Codzienne narzekanie niektórzy mają „we krwi”. Bo pogoda nie taka, bo dzień za krótki, bo obiad za gorący, bo kolejka za długa… Prawdziwy szał ciągłego narzekania możemy jednak zaobserwować w miejscu pracy. Jednak jaki wpływ ma narzekanie na mózg i co możemy z tym zrobić? Badania pokazują dokładnie, jak codzienne narzekanie może wpływać na nasz mózg, a ponieważ mózg jest niesamowitym i odpornym narządem, możemy nawet odwrócić te efekty. Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie problemu.

Neuroplastyczność mózgu

Ludzki mózg jest niezwykle plastyczny.

W ciągu ostatnich 20 lat, dzięki szybkiemu rozwojowi w dziedzinie obrazowania mózgu i neuronauki, możemy teraz z całą pewnością stwierdzić, że mózg jest w stanie się przeprojektować – i że to my jesteśmy inżynierami, którzy tego dokonują.

Pod wieloma względami neuroplastyczność – ogólny termin opisujący trwałą zmianę w mózgu przez całe życie człowieka – jest cudowną rzeczą.

Ze względu na neuroplastyczność mózgu mamy możliwość:

  • zwiększać naszą inteligencję;
  • nauczyć się nowych i zmieniających życie umiejętności;
  • cofnąć niektóre rodzaje uszkodzeń mózgu;
  • stać się bardziej inteligentnymi emocjonalnie;
  • „oduczyć się” szkodliwych przekonań, nawyków i zachowań.

Z drugiej strony możemy też niszczyć swój mózg, przeprojektowując go na gorsze, w czym bardzo „pomaga” nam narzekanie.

Mózg i narzekanie

Przeciętna osoba narzeka od 15 do 30 razy dziennie, a najgorsze jest to, że utrzymywanie takiego negatywnego stanu przez 30 minut lub dłużej może fizycznie uszkodzić mózg.

Badacze z Uniwersytetu Stanforda wykorzystali skany rezonansu magnetycznego o wysokiej rozdzielczości (MRI) i znaleźli „powiązania między długotrwałymi stresującymi doświadczeniami życiowymi, długotrwałą ekspozycją na hormony wytwarzane podczas stresu i kurczeniem się hipokampa” (hipokamp jest obszarem mózgu zaangażowanym w tworzenie nowych wspomnień, a także jest związany z uczeniem się i emocjami).

narzekanie.jpg
foto.shutterstock.com

Dr Michael Merzenich, obecnie uznawany za prawdopodobnie najbardziej znanego neuronaukowca na świecie, wśród licznych odkryć zwrócił dużą uwagę na być może najważniejsze: nasze doświadczenia, zachowania, myślenie, przyzwyczajenia, wzorce myślowe i sposoby reagowania na świat są nierozerwalnie związane z tym, jakie zmiany zachodzą w strukturach mózgu.

Kiedy wpadniemy w nawyk ciągłego narzekania, w formie kłębiących się myśli w naszych głowach lub głośno komukolwiek, z kim się zetkniemy, będziemy je wypowiadać, bezpośrednio zmieni to nasze procesy myślowe.

Zmienione myśli prowadzą do odmiennych przekonań, co nieuchronnie doprowadzi do zmiany zachowania.

W rzeczywistości nasz mózg ma coś, co nazywa się uprzedzeniem, co oznacza, że ​​mózg ma tendencję do większego skupiania się na tym, co jest złe, a nie na tym, co się dzieje dobrego lub na pozytywnych wydarzeniach w naszym życiu.

Te negatywne myśli z czasem mogą faktycznie zagłuszyć pozytywne doświadczenia, dzięki czemu nie będziemy w stanie nawet zauważyć pozytywnych wydarzeń, które dzieją się w naszym życiu.

Neurolog, dr Rick Hanson zauważył, że negatywne bodźce wytwarzają więcej aktywności neuronowej niż równie intensywne bodźce pozytywne.

Są również dostrzegane przez mózg łatwiej i szybciej.

Tak więc nieustannie pozwalając sobie na narzekanie, wzmacniamy to zachowanie i niszczymy swój mózg.

Pierwszym krokiem w kierunku zmiany tego jest uświadomienie sobie istnienia problemu.

Jak chronić swój mózg?

Nie musimy cały czas myśleć pozytywnie i być „szczęśliwym, uśmiechniętym”.

Powinniśmy jednak podjąć konkretne kroki, aby przeciwdziałać narzekaniu i negatywnemu myśleniu.

pozytywne-myślenie.jpg
foto.shutterstock.com

Badania wielokrotnie wykazały, że medytacja i praktyka uważności są prawdopodobnie najpotężniejszymi narzędziami do walki z negatywnością.

Ludzie, którzy codziennie medytują, wykazują więcej pozytywnych emocji niż ci, którzy tego nie robią, potrafią jasno określić cel w życiu, mają większe wsparcie społeczne i zmniejszone objawy chorób.

Zaledwie 15-20 minut codziennej medytacji może mieć ogromne znaczenie i wpłynąć pozytywnie na zmiany w twoim mózgu.

⇒ Czytaj także: JAK MEDYTACJA WPŁYWA NA NEUROPLASTYCZNOŚĆ MÓZGU?

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.