DIETA GAPS – DIETETYCZNY SPOSÓB NA ADHD, AUTYZM I DEPRESJĘ?

Dieta GAPS jest sposobem odżywiania, który stosuje się w leczeniu zaburzeń neurologicznych oraz psychicznych, takich jak: autyzm czy depresja. Opiera się na założeniu, że zaburzenia te związane są z problemami z jelitami. Na czym polega dieta GAPS i kiedy warto ją stosować?

Na czym polega dieta GAPS?

Autorką diety GAPS jest Natasha Campbell-McBride, która zauważyła, że na stan zdrowia psychicznego wpływa stan przewodu pokarmowego.

Swoje spostrzeżenia opisała w książce pt. „Zespół psychologiczno-jelitowy. Naturalne metody leczenia autyzmu, ADHD, dysleksji, dystrakcji, depresji i schizofrenii”, która została wydana w 2004 roku.

W związku z tym okazuje się, że zdrowe jelita są ważnym sposobem na zachowanie zdrowej psychiki, dlatego też po przywróceniu homeostazy w jelitach, można kontrolować również rozwój zaburzeń psychicznych u chorych osób.

zdrowie-jelit.jpg
foto.depositphotos.com

Na określenie różnych schorzeń psychicznych, takich jak: schizofrenia, depresja, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, dysleksja czy autyzm stosuje się nazwę zespół psychologiczno-jelitowy.

To właśnie w jelitach zawarte jest około 80% wszystkich komórek odpornościowych, które mają na celu walczyć ze szkodliwymi mikroorganizmami.

Dieta GAPS ma pomagać w problemach z nauką, a także w problemach psychicznych, takich jak: autyzm, nadaktywność, brak koncentracji, dysleksja, depresja, schizofrenia, zaburzenia odżywiania, epilepsja i wiele innych podobnych zaburzeń.

Założenia diety GAPS

Dieta GAPS jest modyfikacją diety SCD (specjalnych węglowodanów), dlatego jest też do niej podobna.

Jeśli chodzi o takie bazowe założenia diety GAPS, to są one praktycznie identyczne, jak te w diecie SCD.

Jednak można dostrzec pewne różnice pomiędzy nimi, a chodzi tutaj o szczegółowe wytyczne.

Omawiana dieta ma po kolei rozpisane etapy, które są rozłożone w czasie i do każdego etapu dołączona jest rozpiska z produktami, które powinny być wtedy spożywane.

Inna różnica polega na tym, że w diecie przy zespole psychologiczno-jelitowym można spożywać nabiał, a było to wykluczone w diecie SCD.

Z kolei pozostałe zalecenia są praktycznie idealnym odwzorowaniem tych stosowanych w diecie SCD.

Z diety konieczne jest wyeliminowanie źródeł węglowodanów złożonych w postaci różnorodnych zbóż.

gluten.jpg
foto.depositphotos.com

Chodzi tu o zboża glutenowe, czyli pszenicę, żyto, owies i jęczmień, a także te bezglutenowe, czyli proso, gryka, amarant, chia, kukurydza i inne.

Natomiast z węglowodanów w diecie tej można spożywać świeże owoce oraz miód, a są to produkty, które składają się z szybko przyswajalnych przez organizm człowieka węglowodanów prostych.

Do tego należy wybierać mięsa nieprzetworzone, a także produkty bogate w bakterie probiotyczne, np. jogurty, mleczne i wodne kefiry, kwaszone warzywa, czyli kapusta, buraki i ogórki.

Poza tym należy omijać żywność wysoko przetworzoną.

Etapy diety GAPS

Na tę dietę składają się trzy etapy.

Pierwszym z nich jest dieta, która ma pozwolić na regenerację uszkodzonej błony śluzowej jelita.

Drugim etapem jest suplementacja, która powinna być dobrana indywidualnie do każdego pacjenta.

Tutaj wykorzystuje się konkretne szczepy bakterii probiotycznych, a ich zadaniem jest zasiedlenie jelit oraz przywrócenie organizmowi utraconej homeostazy.

Trzecim etapem jest detoksykacja i zmiana stylu życia, ale już na zawsze.

Kiedy przejdzie się dwa pierwsze etapy, to dochodzi się do momentu, zgodnie z którym według autorki diety, organizm człowieka oczyszcza się z nagromadzonych toksyn, a jeżeli będzie się stosować do tych zaleceń przez całe życie, to ma to uchronić daną osobę przed nawrotem choroby.

Etapy wprowadzania produktów:

  1. na początku dieta opiera się na rosole z kości i mięsa, szpiku kostnym oraz tłuszczu zwierzęcym, a do tego stopniowo należy wprowadzać soki z kiszonek – etap ten trwa od 5 do 7 dni;
  2. w diecie nadal dominuje rosół, ale też należy wprowadzać surowe żółtka, delikatne warzywa duszone i więcej soków z kiszonek;
  3. w trzecim etapie można wprowadzić awokado, bezzbożowe naleśniki, jajka gotowane i smażone, a także dużo zdrowych tłuszczów, czyli masło, olej kokosowy czy oliwa z oliwek, a do tego kiszone warzywa, ale nie kwaszone;
  4. następnie w diecie pojawia się gotowane i pieczone mięso, chleb bezzbożowy oraz soki warzywne;
  5. należy wprowadzić puree z gotowanych jabłek i stopniowo surowe warzywa;
  6. na tym etapie dieta zawiera już wszystkie dozwolone pokarmy i najlepiej, jeżeli będzie stosowana przez całe życie.

Produkty w diecie GAPS

Można spożywać dobrej jakości nieprzetworzone mięsa, a także chude i tłuste ryby oraz podroby mięsne, np. wątróbkę i nerki.

Sporadycznie można jeść ryż, komosę ryżową, a do tego dozwolone jest spożywanie wszystkich rodzajów i gatunków warzyw, ale z wyjątkiem tych wysokoskrobiowych, gdyż stanowią one źródło węglowodanów złożonych, a są to, np. ziemniaki, bataty, pasternak, groch oraz groszek.

Z kolei świeże i suszone owoce są źródłem węglowodanów prostych, ale tutaj trzeba uważać na banany, gdyż dozwolone są tylko te mocno dojrzałe, a trzeba zrezygnować z tych konserwowanych i wysoko przetworzonych.

Ważne znaczenie ma także nabiał probiotyczny, czyli kefiry i jogurty, ale pod warunkiem, że są dobrze tolerowane.

nabiał-probiotyki.jpg
foto.depositphotos.com

Dozwolone są także fermentowane, kiszone produkty, które są bogate w bakterie probiotyczne, czyli kapusta, ogórki i buraki.

Napoje i potrawy należy słodzić miodem pszczelim, ale też dozwolone są wszystkie rodzaje orzechów, nasion, migdałów oraz pestek roślinnych.

Rośliny strączkowe można spożywać tylko w postaci niektórych gatunków fasoli.

Należy pić wodę, ale też dozwolone są słabe napary herbat, ziół albo owoców, które można posłodzić miodem pszczelim.

Natomiast głównym źródłem energii są zdrowe tłuszcze, czyli oleje roślinne, oliwa z oliwek, olej kokosowy, orzechy oraz awokado, ale też dopuszczalne są tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, np. masło czy tłuszcz gęsi.

Przeciwwskazania do stosowania diety GAPS

Dieta GAPS jest dietą eliminacyjną, dlatego też może być niedoborowa w pewne składniki odżywcze, które znajdują się przeważnie w tych produktach wyeliminowanych, a chodzi tu, np. o witaminy z grupy B, które w największej ilości znajdują się w zbożach.

Dieta ta czasami może być również uboga w błonnik pokarmowy, a ten dostarczany z warzyw może być niewystarczający.

W uzasadnionych przypadkach stosowanie tej diety może być skutecznym działaniem, ale pod warunkiem, że produkty będą eliminowane stopniowo.

Przeważnie ostrożne muszą być dziewczynki w okresie dojrzewania, kobiety, które planują ciążę, a także kobiety karmiące.

Zanim zastosuje się dietę u dziecka, konieczne jest zasięgnięcie porady doświadczonego specjalisty, ponieważ w okresie rozwoju dziecka różne niedobory niezbędnych składników pokarmowych, mogą przyczynić się do opóźnienia rozwoju dziecka.

⇒ Czytaj także: CHCESZ POPRAWIĆ SOBIE NASTRÓJ? PORZUĆ ŚMIECIOWE JEDZENIE!

♦ Zareklamuj światu swoją działalność, produkty, miejsce, wydarzenie itd. – dodaj ogłoszenie KLIK

♦ Odkrywaj zakryte z nami, wspieraj rozwój portalu KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu [email protected]

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.