CZY DIETA WEGAŃSKA TO ZDROWA DIETA? POZNAJ 7 MITÓW I ZACZNIJ ŻYĆ W ZGODZIE Z NATURĄ!

Pozytywny wpływ warzyw na organizm ludzki został już udowodniony. Właśnie dlatego coraz większą popularnością cieszy się dieta wegańska. Nie ulega wątpliwości, że jest to zdecydowanie zdrowa dieta. Mimo to wokół niej urosło wiele kontrowersji. Poznaj jej główne założenia, sprawdź, jaki wpływ na Twoje zdrowie mają produkty pochodzenia naturalnego i raz na zawsze rozpraw się z najpopularniejszymi mitami!

Dieta wegańska dla początkujących

Chociaż masz wrażenie, że o diecie wegańskiej słyszałeś już niemal wszystko, ciągle nie wiesz na pewno, czym charakteryzuje się ten sposób żywienia?

Zdrowa dieta roślinna opiera się na wykluczeniu nie tylko mięsa jak w przypadku diety wegetariańskiej, ale także – pozostałych produktów pochodzenia naturalnego.  Istotny jest odpowiednio zbilansowany plan żywieniowy.

Dieta wegańska budzi w Tobie wątpliwości?

Poznaj siedem najpopularniejszych mitów, które pojawiły się na jej temat. Mając na uwadze troskę o Twoje zdrowie, skutecznie się z nimi rozprawimy!

7 najpopularniejszych mitów

Dieta wegańska, chociaż jest zdrową dietą, ciągle budzi wątpliwości. Wynika to przede wszystkim z nieznajomości rządzących nią reguł. Jakie są najczęściej powtarzane, krzywdzące twierdzenia?

1. Dieta wegańska jest trudna do realizacji w praktyce

Zdecydowanie jest to mit! Dzięki popularności diety wegańskiej coraz popularniejsze stają się także restauracje specjalizujące się właśnie w kuchni roślinnej! Jeśli zależy Ci na pełnej realizacji planu, warto przygotować posiłki w pudełkach i zabrać je ze sobą do pracy lub na uczelnię. Modne lunch boxy zapewnią Ci ciągłość pracy i dadzą poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad tym, co jesz!

2. Dieta roślinna pozbawia organizm żelaza

Kolejny mit – oczywiście wyłącznie pod warunkiem, że dieta jest zdrowa, czyli – odpowiednio zbilansowana. Co więcej – często zdarza się, że to właśnie osoby praktykujące weganizm wykazują wyższe spożycie żelaza. Owszem, jest ono trudniej dostępne, ale nie oznacza to, że nie ma go wcale.

3. Dieta wegańska nie jest dietą naturalną

Taki zarzut generuje konieczność suplementacji. Okazuje się jednak, że suplementacji wymaga… każda dieta! Weganie powinni przyjmować witaminę B12 i tak, jak zwolennicy innych sposobów żywienia – witaminę D3. Nie oznacza to jednak, że dieta wegańska przestaje być dietą naturalną. W końcu opiera się na tym, co w naturze najlepsze!

4. Dieta wegańska nie dostarcza odpowiedniej ilości białka

Zanim kolejny raz powtórzysz, zwróć uwagę na obecność białka roślinnego w diecie wegańskiej. Owszem, jest ono mniej wartościowe niż białko zwierzęce, nie oznacza to jednak, że jest gorsze. Złożone z 8-9 aminokwasów (podczas gdy białko zwierzęce składa się aż z 20 aminokwasów) zdecydowanie odpowiada na potrzeby organizmu. Warto także pamiętać, że zdrowa dieta nie powinna dostarczać nadmiaru białka – może on niepotrzebnie obciążać nerki.

5. Dietę wegańską trudno jest odpowiednio zbilansować

Jeśli martwisz się o możliwość niedoborów poszczególnych składników odżywczych, skorzystaj z pomocy dietetyka. Szybko przekonasz się, że dieta wegańska może być odpowiednio zbilansowana i, co więcej – nie jest to trudne zadanie!

6. Dieta wegańska prowadzi do niedoborów wapnia

Zdecydowanie jest to mit. Dlaczego? Przede wszystkim na łatwą dostępność produktów roślinnych, bogatych w wapń. Należą do nich tofu, mleko sojowe, jarmuż, a także – nasiona sezamu i migdały. Ponadto wapń w diecie wegańskiej nie jest wykorzystywany jak w przypadku diety mięsnej do regulacji gospodarki kwasowo-zasadowej organizmu. Zbilansowana, zdrowa dieta roślinna zdecydowanie nie powoduje niedoborów wapnia.

7. Dieta wegańska wystarczy, by zachować zdrowie

Owszem, zdrowy styl życia i zdrowa dieta to najlepsze, co możesz podarować swojemu organizmowi. Warto jednak pamiętać o regularnych badaniach kontrolnych. Pozwolą one nie tylko wykluczyć ewentualne niedobory, będące konsekwencją źle zbilansowanej diety, ale także – odpowiednio wcześnie wykryć i leczyć choroby.

Wpływ diety wegańskiej na organizm

Wyraźnie mniejsze spożycie tłuszczów nasyconych i cholesterolu, większe spożycie warzyw i owoców, a także świadoma rezygnacja z konserwantów i odpowiednio dobrana suplementacja zapewnią Ci zdrowie i doskonałe samopoczucie.

dieta-veganska-mity-marchew.jpg
fot. depositphotos.com

Zastanawiasz się, jaki jest wpływ diety wegańskiej na Twój organizm w praktyce i jakie korzyści gwarantuje Ci modna, jednak ciągle zdrowa dieta? Prezentujemy najważniejsze z nich!

– Troszcząc się o to, co jesz, wyraźnie minimalizujesz ryzyko wystąpienia chorób serca, miażdżycy i chorób będących konsekwencją zbyt wysokiego cholesterolu;

– Zdrowe odżywianie, to także mniejsze problemy z ciśnieniem, zminimalizowane ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego i chorób przewlekłych;

– Świadomie rezygnując z cukrów prostych i przetworzonej żywności, jednocześnie dbasz o swoją sylwetkę i chronisz się przed cukrzycą typu B;

– Zdrowa dieta, a więc także dieta wegańska wyraźnie zmniejsza ryzyko zapadalności na choroby nowotworowe.

⇒ Czytaj także: DIETA RADIOPROTEKCYJNA I ANTYOKSYDANTY – OCHRONA PRZED SKUTKAMI PROMIENIOWANIA

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką oznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.