CODZIENNIE NARZEKANIE NISZCZY TWÓJ MÓZG

Codzienne narzekanie niektórzy mają „we krwi”. Bo pogoda nie taka, bo dzień za krótki, bo obiad za gorący, bo kolejka za długa… Prawdziwy szał ciągłego narzekania możemy jednak zaobserwować w miejscu pracy. Jednak jaki wpływ ma narzekanie na mózg i co możemy z tym zrobić? Badania pokazują dokładnie, jak codzienne narzekanie może wpływać na nasz mózg, a ponieważ mózg jest niesamowitym i odpornym narządem, możemy nawet odwrócić te efekty. Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie problemu.

Neuroplastyczność mózgu

Ludzki mózg jest niezwykle plastyczny.

W ciągu ostatnich 20 lat, dzięki szybkiemu rozwojowi w dziedzinie obrazowania mózgu i neuronauki, możemy teraz z całą pewnością stwierdzić, że mózg jest w stanie się przeprojektować – i że to my jesteśmy inżynierami, którzy tego dokonują.

Pod wieloma względami neuroplastyczność – ogólny termin opisujący trwałą zmianę w mózgu przez całe życie człowieka – jest cudowną rzeczą.

Ze względu na neuroplastyczność mózgu mamy możliwość:

  • zwiększać naszą inteligencję;
  • nauczyć się nowych i zmieniających życie umiejętności;
  • cofnąć niektóre rodzaje uszkodzeń mózgu;
  • stać się bardziej inteligentnymi emocjonalnie;
  • „oduczyć się” szkodliwych przekonań, nawyków i zachowań.

Z drugiej strony możemy też niszczyć swój mózg, przeprojektowując go na gorsze, w czym bardzo „pomaga” nam narzekanie.

Mózg i narzekanie

Przeciętna osoba narzeka od 15 do 30 razy dziennie, a najgorsze jest to, że utrzymywanie takiego negatywnego stanu przez 30 minut lub dłużej może fizycznie uszkodzić mózg.

Badacze z Uniwersytetu Stanforda wykorzystali skany rezonansu magnetycznego o wysokiej rozdzielczości (MRI) i znaleźli „powiązania między długotrwałymi stresującymi doświadczeniami życiowymi, długotrwałą ekspozycją na hormony wytwarzane podczas stresu i kurczeniem się hipokampa” (hipokamp jest obszarem mózgu zaangażowanym w tworzenie nowych wspomnień, a także jest związany z uczeniem się i emocjami).

narzekanie.jpg
foto.shutterstock.com

Dr Michael Merzenich, obecnie uznawany za prawdopodobnie najbardziej znanego neuronaukowca na świecie, wśród licznych odkryć zwrócił dużą uwagę na być może najważniejsze: nasze doświadczenia, zachowania, myślenie, przyzwyczajenia, wzorce myślowe i sposoby reagowania na świat są nierozerwalnie związane z tym, jakie zmiany zachodzą w strukturach mózgu.

Kiedy wpadniemy w nawyk ciągłego narzekania, w formie kłębiących się myśli w naszych głowach lub głośno komukolwiek, z kim się zetkniemy, będziemy je wypowiadać, bezpośrednio zmieni to nasze procesy myślowe.

Zmienione myśli prowadzą do odmiennych przekonań, co nieuchronnie doprowadzi do zmiany zachowania.

W rzeczywistości nasz mózg ma coś, co nazywa się uprzedzeniem, co oznacza, że ​​mózg ma tendencję do większego skupiania się na tym, co jest złe, a nie na tym, co się dzieje dobrego lub na pozytywnych wydarzeniach w naszym życiu.

Te negatywne myśli z czasem mogą faktycznie zagłuszyć pozytywne doświadczenia, dzięki czemu nie będziemy w stanie nawet zauważyć pozytywnych wydarzeń, które dzieją się w naszym życiu.

Neurolog, dr Rick Hanson zauważył, że negatywne bodźce wytwarzają więcej aktywności neuronowej niż równie intensywne bodźce pozytywne.

Są również dostrzegane przez mózg łatwiej i szybciej.

Tak więc nieustannie pozwalając sobie na narzekanie, wzmacniamy to zachowanie i niszczymy swój mózg.

Pierwszym krokiem w kierunku zmiany tego jest uświadomienie sobie istnienia problemu.

Jak chronić swój mózg?

Nie musimy cały czas myśleć pozytywnie i być „szczęśliwym, uśmiechniętym”.

Powinniśmy jednak podjąć konkretne kroki, aby przeciwdziałać narzekaniu i negatywnemu myśleniu.

pozytywne-myślenie.jpg
foto.shutterstock.com

Badania wielokrotnie wykazały, że medytacja i praktyka uważności są prawdopodobnie najpotężniejszymi narzędziami do walki z negatywnością.

Ludzie, którzy codziennie medytują, wykazują więcej pozytywnych emocji niż ci, którzy tego nie robią, potrafią jasno określić cel w życiu, mają większe wsparcie społeczne i zmniejszone objawy chorób.

Zaledwie 15-20 minut codziennej medytacji może mieć ogromne znaczenie i wpłynąć pozytywnie na zmiany w twoim mózgu.

Skuteczna pomoc psychologiczna kliknij TUTAJ

⇒ Czytaj także: JAK MEDYTACJA WPŁYWA NA NEUROPLASTYCZNOŚĆ MÓZGU?

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.