CZERWONE WINO – PRZEKLEŃSTWO CZY ZDROWIE W KIELISZKU?

Czerwone wino to alkohol, a jak wiadomo ten, podobnie jak inne używki (papierosy, narkotyki) szkodzi zdrowiu. Ale czy na pewno? Otóż wino, a zwłaszcza czerwone wino, od dłuższego czasu jest intensywnie badane. W końcu dowiedziono, że jego umiarkowane spożycie ma korzystny wpływ na nasze serce, mózg i zachowanie młodości. Co tak naprawdę kryje się za „kieliszkiem czerwonego wina”?

Co znajduje się w czerwonym winie?

Głównym jego składnikiem są antyoksydanty, których jest znacznie więcej niż w winie białym.

Antyoksydanty zwalczają wolne rodniki, które to są odpowiedzialne za etapy starzenia się komórek.

Poza tym mamy tu też polifenole, potas, magnez i wapń, a niektóre gatunki czerwonego wina zawierają też żelazo, kwasy organiczne oraz aminokwasy i błonnik.

czerwone-wino.jpg
foto.123rf.com

Uważa się, że obecne w czerwonym winie przeciwutleniacze, zwłaszcza resweratrol i proantocyjanidyny, są odpowiedzialne za jego korzyści zdrowotne.

Proantocyjanidyny mogą zmniejszać uszkodzenia oksydacyjne w organizmie.

Mogą także zapobiegać chorobom serca i nowotworom.

Z kolei działanie resweratrolu wiąże się m.in. ze zwalczaniem zapalenia i krzepnięcia krwi, a także zmniejszeniem ryzyka chorób serca i nowotworów oraz dłuższym zachowaniem młodości.

Korzyści zdrowotne

Badania wskazują, że czerwone wino może przynieść szereg korzyści zdrowotnych.

Dlaczego zatem warto pić czerwone wino?

Pozytywny wpływ na żołądek i serce – czerwone wino zawiera flawonoidy, które to chronią przed miażdżycą i zakrzepami krwi.

Poza tym proantocyjanidyny poprawiają funkcjonowanie całego układu krwionośnego.

Dowiedziono też, że osoby, które raczą się kieliszkiem wina, rzadziej zmagają się z zawałami serca.

Dzięki dużej zawartości potasu czerwone wino obniża ciśnienie krwi, a to ma wpływ na walkę z nadciśnieniem.

Dodatkowo sam alkohol wpływa na niezwężanie się naczyń krwionośnych, co skutkuje zmniejszeniem ryzyka niedokrwienia serca.

W 2016 r. naukowcy zasugerowali, że resweratrol zmniejszyć ryzyko chorób serca poprzez wpływ na mikrobiom jelit.

Zawarte w czerwonym winie garbniki, sprzyjają poprawnej pracy układu pokarmowego.

Podczas picia wina, wydzielana jest większa ilość śliny oraz produkowane są w większej ilości enzymy trawienne, a to w konsekwencji prowadzi do poprawy ukrwienia całego układu pokarmowego.

Poza tym kwas cynamonowy sprzyja wydzielaniu żółci w żołądku, a to przyspiesza samo trawienie.

Udowodniono też, że spożycie dopuszczalnej dawki czerwonego wina zmniejsza ryzyko wystąpienia kamicy żółciowej.

Lepszy wzrok – odkryto, że nawet nieznaczna ilość spożycia czerwonego wina zmniejsza ryzyko chorób wzroku, np. zwyrodnienia plamki żółtej.

Zmniejszanie ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych – zawarta w czerwonym winie apigenina pomaga powstrzymać rozwój komórek odpowiedzialnych za powstawanie komórek rakowych.

Poza tym resweratrol powoduje blokadę tworzenia kluczowego białka w komórkach nowotworowych, które to potrzebne jest do rozwoju raka.

Przykładowo naukowcy z Wielkiej Brytanii poinformowali w 2015 r., że spożywanie małych dawek resweratrolu może zmniejszyć rozmiar guzów jelita grubego o około 50 proc.

Zapobieganie negatywnym skutkom, w przypadku siedzącego trybu życia – dowiedziono także, że zawarty w czerwonym winie resweratrol ma wpływ na nasz organizm, szczególnie gdy borykamy się z nadwagą, czy nieszczególnie skupiamy się na zwiększeniu naszej aktywności fizycznej.

Składnik ten pozwala na dłużej zachować nam siłę i poprawia naszą koncentrację.

Ochrona mózgu – zespół z Loyola University Medical Center stwierdził, że umiarkowane spożycie czerwonego wina może zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji.

czerwone-wino.jpg
foto.123rf.com

Zwiększenie libido – to dzięki zawartym w winie antyoksydantom polepsza się praca naczyń krwionośnych, które to rozszerzają się i doprowadzają większą ilość krwi do narządów, także płciowych.

Zapobieganie powstawaniu próchnicy – udowodniono, że składniki czerwonego wina pomagają eliminować bakterie, które bytują w jamie ustnej i są odpowiedzialne za rozwój próchnicy.

Pomoc w walce z przeziębieniem – typowe przeziębienie i jego skutki nie doskwierać będą osobom, które sięgają po zalecaną dawkę czerwonego wina w okresie typowym dla przeziębień.

Warto też dla urozmaicenia pić grzaniec, który będzie miał większe zalety, dzięki zawartości pomarańczy i korzennych przypraw, np. goździków.

Ochrona przed silnym poparzeniem słonecznym – według naukowców z Hiszpanii wina i pochodne winogron mogą pomóc chronić skórę przed szkodliwym działaniem światła UV ze słońca.

Zespół odkrył, że kiedy promienie UV wchodzą w kontakt z ludzką skórą, aktywują reaktywne formy tlenu (ROS), które utleniają tłuszcze, DNA i inne duże cząsteczki.

Te z kolei stymulują inne enzymy, które szkodzą komórkom skóry.

Wino i winogrona zawierają flawonoidy.

Hamują one tworzenie ROS w komórkach skóry, które są wystawione na działanie światła słonecznego.

Czy pić czerwone wino na zdrowie?

Choć czerwone wino jest jednym ze zdrowszych trunków, warto pamiętać, że to nadal jest alkohol.

Czerwonego wina nie mogą spożywać kobiety w ciąży i karmiące piersią, a powinny unikać go także osoby chorujące na cukrzycę oraz te, którym doskwiera wątroba albo trzustka.

czerwone-wino.jpg
foto.123rf.com

Trzeba również podkreślić, że w Europie dzienna ilość dopuszczalna do spożycia, uważana za umiarkowaną ilość wypitego czerwonego wina to 1 kieliszek dla kobiet i góra 2 kieliszki dla mężczyzn.

Niektóre źródła zalecają przy tym również 1-2 dni bez alkoholu w tygodniu.

Należy pamiętać, że odnosi się to do całkowitego spożycia alkoholu.

Picie takiej ilości czerwonego wina oprócz innych napojów alkoholowych może łatwo doprowadzić do nadmiernego spożycia, a jak wiadomo wiele chorób przewlekłych może wynikać z wypicia o jeden kieliszek za dużo (np. uzależnienie od alkoholu, depresja, zapalenie wątroby, zapalenie trzustki, arytmie, nadciśnienie).

Tak naprawdę cały ten prozdrowotny wpływ czerwonego wina na ludzki organizm to zalety resweratrolu, więc jedzenie winogron (zwłaszcza w skórce ciemnych owoców można znaleźć ten składnik) może być zdrowszą, a na pewno bezpieczniejszą opcją.

Czytaj także: WINOGRONA – SMACZNE OWOCE O CENNYCH WŁAŚCIWOŚCIACH ZDROWOTNYCH

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.