KUNDALINI – PRZEBUDZENIE WIELKIEJ MOCY

Kundalini nie jest zagadkowym ani mistycznym tworem. Jest po prostu energią życiową, która znajduje się wewnątrz każdego z nas, lecz pozostaje zwykle uśpiona i czeka na przebudzenie. Energia ta jest mocą, która wciąż pozostaje w naszej dyspozycji i czeka, aby zostać wykorzystana do działania, do tworzenia, do życia…

Od kręgosłupa do czaszki, czyli 7 czakr

Wzdłuż centralnego kanału – Sushumana, położony jest system siedmiu czakr, które rozciągają się od podstawy do korony czaszki.

Ich umiejscowienie nie jest przypadkowe. Każdej czakrze odpowiada inny splot nerwowy lub poziom świadomości. Sześć czakr głównych reprezentują kolorowe wielopłatkowe lotosy.

Dodatkowo w kręgosłupie znajduje się siedem, ledwie widocznych czakr, które odpowiadają instynktowi, poczuciu zazdrości, nienawiści, winy, smutku itp. zwane są podziemnym lub piekielnym światem (Naraka lub Patala).

SIEDEM-CZAKR-CZŁOWIEKA-kundalini.jpg
SIEDEM CZAKR CZŁOWIEKA fot.depositphotos.com

U podstawy kręgosłupa umiejscowiona jest czakra muladhara („wsparcie korzenia”) w formie czteropłatkowego, czerwonego lotosu.

Reprezentuje ona świat materialny, symbolizuje pamięć, czas i przestrzeń.

KUNDALINI-PIERWSZA-CZAKRA -KORZENIA-kundalini.JPG
PIERWSZA CZAKRA KORZENIA MULADHARA fot.depositphotos.com

Jest ściśle związana z ziemią, odpowiada instynktowi przetrwania.

Zgodnie z wierzeniami wijąca się energia bogini Kundalini Shakti, trzy i pół raza opleciona wokół podstawowej czakry, utrzymuje materię razem.

Rozbudzona Kundalini wędruje w górę wzdłuż kręgosłupa i swą energią rozbudza każdą następną czakrę.

Pokonuje tę drogę w poszukiwaniu swojego boskiego partnera Shiva, który zamieszkuje czystą świadomość.

Druga czakra svadhisthana („osobiste miejsce”) reprezentowana przez 6-płatkowy pomarańczowy lotos, znajduje się poniżej pępka i jest swoistym centrum pierwotnych, nieoczyszczonych emocji, energii seksualnej oraz sił twórczych.

Jej żywiołem jest woda.

Reprezentuje dualną naturę egzystencji, jest również siedzibą ruchu, odbierania wrażeń, przyjemności, pożądania i emocji.

druga-czakra-podstawy-SVADHISTHANA-kundalini.jpg
DRUGA CZAKRA PODSTAWY SVADHISTHANA fot.depositphotos.com

W obrębie splotu słonecznego znajduje się trzecia czakra manipura („lśniący klejnot”) przedstawiana jako 10-płatkowy, żółty lotos.

Jest odpowiedzialna za naszą emocjonalność i siłę woli.

Manipura

Idąc wyżej, kolejno znajdują się czakra serca – anahata („niezwyciężony, nietykalny”), 12-płatkowy zielony lotos, gdzie znajduje się centrum zdolności współodczuwania, zestrojenia i współbrzmienia.

czwarta-czakra-serca-anahata-kundalini.jpg
CZWARTA CZAKRA SERCA ANAHATA fot.depositphotos.com

Następnie piąta, czakra gardła – visudha („oczyszczenie”), 16-płatkowy niebieski lotos.

Poprzez tę czakrę komunikujemy się i wyrażamy siebie.

piąta-czakra-gardła-visudha-KUNDALINI.jpg
PIĄTA CZAKRA GARDŁA VISUDHA fot.depositphotos.com

Opuszczając czakrę gardła, wędrujemy do czakry brwi, lotosu mającego jedynie dwa płatki, zwanego ajna („postrzegać, rozporządzać”).

Jest to tzw. trzecie oko, siedziba mądrości, intuicji i zdolności paranormalnych.

SZÓSTA-CZAKRA-TRZECIE-OKO-ANJA-KUNDALINI.JPG
SZÓSTA CZAKRA TRZECIE OKO ANJA fot.depositphotos.com

Ostatnia czakra, korony – sahasrara („tysiąc płatków”) i jest siedzibą najwyższej doskonałości w człowieku.

SIÓDMA-CZAKRA-KORONY-SAHASRARA-KUNDALINI.JPG
SIÓDMA CZAKRA KORONY SAHASRARA fot.depositphotos.com

Energia Kundalini

Energia Kundalini jest potencjalną formą siły życiowej, która leży w naszym organizmie.

Jest opisywana jako zwinięty wąż leżący u podstawy kręgosłupa, którego można obudzić przez praktykę odpowiednich dyscyplin duchowych.

Praktyki duchowe takie jak joga i medytacja koncentrują się na podnoszeniu Kundalini od czakry kręgosłupa do czakry korony, pobudzając energię do jej transformacyjnej mocy w procesie samorozwoju i rozwoju duchowego.

JOGA-MEDYTACJA-KUNDALINI.JPG
JOGA-MEDYTACJA fot.depositphotos.com

Według encyklopedii duchowości „The Mystica”: Kundalini jest psycho-duchową energią, energią świadomości, o której sądzi się, że przebywa w ciele w stanie uśpienia i można ją przebudzić albo poprzez duchową dyscyplinę, albo spontanicznie.

Osiąga się w ten sposób nowe stany świadomości, wliczając mistyczne oświecenie.

Słowo „kundalini” w sanskrycie oznacza „wąż” lub „wężowa siła”, ponieważ według wierzeń, spoczywa jak zwinięty wąż w czakrze podstawy kręgosłupa.

siedem-czakr-człowieka-kundalini-wąż.jpg
fot.depositphotos.com

W jodze tantrycznej kundalini jest aspektem Shakti, boskiej żeńskiej energii, partnerki Shivy.

Mówi się, że siła kundalini jest ogromna.

Ludzie, którzy jej doświadczyli, twierdzą, że jest nie do opisania.

Zjawiska towarzyszące jej są zróżnicowane – od dziwnych wrażeń i ruchów fizycznych, przez ból, słyszenie podprogowe, wizje, jaskrawe światła, niezwykłą ostrość widzenia, super zdolności psychiczne, ekstazę i rozkosz, aż do przekraczania swojego ja.

Kundalini jest opisywana jako ciekły ogień lub ciekłe światło.

Kundalini ma zdolność do „oczyszczenia” naszych najgłębszych napięć, wyeliminowania naszych nieporozumień w kwestii przekonań o naszej prawdziwej naturze oraz do zwiększenia przepływu energii twórczej i świadomości wewnątrz nas.

Jest to siedziba absolutnej wiedzy.

Energia ta jest również postrzegana jako energia seksualna.

Kiedy zostanie uwolniona, następuje bezpośrednia transmisja duchowej mocy dającej duchową wolność.

kundalini-duchowa-wolność.jpg
fot.depositphotos.com

Praktyka tej energii obejmuje przebudzenie, a następnie prowadzenie go przez kanały i nadis, czyli ciała astralne, zbudowane z materii astralnej i przenoszące prąd psychiczny.

Kiedy energia budzi się i przemieszcza się z czakry korzeniowej do czakry korony przez trzy główne kanały o nazwie ida, pingala i sushumna, a także przez wszystkie czakry, stajemy się aktywnym kanałem boskiej ekspresji.

To wywołuje bardziej świadomy stan wewnątrz jednostki.

Innymi słowy, wykorzystujemy większe pokłady energii i aktywności mózgu, a postrzeganie rzeczywistości zmienia się z pryzmatu strachu na pryzmat miłości.

Przebudzenie mocy

Przebudzenie energii Kundalini należy do najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka.

W trakcie trwania całego procesu udział biorą wszystkie rodzaje energii, które czerpiemy z zewnątrz, po to, aby gwałtownie obudzić energię Kundalini wewnątrz naszego ciała.

kundalini
Prawo autorskie: petunyia / 123RF Zdjęcie Seryjne

Wówczas wyraźnie widać zmiany zachodzące w samym ciele, które są oznakami duchowego przebudzenia.

Wśród nich wymienia się niekontrolowane ruchy ciała, czasami przypominające ataki padaczki, wibracje odczuwane zwłaszcza wzdłuż kręgosłupa, skurcze mięśni, mimowolne drżenie, spontaniczny, niecodzienny sposób oddychania, a także zdarza się, że może nastąpić spontaniczne śpiewanie mantr.

ŚPIEWANIE-MANTR-KUNDALINI.JPG
ŚPIEWANIE MANTR fot.depositphotos.com

Niekiedy możliwe jest wystąpienie dużych problemów z sercem, bólów głowy, kręgosłupa, zaburzeń jelitowych, problemów z żołądkiem i układem nerwowym, uczuciem pieczenia i gorąca w ciele, nadwrażliwością lub ospałością, skrajnymi emocjami, problemów z popędem seksualnym, przy czym wszystkie te problemy nie reagują na żadne leczenie, tylko bez powodu pojawiają się i znikają.

W czasie przebudzenia energii Kundalini może dojść do etapu odseparowania ego z centrum psychiki.

ego-kundalini.jpg
fot.depositphotos.com

Wówczas odczuwany jest niemający racjonalnego wytłumaczenia stan emocjonalny, który może objawiać się lękiem poczuciem winy, depresją współczuciem lub miłością i radością przeplataną niekontrolowanymi napadami intensywnego płaczu (podczas spontanicznego budzenia się Kundalini mamy do czynienia z potokiem łez).

Mogą pojawić się intensywne i nietypowe sny, dziwne zjawiska wizualne i słuchowe, zmienia się węch i postrzeganie własnego ciała.

Odnosimy wrażenie, że nasze ciało jest dużo większe i wyższe niż w rzeczywistości lub stajemy się zupełnie zdezorientowani i całkowicie tracimy poczucie siebie jako ciała.

Kiedy pierwsze dramatyczne i zaskakujące wydarzenia ustąpią, zostają wyzwalane w nas nieznane do tej pory uczucia.

Wśród nich wymienia się doświadczenia poprzednich inkarnacji, otwarcie zdolności telepatii, mocy uzdrowicielskiej, psychokinezy, świadomości aury i czakr.

KUNDALINI-PSYCHOKINEZA.JPG
PSYCHOKINEZA fot.depositphotos.com

Doświadczając wielkiego spokoju, odsłaniając tajemnice duszy i życia, czując jedność ze wszystkim – po raz pierwszy spotkamy się z naszymi niewidzialnymi duchowymi opiekunami i aniołami.

Po chwilach rozpaczy dostrzegamy pozytywy i zaczynamy rozumieć, że otwiera się dla nas nowy etap życia – życia w uzdrowieniu i pięknie.

Uaktywnienia energii Kundalini można dokonać za pomocą niezliczonych praktyk duchowych.

Należą do nich medytacja, tai chi, joga, sztuki walki, szamanizm, uzdrawianie dźwiękiem, mudry, taniec pięciu rytmów, bezpośredni kontakt z naturą i przede wszystkim seksualna intymność miłości.

Jednak droga do jej całkowitego przebudzenia zależy od naszych dalszych poczynań i bezpośredniej konfrontacji lęku z rzeczywistością.

Całkowity proces pełniej przemiany może trwać nawet kilka długich lat i cały czas podczas jego trwania mogą nastąpić zaskakujące, zadziwiające i niecodzienne wydarzenia.

Warto jednak pamiętać, że otwieranie czakr od dołu do góry może przysporzyć wiele problemów mentalnych i fizycznych.

Dzieje się tak, dlatego że wszystkie niższe czakramy są w pewien sposób uznawane za demoniczne, np. jeżeli otworzymy czakrę energii seksualnej, będziemy potrzebować silnego fundamentu zasad etyczno-moralnych, aby zapanować nad swoimi działaniami.

Wszystkie ambicje, próżność, egoizm, wszelkie nieposzanowanie zasad i zarozumiałość mogą się dla nas bardzo źle skończyć…

 

EGO-KUNDALINI.JPG
fot.depositphotos.com

Kiedy Kundalini jest aktywowana w zrównoważony sposób, poznajesz to po wzrastającym poczuciu światłości, rozpiętości i wewnętrznej harmonii.

Zauważasz, że wszechświat przemawia do ciebie swoją harmonią.

Czujesz, jak dusza zmusza cię do działania w zgodzie z naturalnym nurtem.

Wzrasta uczucie zadowolenia.

Miewasz częste olśnienia, w czasie których czujesz się tak, jakbyś wracał do domu; do tego, kim naprawdę jesteś.

Książka PSYCHOLOGIA KUNDALINI – JOGI -> kliknij

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

https://www.youtube.com/watch?v=BX1CoZdoUNo