JAK SPANIE NA LEWYM BOKU WPŁYWA NA ZDROWIE?

Wyróżniamy trzy główne pozycje snu: na plecach, na boku i na brzuchu. Jednak niektórzy specjaliści, w myśl tradycyjnych metod leczenia zaczerpniętych z Dalekiego Wschodu, kładą nacisk na to, abyśmy jak najczęściej spali na lewym boku. Dlaczego? Bo jest to podobno najzdrowsza pozycja do spania, co podkreślają licznymi argumentami.

Niewłaściwa pozycja spania

Wiele mówi się o utrzymywaniu właściwej postawy podczas chodzenia, siedzenia, podnoszenia ciężkich przedmiotów, a niewiele o samej postawie przyjmowanej w czasie snu.

Tymczasem niewłaściwa pozycja snu może przyczynić się do wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych, m.in. bezdechu sennego, chrapania, niewyspania, zmęczenia, problemów trawiennych, bólów głowy, szyi, pleców, mięśni i problemów z krążeniem.

sen.jpg
Sen fot.123rf.com

W medycynie Dalekiego Wschodu od dawna kładzie się nacisk na właściwą pozycję spania, jakiej upatruje się w spaniu na lewym boku.

Współcześnie potwierdzają to badania dotyczące m.in. pozycji snu a refluksu żołądkowo-przełykowego publikowane w The Journal of Clinical Gastroenterology oraz uznani na całym świecie liderzy w dziedzinie naturalnego zdrowia i Ajurwedy, tacy jak np. doktor John Doulliard.

Spanie na lewym boku – korzyści

Według dr. Doulliarda spanie na lewym boku jest najzdrowsze, ponieważ:

  • Poprawia pracę śledziony – śledziona znajduje się po lewej stronie ciała. Spanie po lewej stronie zwiększa przepływ krwi do śledziony i pomaga jej pracować efektywniej.
  • Wzmacnia pracę jelit i trawienie – dzięki pomocy grawitacji pomaga w przenoszeniu szkodliwych produktów przemiany materii z jelita cienkiego do okrężnicy, co stymuluje regularne, poranne wypróżnienia.
  • Zapobiega zgadze – ta pozycja snu nie dopuszcza, potocznie mówiąc, cofania się pokarmu z żołądka do przełyku.
  • Pobudza działanie układu limfatycznego i poprawia pracę serca – sen na lewym boku sprawia, że drenaż limfatyczny odbywa się w kierunku serca, dzięki czemu pracuje ono znacznie wydajniej.
  • Poprawia funkcje wątroby – spanie lewej stronie ułatwia wątrobie neutralizację toksyn i przepływ żółci.
  • Wspomaga prawidłową pracę układu odpornościowego i krwionośnego.
  • Pozwala lepiej wysypiać się kobietom w ciąży – śpiąc w ten sposób, ciężarna chroni swoją wątrobę i wspomaga przepływ krwi.

To właśnie dla tych bądź co bądź ważnych powodów zaleca się spanie na lewym boku.

Dlatego też ci, którzy zasypiają w innej pozycji, powinni rozważyć jej jak najszybszą zmianę.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.