CYKORIA – DLACZEGO JEST ZDROWSZA OD SZKLARNIOWEJ SAŁATY?

Cykoria wciąż mało znana i niezbyt popularna w Polsce, właśnie zimą jest najtańsza i najsmaczniejsza. Warto poszukać jej w sklepie, ponieważ dostarczy nam więcej witamin niż zimowa szklarniowa sałata. Występuje w kilku odmianach, mamy więc wiele możliwości przyrządzenia z niej smacznych i zdrowych dań. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej cykorii.

Rodzaje cykorii

Cykoria to roślina pierwotnie pochodząca z regionu śródziemnomorskiego i Azji Mniejszej.

Od wieków uprawiano ją zarówno do zastosowań kulinarnych, jak i leczniczych.

Starożytni Egipcjanie wierzyli, że może ona oczyścić krew i rozwiązać problemy zdrowotne z wątrobą, a rzymski pisarz Pliniusz traktował ją jako niezbędną część swojej diety.

czerwona-cykoria.jpg
Czerwona cykoria foto.123rf.com

W sklepach spożywczych spotkamy zazwyczaj trzy rodzaje cykorii liściastej:

  1. Cykoria żółta – najczęściej uprawiana, posiada charakterystyczną goryczkę. Doskonale nadaje się do przygotowywania sałatek oraz do zapiekania.
  2. Cykoria endywia kędzierzawa – ma zielone mocno karbowane liście i jest delikatniejsza w smaku. To warzywo wręcz stworzone do sałatek.
  3. Cykoria czerwona (radicchio) – ma ona ciemnoczerwone liście z białymi żyłkami, jest aromatyczna, ale delikatna w smaku i bez mocnej goryczki. To bardzo dekoracyjne warzywo nadaje się do przystawek, sałatek, zapiekanek i kanapek.

Korzyści zdrowotne

To niepozorne warzywo to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów.

Zawiera kwas foliowy, witaminę C (100 g świeżych liści cykorii zawiera 40% dziennego zalecanego zapotrzebowania na tę witaminę), B1, B2, magnez, sód, potas, żelazo, miedź, cynk, fosfor i mangan.

Dzięki zawartości substancji gorzkich wspomaga trawienie, ponieważ wpływa korzystnie na pracę wątroby i wydzielanie żółci.

Cykoria to bardzo niskokaloryczne warzywo liściaste – 100 g świeżych liści ma tylko 23 kalorie.

cykroia-zdrowa-wątroba.jpg
foto.123rf.com

Liście cykorii to źródło witaminy A i β-karotenu.

100 gram świeżych liści to 5717 IU (190% zalecanego dziennego poziomu) witaminy A.

Karoteny w organizmie człowieka przekształcają się w witaminę A, która jest niezbędna do utrzymania zdrowej skóry i błon śluzowych.

Jest również niezbędną witaminą dla dobrego wzroku.

Spożywanie warzyw bogatych w witaminę A chroni także przed rakiem płuc i jamy ustnej.

Cykoria jest także doskonałym źródłem witaminy K (100 g dostarcza około 247 mg lub 215% zalecanego spożycia).

Witamina K odgrywa ważną rolę w zdrowiu kości oraz pomaga ograniczyć uszkodzenia neuronów w mózgu, w związku z czym zalecana jest w leczeniu pacjentów z chorobą Alzheimera.

Po cykorię powinny sięgać osoby borykające się z takimi przypadłościami jak otłuszczona wątroba czy kamica żółciowa.

Badania dowiodły również, że cykoria ma właściwości przeciwzapalne oraz pomaga wzmacniać odporność organizmu na infekcje.

Warto podkreślić, że zmiażdżone liście cykorii można również stosować jako okłady do leczenia stanów zapalnych skóry i wspomagania gojenia się ran.

Cykoria na odżywczy obiad

Cykorię można wykorzystywać jako dodatek do kanapek, składnik mieszanki sałat, ale można ją także dusić, posiekaną dodawać do omletów, zup lub zapiekać.

Odżywczym daniem, np. na zimowy obiad jest np. zapiekana cykoria w sosie winnym, którą przyrządzimy w zaledwie 20 minut.

Wystarczy umyć cykorię i odkroić jej gorzkie końce, a następnie podsmażyć ją delikatnie na maśle z solą i pieprzem.

zapiekana-cykoria.jpg
Zapiekana cykoria foto.123rf.com

Następnie warzywo przekładamy do naczynia żaroodpornego i zalewamy marynatą przygotowaną z kieliszka wina, pół szklanki bulionu, łyżeczki cukru i soku z połowy cytryny.

Na wierzchu układamy opcjonalnie cienkie plasterki szynki parmeńskiej lub boczku i zapiekamy całość przez 20 minut w 200 stopniach.

To pyszne, zdrowe i rozgrzewające danie, które nie tylko zaspokoi głód, ale także znacznie przyczyni się do poprawy naszego zdrowia i samopoczucia.

Czytaj także: KAPUSTA KISZONA – KWAŚNY SMAK DOBREGO ZDROWIA

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką oznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.