20 NIESAMOWITYCH CIEKAWOSTEK O CIELE CZŁOWIEKA

Ciało człowieka skrywa w sobie wiele tajemnic. I chociaż wydaje nam się, że znamy siebie i swój organizm doskonale, to jednak nie raz z pewnością czymś nas zaskoczy. Wiemy już, że człowiek, a w szczególności jego mózg to perfekcyjna maszyna, którą można porównać m.in. do systemów technicznych. A gdyby tak odkryć inne ciekawostki o ludzkim ciele? Przed Wami 20 niesamowitych informacji związanych z ciałem człowieka.

 1. Człowiek w ciągu swojego życia produkuje około 23 500 litrów śliny. To ilość wystarczająca do napełnienia dwóch basenów pływackich.

 

 1. W wieku sześćdziesięciu lat większość ludzi traci połowę swoich kubków smakowych.

 

 1. Ludzki mózg zużywa tyle energii co 10-watowa żarówka, a przy tym ma moc obliczeniową większą, niż najlepsze superkomputery. Japońscy i niemieccy naukowcy w 2013 roku przeprowadzili przy użyciu superkomputera Fujitsu K Computer symulację jednej sekundy aktywności ludzkiego mózgu. Użyli do tego 80 tysięcy ośmio-rdzeniowych procesorów i ponad 1 petabajt (1000 terabajtów) pamięci RAM. Procesy, które nasz mózg wykonuje w ciągu sekundy, Fujitsu zajęły 40 minut.

 

 1. Najmniejsza kość ludzkiego ciała to strzemiączko. Ma około 2,5 mm długości, czyli mniej niż ziarenko ryżu.

 

 1. Większość ludzi ma kciuk takiej samej długości jak nos.

 

 1. Serce człowieka wykona w ciągu 77 lat (średnia długość życia w Polsce) około 3 miliardy uderzeń.

 

 1. Poza tym nasze serce jest tak mocne, że pompuje krew z taką siłą, która byłaby w stanie „przetransportować” ją w górę z parteru na czwarte piętro.

 

 1. Ciało człowieka składa się z około 35 bilionów (35 000 000 000 000) komórek. To 5000 razy więcej niż jest ludzi na Ziemi.

 

 1. Każdy z nas ma inny odcisk palców i inny odcisk… języka.

 

 1. Obszar powierzchni płuc człowieka w przybliżeniu jest równy obszarowi kortu tenisowego.

 

 1. Zanim w 1880 roku wynaleziono pomadkę do ust, ludzie często używali wosku z uszu do smarowania popękanych warg.

 

 1. Na głowie każdy z nas ma średnio 100 000 włosów (nie licząc zarostu, brwi i rzęs). Rosną one z prędkością mniej więcej 15 cm na rok, aczkolwiek można łatwo przyspieszyć ten proces. Wystarczy wzbogacić dietę w cysteinę (aminokwas występujący w dużych ilościach w białku roślinnym), przyjmować suplement z kwasem panteonowym i przede wszystkim spać zalecane 7-9 godzin dziennie, bo podczas snu włosy rosną najszybciej.

 

 1. Nasz wzrost zmienia się w ciągu doby. Rano, zaraz po przebudzeniu jesteśmy najwyżsi. Wynika to z faktu, że podczas snu wzrasta ilość płynu pomiędzy krążkami międzykręgowymi, co wpływa na nasz wzrost.

 

 1. Pragnienie odczuwamy, gdy utrata wody równa się 1% masy ciała. Przy utracie większej niż 5% może dojść do stracenia przytomności, a przy większej niż 10% do śmierci spowodowanej odwodnieniem.

 

 1. Przeciętna osoba spędza 33% swojego życia śpiąc. Dla porównania – pies prześpi jakieś 40%, a kot od 50 do 75%.

 

 1. Pica (zespół łaknienia spaczonego) to choroba z grupy zaburzeń odżywiania, polegająca na tym, że chory je rzeczy, których jeść się raczej nie powinno (np. piach, szkło, włosy, proszek do prania, metal…). Jednym z najbardziej znanych delikwentów objętych tym schorzeniem był Michel Lolito, który zjadł w sumie osiemnaście rowerów, siedem telewizorów i dwa łóżka, a za swoje życiowe osiągnięcie uważał zjedzenie… samolotu. Co prawda małego, dwuosobowego, ale to i tak godne „podziwu”. Z kolei u osób preferujących włosy często niezbędne jest chirurgiczne usuwanie tzw. trichobezoarów z żołądka. Są to zlepione kule z włosów. Największy okaz wydobyty przez lekarzy z brzucha 18-letniej pacjentki ważył 4,5 kg!

 

 1. Używamy 17 mięśni, kiedy się uśmiechamy i 43, kiedy się smucimy.

 

 1. Podczas pocałunku wymieniamy z drugą osobą nawet do 278 różnych rodzajów bakterii. Na szczęście 95% z nich nie zagraża naszemu zdrowiu.

 

 1. Uprawianie seksu przynajmniej raz w tygodniu obniża ryzyko śmierci z powodu zawału serca aż o 30% oraz zmniejsza ryzyko zapadnięcia na cukrzycę o 40%. Seks ze stałym partnerem (a w szczególności sam orgazm) wyzwala ogromną dawkę hormonów szczęścia, które służą ogólnemu zdrowiu, a jednocześnie obniża poziom szkodliwych hormonów stresu.

 

 1. Średnia długość życia to 2 475 576 000 sekund. Przez ten czas przeciętny człowiek wymawia średnio 123 205 750 słów i współżyje około 4 239 razy.

 

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.