PORANNY RYTUAŁ DALAJLAMY, KTÓRY ZWIĘKSZA PRODUKTYWNOŚĆ I ENERGIĘ

Poranne rytuały nadają właściwy ton całemu dniu, przygotowując nas do wszystkiego, co ma w nim nastąpić. Podczas gdy niektórzy ludzie od rana naturalnie czują się pełni energii, inni zmagają się z samym wstaniem z łóżka i podjęciem jakichkolwiek działań. Dalajlama uważa, że poranny rytuał, który on praktykuje, jest idealny dla wszystkich tych, którzy chcą witać każdy dzień z pozytywnym nastawieniem oraz są gotowi osiągać więcej i odnosić spektakularne sukcesy. Jaki to rytuał? Zobaczcie sami.

Siła porannych rytuałów

Czym w ogóle są poranne rytuały?

Najprościej mówiąc, jest to ciąg czynności, które sprawiają nam wewnętrzną przyjemność i dzięki którym „ładujemy się” rano na resztę dnia.

Czynności te wykonywane codziennie rano zaraz po przebudzeniu mogą być banalnie proste jak np. słuchanie ulubionej piosenki, wypicie szklanki wody, przeczytanie rozdziału książki, prysznic lub wymagające nieco więcej wysiłku m.in. bieganie, medytacja, fitness lub ćwiczenia na siłowni.

poranne-rytuały.jpg
fot.123rf.com

Kiedy poranne rytuały wykonywane są z należytym poświęceniem, skupieniem i uwagą, mają olbrzymi wpływ na pozostałą część dnia.

Poranna rutyna przygotowuje nas emocjonalnie, fizycznie i psychicznie do wyzwań w nadchodzącym dniu.

Osobom, które mają problemy z porannym wstawaniem i rozpoczęciem dnia na pełnych obrotach, taki plan działania pomaga naładować się pozytywną energią i wejść na dobrą drogę.

Dzięki temu, że robimy to, co sprawia nam przyjemność, zyskujemy pozytywne nastawienie psychiczne, ustawiamy swoje percepcyjne filtry tak, aby wychwytywały z otaczającej nas rzeczywistości tylko to, co piękne i wartościowe, i jednocześnie sprawiamy, że nasz dzień będzie bardzo produktywny.

Poranny rytuał Dalajlamy

Dalajlama XIV uważa, że codzienny, poranny rytuał skupiający się na technice mentalnej i krótkiej medytacji, pozwala nie tylko rozjaśnić umysł, ale jest także idealną metodą dobrego rozpoczęcia dnia.

W polecanej technice chodzi o przeczytanie poniższych słów i następnie o głębsze przemyślenie ich sensu.

dalajlama.jpg
Dalajlama foto.123rf.com

Dalajlama radzi:

Każdego dnia, gdy się przebudzisz, powtarzaj na głos te słowa: „Dzisiaj jestem szczęśliwy, że obudziłem się, że żyję, że mam cenne ludzkie życie i nie zamierzam go zmarnować.

Zamierzam wykorzystać całą swoją energię, żeby się rozwijać, aby otworzyć swoje serce na innych, żeby osiągnąć oświecenie dla korzyści wszystkich istot.

Będę życzliwie myślał o innych, nie będę się denerwować, ani gniewać i myśleć źle o innych.

Zamierzam pomagać innym i przynosić im korzyści, o ile tylko będę w stanie to zrobić.

Po takim poranny rytualne słownym wykonaj krótką medytację.

Znajdź ciche i wygodne miejsce.

Możesz usiąść na krześle, na poduszce lub wykonać ją na leżąco.

Bądź świadomy swojego ciała – pozwól sobie na jego autentyczne zauważenie i odczucie.

Pozwól, by każde napięcie, które jest w tobie, opuściło twoje ciało.

Zrelaksuj się i odetchnij, koncentrując się także na spokojnym, naturalnym oddechu.

Pozostań w takim spokojnym stanie odprężenia przez 5-7 minut.

Koncentrując się na oddychaniu, pozwolisz swojemu ciału i umysłowi uwolnić się od wszelkich napięć.

Dalajlama podkreśla, że codzienne pielęgnowanie porannych rytuałów pozwala osiągnąć życiową stabilność i tworzy u każdego osobiste przekonania, które pozwalają produktywnie przeżyć cały dzień.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką oznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.