ARBUZOWA DETOKSYKACJA USUWAJĄCA NADMIAR WODY Z ORGANIZMU

Zatrzymanie wody w organizmie najczęściej związane jest ze źle zbilansowaną dietą, zaburzeniami hormonalnymi oraz wolniejszym krążeniem krwi. Jeżeli czujesz, że twoje ciało jest ociężałe, a stopy i kostki pod koniec dnia są opuchnięte to znak, że masz nadmiar wody w organizmie. W szybkim i bezpiecznym jej usuwaniu pomoże ci dwudniowa arbuzowa detoksykacja.

Problematyczny nadmiar wody

Jeśli masz opuchnięte stopy pod koniec dnia lub odbite ślady skarpetek wokół kostek, jeśli z dnia na dzień przybierasz na wadze, jeśli nie możesz ściągnąć pierścionka lub obrączki z opuchniętych palców, jeśli masz tzw. worki pod oczami, jeśli czujesz się ociężale, słabo i nie masz na nic siły – to właśnie zmagasz się z zatrzymaniem wody w swoim organizmie.

nadmiar-wody.jpg
Nadmiar wody – zmęczenie i worki pod oczami foto.123rf.com

Nasze komórki zatrzymują wodę m.in. z powodu zaburzeń równowagi biochemicznej i hormonalnej, obecności toksyn, złego stanu układu sercowo-naczyniowego i komórkowego oraz braku ruchu.

Nadmiar wody w organizmie jest spowodowany także źle zbilansowaną dietą związaną np. ze spożywaniem zbyt dużych ilości sodu i alkoholu.

Na zatrzymanie wody w organizmie często narzekają kobiety w ciąży, podczas miesiączki i stosujące antykoncepcję hormonalną.

Walka z nadmiarem wody

Paradoksalnie w przypadku zatrzymania wody w organizmie – im mniej pijemy, tym bardziej sobie szkodzimy.

Organizm będzie starał się wyrównać „niedobory” i będzie starał się gromadzić płyny w tkance podskórnej.

Tym samym obrzęki będą jeszcze bardziej uciążliwe.

Podstawą walki z nadmiarem wody jest spożywanie większych ilości płynów min. 1,5-2 litry na dobę np. w postaci wody z odrobiną soli kłodawskiej lub ziołowych herbatek.

Ważna jest także zmiana diety.

Posiłki powinny stronić od mięsa i produktów mlecznych oraz żywności przetworzonej, kofeiny i alkoholu.

Warto za to uwzględnić w diecie pokarmy bogate w błonnik, większość owoców i warzyw, ze szczególnym naciskiem na kiełki lucerny, szparagi, melon kantalupa, seler, ogórki, ananas, czosnek, cebulę i arbuza.

W walce z nadmiarem wody w organizmie niezwykle pomocna jest aktywność fizyczna.

Ruch poprawia krążenie krwi i limfy, dzięki czemu organizm lepiej radzi sobie z wydalaniem toksyn, a na ciele nie tworzą się obrzęki.

Arbuzowa detoksykacja

W szybszym pozbyciu się nadmiaru wody z organizmu pomaga przeprowadzenie arbuzowej detoksykacji.

Arbuz jest moczopędny i działa jak naturalny środek przeczyszczający, a dzięki wysokiej zawartość potasu pomaga zlikwidować zatrzymywanie wody w organizmie i zmniejszyć obrzęki.

Poza tym arbuzowa detoksykacja usprawnia krążenie, łagodzi PMS, oczyszcza nerki, łagodzi zaparcia, pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi oraz dodaje energii.

arbuzowy-detoks.jpg
Arbuzowa detoksykacja foto.123rf.com

Jak przeprowadzić arbuzową detoksykację?

Przygotowujemy sok arbuzowy.

Ze średniej wielkości dojrzałego arbuza (jak go wybrać dowiesz się TUTAJ) usuwamy skórkę, kroimy go na cząstki i wkładamy do wyciskarki / sokowirówki lub inną metodą wyciskamy z niego sok.

Dodajemy wyciśnięty sok z jednej cytryny.

Przez dwa (lub trzy) dni wypijamy co najmniej 2-3 litry takiego soku dziennie.

Nie pijemy i nie jemy żadnych innych produktów.

Możemy ewentualnie podjadać arbuza pokrojonego na kawałki.

Nadmiar soku z arbuza można przechowywać w szklanej butelce lub w słoiku w lodówce, pod warunkiem, że zostanie zużyty w ciągu 24 godzin.

Uwaga: Podczas arbuzowej detoksykacji trzeba się zmierzyć z wielokrotnymi odwiedzinami w toalecie, więc najlepiej przeprowadzać ją w weekend.

Stracimy wówczas cały nadmiar wody, przy jednoczesnym zachowaniu równowagi elektrolitowej.

Kuracja ta nie jest zalecana dla diabetyków lub pacjentów z zaburzeniami krzepliwości krwi.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.