ASHWAGANDHA – INDYJSKI KORZEŃ, KTÓRY INTENSYWNIE ODŻYWIA MÓZG I CIAŁO

Ashwagandha zwana indyjskim żeń-szeniem to roślina, którą śmiało można zabrać na bezludną wyspę. Ma niemal wszystko, czego potrzebujemy, jeśli chodzi o poprawę stanu zdrowia. Pozytywnie wpływa prawie na każdy system w ciele, dlatego też oświeceni hinduscy mężowie uważali ją za jedno z najlepszych ziołowych lekarstw znanych człowiekowi. Poznajcie jedno z najpotężniejszych ziół na świecie.

Odmłodzenie, długowieczność i walka z rakiem

Jeśli jesteś niespokojny, Ashwagandha cię uspokoi.

Jeśli będziesz stale zmęczony, Ashwagandha zwiększy twoją energię i wytrzymałość.

Zioło to działa tak, jakby miało wysoką inteligencję i dobrze rozwiniętą intuicję, która podpowiada mu, czego właśnie potrzebuje nasze ciało, by odzyskać równowagę.

To właśnie między innymi z tego powodu, Ashwagandha (inaczej też Witania Ospała) nazywana jest w tradycji ajurwedyjskiej odmładzającym korzeniem.

ashwagandha.jpg
Ashwagandha foto.123rf.com

W rzeczywistości badania naukowe wyraźnie wskazują na to, że wydłuża on żywotność u myszy (co zazwyczaj sugeruje podobne efekty u większości ssaków) i zmniejsza wzrost komórek rakowych u ludzi.

Naukowcy przeprowadzili badania, które potwierdzają, że jedną z korzyści Ashwagandha jest to, że jej ekstrakt zakłóca zdolność komórek rakowych do reprodukcji w niektórych typach nowotworów, a analiza laboratoryjna wykazała, że jej ekstrakt zawiera pewien poziom przeciwciał antynowotworowych i może złagodzić wiele negatywnych skutków chemioterapii.

Ashwagandha bardzo silnie stymuluje układ odpornościowy, zwiększa produkcję i aktywność białych krwinek zwalczających choroby.

Podnosi także poziom dysmutazy ponadtlenkowej i peroksydazy glutationowej, dwóch z najsilniejszych przeciwutleniaczy i substancji promujących zdrowie znanych człowiekowi, które prawdopodobnie mają właściwości zwiększające szanse na długowieczność.

Koniec stresu i depresji

Jedną z najbardziej cenionych zalet Ashwagandha jest jej pozytywny wpływ na stres, lęk i nastrój.

Wiele badań wykazało, że zażywanie ekstraktu Ashwagandha w dużych dawkach przez 5 dni znacznie zmniejszyło lęk.

Co ciekawe, roślina ma tak silne działanie uspokajające i przeciwdepresyjne jak znane leki na receptę, z tą różnicą, że nie daje ona żadnych skutków ubocznych i nie uzależnia.

Ashwagandha-radość-depresja.jpg
Smutek i radość foto.123rf.com

Wykazano także, że Ashwagandha obniża poziom odczuwanego stresu średnio o 80%.

Związane jest to z obniżaniem poziomu kortyzolu, hormonu związanego ze stresem.

Dlatego też przyjmowanie tego zioła zaleca się osobom pracującym w stresującym środowisku, nerwowym i odczuwającym życiowe wypalenie.

Regeneracja mózgu i układu nerwowego

W badaniach naukowych przeprowadzonych na uniwersytecie w Japonii ustalono, że Ashwagandha jest doskonałą rośliną do regeneracji i wzrostu komórek nerwowych w mózgu i ciele.

To odkrycie stawia tę roślinę na pierwszym miejscu ziół podawanych w chorobach neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera i choroba Parkinsona.

Lepszy sen i pamięć

Przyjmowanie Ashwagandha jest również ziołową metodą leczenia bezsenności i problemów ze snem.

Ekstrakty o wysokiej sile działania rośliny wykazały niezwykłą zdolność do wywoływania głębokiego, spokojnego snu bez skutków ubocznych.

Inną niesamowitą zaletą Ashwagandha jest to, że podnosi ona również m.in. poziom GABA, neuroprzekaźnika, który prowadzi do ograniczenia aktywności w obrębie całego układu nerwowego.

W tej kwestii jego działanie polega na ułatwianiu koncentracji, zmniejszaniu pobudliwości, powodowaniu odprężenia oraz wyciszenia.

Zwiększa również poziomy acetylocholiny, która związana jest z poprawą pamięci i podstawowych funkcji mózgu.

Równowaga hormonalna i aktywność seksualna

Ekstrakty Ashwagandha silnie harmonizują i równoważą wielu kluczowych systemów gospodarki hormonalnej organizmu, szczególnie gruczołu tarczycy i nadnerczy.

Jednym z najbardziej niewiarygodnych aspektów i zalet Ashwagandha jest to, że może ona pomóc osobom z nadczynnością i niedoczynnością tarczycy oraz z problemami niedoczynności nadnerczy.

Zgodnie z tradycyjną chińską niedomagające nadnercza powodują zmęczenie, lęk, niepokój, smutek i osłabienie.

Ashwagandha ma tendencję do odwracania tych problemów i wytwarzania w naszym organizmie energii, pozytywnego nastroju, pewności siebie i spokoju ducha.

Zdrowie tarczycy i nadnerczy ma bezpośredni wpływ na naszą seksualną witalność, w tym na libido i potencję.

Ashwagandha-seks.jpg
Aktywność seksualna foto.123rf.com

Ashwagandha jest częstym składnikiem mieszanek ziołowych poprawiających sprawność seksualną.

Wiadomo również, że roślina ta działając jak afrodyzjak, zwiększa pobudzenie seksualne zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, a także pozytywnie wpływa na płodność u mężczyzn.

Ashwagandha i energia życiowa

Zgodnie z filozofią ajurwedyjską, Ashwagandha zwiększa przepływ ojas, czyli esencję naszej energii życia, która w subtelnej formie umiejscowiona jest w czakrze serca.

W myśl filozofii chińskiej Ashwagandha przywraca równowagę dwóch fundamentalnych energii w ciele (yin i yang), co poprawia nasze ogólne samopoczucie i działa regenerując i odmładzając ciało od środka.

Specjaliści ajurwedy tradycyjnie używali Ashwagandhy, aby zrównoważyć, wzmocnić i otworzyć czakrę korzenia, czyniąc ją użytecznym ziołem do wspierania różnych duchowych praktyk związanych z energią Kundalini i równoważeniem energetycznych systemów ciała człowieka.

Ashwagandha-energia.jpg
Energia życia foto.123rf.com

Ashwagandha występuje w różnych formach, takich jak kapsułki, płynne ekstrakty, proszki i tabletki, a nawet specjalne, standaryzowane ekstrakty o wysokim potencjale wykorzystywane przez lekarzy i naturopatów na całym świecie.

Chociaż każda dawka Ashwagandha jest całkiem bezpieczna dla naszego organizmu, to jednak warto pamiętać, że jest to jedno z najmocniejszych ziół na świecie, dlatego zaleca się rozpocząć przyjmowanie od mniejszych dawek i stopniowo je zwiększać, obserwując reakcje swojego ciała.

Warto również pamiętać, że chociaż Ashwagandha jest niesamowitym ziołem, to nigdy nie należy jej podawać kobietom w ciąży, ponieważ może dojść do poronienia.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.