DYNIA – ODŻYWCZA KRÓLOWA JESIENI
Dynia to niezaprzeczalnie królowa jesieni, która dostarcza nam jadalnych owoców. Jej niezwykle delikatny miąższ, który znajduje szerokie zastosowanie w kuchni i cenne składniki odżywcze sprawiają, że dynia zyskuje coraz większe uznanie kulinarne. Sprawdźcie, co można wyczarować z dyni i dlaczego warto uwzględnić ją w diecie.
Wartości odżywcze dyni
Jadalne owoce dyni bogate są w witaminy i sole mineralne.
Zawarty w dyni beta-karoten to cenna substancja, która jest silnym antyutleniaczem hamującym szkodliwe procesy zachodzące w organizmie.
W dyni znajdują się witaminy z grupy B, witamina A, C, E, K oraz cenny kwas foliowy.
Minerały zawarte w dyni (cynk, żelazo, fosfor, potas, magnez, wapń) w naturalny sposób uzupełniają ich niedobory w diecie.
Owoc dyni jest nisko kaloryczny (w zależności od odmiany 26-45 kcal w 100 gramach miąższu) i może być spożywany przez osoby będące na diecie odchudzającej.
Dynia jest zalecana jako środek ogólnie odkwaszający, moczopędny, żółciopędny.
Podaje się ją rekonwalescentom, ponieważ dzięki takiemu bogactwu składników odżywczych odzyskać choremu siły po ciężkiej chorobie.
Bogactwo beta-karotenu
Największą zaletą dyni jest fakt, że jest ona bezcennym źródłem beta-karotenu, który w korzystny sposób działa na organizm i zapobiega chorobom.
Beta-karoten jest silnym antyutleniaczem o właściwościach antyoksydacyjnych – hamuje szkodliwe procesy zachodzące w organizmie i pomaga zachować zdrowy wygląd skóry.
Działanie beta-karotenu pomaga powstrzymać rozwój komórek rakowych w przypadku raka żołądka, jelita grubego, płuc oraz raka piersi.
Beta-karoten zapobiega również chorobom serca i reguluje ciśnienie krwi.
Hamuje także szkodliwe procesy zachodzące w siatkówce oka i przeciwdziała utracie wzroku.
Regularne spożywanie dyni pomaga powstrzymać rozwój zaćmy i przeciwdziała wysychaniu spojówki i rogówki (schorzeniu nazywanym często zespołem suchego oka, które dotyka osoby pracujące przy monitorach i różnego rodzaju urządzeniach elektronicznych).
Dynia w kuchni
Najbardziej popularne odmiany dyni jadalnych to dynia zwykła, piżmowa, hokkaido oraz dynia makaronowa.
Delikatny miąższ dyni jadalnej wykorzystywany jest często do różnego rodzaju przetworów.
Popularna dynia w occie robiona na słodko lub wytrawnie zagościła już na dobre w domowych spiżarniach.
Przeciery z dyni używane są jako zagęszczacz do różnego rodzaju sosów.
Popularna zupa krem z dyni jest coraz częściej serwowana na różnego rodzaju przyjęciach.
Z miąższu dyni wytwarzana jest marmolada i przeciery dla niemowląt.
Można z niego upiec także pyszne ciasto dyniowe.
Pestki z dyni często są dodatkiem do różnego rodzaju sałatek – uprażone na patelni podkreślają ich smak.
Dobroczynne pestki i olej
Warto podkreślić, że pestki dyni zawierają ogromne ilości witaminy B6 i cynku, które odpowiadają za zdrową cerę.
Skutecznie zapobiegają także przerostowi prostaty oraz wypływają na wydzielanie hormonu prostaglandyny, który w organizmie pełni rolę strażnika chroniącego komórki.
Świeże, nieprzesuszone pestki dyni, dzięki dużej zawartości kukurbitacynów działających przeciwpasożytniczo pestki stosowane są przeciwko robaczycy i tasiemcom, zwłaszcza u dzieci.
Z pestek pozyskiwany jest olej tłoczony na zimno, lekkostrawny, bogaty w kwas linolowy i olejowy oraz duże ilości witamin A, C i D, witaminy E, B1, B2, B6, oraz w beta-karoten, potas, selen i cynk.
Olej dyniowy polecany jest również przy różnego rodzaju problemach skórnych jako środek regenerujący i nawilżający skórę.
Jak widać, warto korzystać z darów jesieni, ponieważ dynia i przetwory z dyni dostarczą nam wartościowych składników pokarmowych, które wspomagają procesy naprawcze w organizmie i korzystnie wpływają na wygląd.
A dodatkowo odpowiednio przyrządzona dynia potrafi zaspokoić gust kulinarny nawet najbardziej wybrednego smakosza.
⇒ Czytaj także: IMBIR – ROZGRZEWAJĄCA PRZYPRAWA W KURACJACH NA JESIENNO-ZIMOWE DOLEGLIWOŚCI
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.
P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.
https://www.youtube.com/watch?v=mcD4t3JgVEI