylu życia i samopoczucia psychicznego.

Starsi uczestnicy musieli również przejść testy neuropsychologiczne i badanie rezonansem magnetycznym (MRI).

Całe badanie przeprowadzono w latach 2015-2018.

picie-herbaty-mózg.jpg
foto.shutterstock.com

Po przeanalizowaniu wyników testów poznawczych uczestników i wyników obrazowania zespół badawczy stwierdził, że u osób, które spożywały zieloną herbatę, herbatę Oolong lub czarną herbatę co najmniej cztery razy w tygodniu przez około 25 lat, obszary mózgu były połączone ze sobą w bardziej efektywny sposób.

Weźmy na przykład analogię do ruchu drogowego – rozważ regiony mózgu jako miejsca docelowe, a połączenia między regionami mózgu to drogi. Kiedy system drogowy jest lepiej zorganizowany, ruch pojazdów i pasażerów jest bardziej wydajny i zużywa mniej zasobów. Podobnie, gdy połączenia między regionami mózgu są bardziej ustrukturyzowane, przetwarzanie informacji może być wykonywane bardziej wydajnie – wyjaśnił prof. Feng.

Jak wspomniano wcześniej, przez lata przeprowadzono wiele badań nad herbatą.

Zauważono, że dzięki niej zmniejszamy ryzyko problemów ze zdrowiem psychicznym i, w zależności od rodzaju herbaty, możemy nawet zmniejszyć ryzyko chorób serca, a także zmniejszyć ryzyko raka piersi.

Jednak dopiero w badaniu zespołu prof. Fenga zauważono, że regularne picie herbaty ma pozytywny wpływ na coś, co nazywamy organizacją mózgu.

Regularne picie herbaty ma pozytywny wpływ na strukturę mózgu i sugeruje ochronny jej wpływ na związany z wiekiem spadek sprawności mózgu.

Jak widać, osoby pijące herbatę mogą nie zdawać sobie z tego sprawy, ale robią coś wielkiego dla siebie.

Chociaż należy przeprowadzić więcej badań tego rodzaju, jest to bardzo interesujące i wyjątkowe odkrycie.

⇒ Czytaj także: HERBATY ŚWIATA – POZNAJ ICH ZDROWOTNE DZIAŁANIE

♦ Odkrywaj zakryte z nami, wspieraj rozwój portalu KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu ⇒ kontakt@odkrywamyzakryte.com

♦ Zareklamuj światu swą działalność, produkty, miejsce, wydarzenie itd. – dodaj swoje ogłoszenie KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.