PERUKOWIEC PODOLSKI – OZDOBNY KRZEW CZY HEROS W WALCE Z NOWOTWORAMI?

Perukowiec podolski przez wielu uprawiany jest w przydomowych ogródkach, jako krzew ozdobny, ale niewiele z tych osób wie, o jego cudownych właściwościach leczniczych. Mało roślin ma takie silne działanie i zawiera tak wiele dobroczynnych związków. Perukowiec ma wiele właściwości, ale też wykazuje działanie przeciwnowotworowe.

Kolorowa peurka

Perukowiec podolski stosowany był w medycynie ludowej na całym świecie.

Polska nazwa perukowca wzięła się od jego wyglądu, który przypomina kolorową perukę, ale znany jest również pod nazwą „smoke tree”, co związane jest z podobieństwem kwiatostanów do chmur na zachodzącym niebie.

perukowiec-podolski.jpg
foto.123rf.com

Używany był przede wszystkim na południu Europy, na Kaukazie oraz w południowej Azji.

Przede wszystkim stosowano go zewnętrznie i przypisywano mu właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Liście miały pomagać przy krwotokach i w leczeniu ran.

Natomiast w tradycyjnej medycynie chińskiej uważano, że jest to roślina, która usuwa z ciała  nadmierną wilgoć i ciepło, a poprzez to używano jej do zbijania gorączki.

Zgodnie z medycyną chińską miał także wzmagać krążenie żółci, a poprzez to chronił wątrobę przed działaniem szkodliwych substancji oraz wzmacniał odporność.

Na Kaukazie był także stosowany na zaburzenia trawienne oraz jako ośrodek ochronny przed różnymi infekcjami.

Związki zawarte w perukowcu podolskim

W perukowcu podolskim można znaleźć następujące związki: galusan metylu, wolny kwas galusowy, kwas katechinowy, kwas elagowy, garbniki, olejek eteryczny, który jest bogaty w pinen, mircen, kamfen, terpineol, linalol oraz limonen.

perukowiec.jpg
foto.123rf.com

Kolejne związki zawarte w perukowcu to: fustyna, butyna, fizetyna, buteina, eriodykcjol, kwercetyna, dimer butynowy, sulfuretyna, galaktozydy, glikozydy fenolowe oraz wiele innych.

Właściwości lecznicze

Perukowiec jest odpowiedzialny za hamowanie aktywacji białka NFkappaB, który odpowiada za aktywowanie wielu cytokin zapalnych, a dzięki temu hamuje rozwój chorób autoimmunologicznych, które zostały wywołane nadmierną aktywacją limfocytów th1.

Zawarty w roślinie kwas galusowy wykazuje właściwości przeciwbólowe oraz właściwości antyastmatyczne.

Do tego kwas galusowy, który się w nim znajduje, chroni mężczyzn przed androgenicznym rakiem prostaty.

Natomiast dawniej był używany do leczenia kaszlu, a w tym krwioplucia oraz rzeżączki, krwiomoczu, krwawych biegunek, hemoroidów, cholery oraz w leczeniu chorób przewodu pokarmowego.

Kwas ten hamuje również namnażanie się komórek rakowych i ma działanie przeciwbólowe, a także stabilizuje błony komórkowe komórek mięśnia sercowego, nerek oraz wątroby, gdzie właśnie najczęściej powstają infekcje oraz stany zapalne, które zostały wywołane bakterią Bartonella, a jest ona odpowiedzialna za wywoływanie stanów zapalnych śledziony.

rak-prostaty.jpg
foto.123rf.com

Kolejna właściwość kwasu galusowego to możliwość zatrzymania procesów marskości wątroby, ale też zmniejsza podrażnienia jelit, przyspiesza regenerację owrzodzeń jelit oraz żołądka, które występują m.in. przy chorobie Crohna.

Kwas ten obniża także poziom cukru we krwi oraz przedłuża działanie insuliny i jest też odpowiedzialny za przyspieszenie gojenia się ran, a także oparzeń.

Ma on też właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjne oraz ma właściwości relaksujące dla mięśni szkieletowych.

Redukuje także przebarwienia potrądzikowe, polekowe, posłoneczne oraz leczy stany zapalne dziąseł.

Zawarty w perukowcu flawonoid fizetyna ma działanie przeciwnowotworowe, a szczególnie jest pomocna przy nowotworze gruczołu krokowego.

Poza tym ma działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i przeciwlękowe, ale też hamuje stres oksydacyjny oraz obniża poziom glukozy we krwi.

Do tego fizetyna blokuje wytwarzanie się białka, jakim jest amyloid beta, a znajduje się ono w mózgu i jest, np. wytwarzane przy infekcjach bakteryjnych w obrębie ciała.

Natomiast do jego stłumienia wytwarzany jest mikroglej i problem pojawia się wtedy, gdy mikroglej jest chronicznie wytwarzany, gdyż powoduje on śmierć neuronów, a to jest przyczyną choroby Alzheimera.

Fizetyna przyczynia się do śmierci komórek raka piersi, a także hamuje namnażanie się komórek raka szyjki macicy.

Z kolei zawarta w perukowcu buteina ma działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe oraz przeciwwłókniakowe.

Działa ona przeciwnowotworowo, np. poprzez redukcję czynnika transkrypcyjnego NFkappaB, a jest to czynnik zapalny i jest on pobudzany w przypadku nowotworów oraz przy infekcjach bakteryjnych.

Jeśli chodzi o fustynę z perukowca, to ma ona wpływa na raka gruczołu krokowego, jelita, żołądka, raka piersi i włókniaka piersi, ale też pomaga przy zatruciach pokarmowych i przy gorączce.

rak-piersi.jpg
foto.123rf.com

Perukowiec ma także w swoim składzie eriodykcjol, który ma właściwości przeciwwysiękowe, przeciwzapalne, ale też hamuje stres oksydacyjny, który jest wywoływany przez wolne rodniki.

Poza tym perukowiec ma właściwości hepaprotekcyjne, a to oznacza, że ma działanie osłonowe na wątrobę, ale też ochrania DNA przed toksycznością, np. wolnych rodników.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania perukowca podolskiego jest:

  • białaczka,
  • ciąża,
  • okres karmienia piersią,
  • nie można go również stosować u dzieci.

Jak stosować perukowca podolskiego?

Perukowca można stosować tylko i wyłącznie po wysuszeniu.

Trzeba również pamiętać o alergiach, ponieważ ma on wiele silnie działających substancji, dlatego warto najpierw spróbować niewielkie dawki i obserwować reakcje organizmu.

Należy też pamiętać o tym, że zioła na każdą osobę działają inaczej.

Dr Różański podaje przepis na odwar i wyciąg na winie.

Odwar: 2 płaskie łyżki rozdrobnionych i dobrze wysuszonych gałązek perukowca należy zwilżyć spirytusem 90%, przykryć i pozostawić na 5 minut.

Potem zalać 2 szklankami wody, doprowadzić do wrzenia i zagotowania.

Gotować na małym ogniu przez 30 minut, przecedzić.

Dla stabilizacji dodać 1 łyżeczkę witaminy C.

Można osłodzić miodem, o ile nie leczymy chorób o podłożu grzybicznym.

Podzielić na dwie porcje i przemywać nim skórę i płukać błony śluzowe zapalnie zmienione dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Nadaje się również do okładów.

Wyciąg na winie: 1 część objętościową rozdrobnionych i zawsze wysuszonych liści lub lepiej całych gałązek z liśćmi zwilżyć spirytusem 90%, odstawić na 5 minut pod przykryciem, po czym zalać 5 częściami wina czerwonego wytrawnego, zagotować i odstawić w szczelnym słoju na miesiąc.

50 ml wina z perukowca przyjmować 1 raz dziennie na noc.

Nie stosować dłużej niż 3 tygodnie.

Kurację powtarzać raz na kwartał, a w czasie przerwy stosować inne zioła.

W razie wystąpienia nudności lub złego samopoczucia zmniejszyć dawkę do 30 ml.

Czytaj także: CZEPOTA PUSZYSTA (KOCI PAZUR) – NIESŁAWNE ZIOŁO MOŻE POMÓC W WALCE Z RAKIEM?!

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką oznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.