SPIRULINA – DOBROCZYNNA ALGA KONTRA RAK I ZANIECZYSZCZENIA ORGANIZMU

Spirulina to alga, która jest jedną z najstarszych form życia na Ziemi. W dzisiejszych czasach zaliczana jest do superfood, czyli zdrowych produktów, które zawierają wysokiej jakości składniki odżywcze. Ma ciemnozielone zabarwienie, a hoduje się ją w wodzie słodkiej albo morskiej. Przez wiele osób doceniana jest za korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka.

Co to jest spirulina?

Spirulina to ciemnozielona alga, która rośnie w bardzo czystej alkalicznej wodzie.

Jej naukowa nazwa brzmi „Spirulina Platensis”, a należy ona do rodziny cyjanobakterii.

Nazwa spirulina wzięła się od słowa „spirala” i związana jest z jej charakterystyką fizyczną, ponieważ swoim wyglądem przypomina sprężynkę.

spirulina-alga.jpg
foto.123rf.com

Właściwości spiruliny były już wykorzystywane przez Azteków, gdyż to właśnie tam ją uprawiano, a następnie sprzedawano na lokalnych targach w postaci zielonych ciasteczek, czyli tecuitlatl.

Potem zapomniano o niej, a jej wartości odżywcze zostały dopiero odkryte w latach siedemdziesiątych, gdyż wtedy pewna francuska firma, jako pierwsza rozpoczęła produkcję spiruliny na dużą skalę.

Przez naukowców rozmiar spiruliny określany jest od 2 do 8 mikrometrów, a to oznacza, że jest ona porównywalna z wielkością ludzkiej komórki krwi.

Spirulina potrzebuje dużo słońca, więc najlepszy jest dla niej klimat równikowy, dlatego też hodowla tej algi rozwinęła się głównie na kontynencie amerykańskim oraz azjatyckim.

Składniki odżywcze

W spirulinie można znaleźć kompletne białko, które zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, a także węglowodany i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, np. kwas gamma-linolenowy.

Zawiera także witaminę A, B1, B2, B3, B6, B7, B9, C oraz E, a także minerały m.in. żelazo, potas, cynk, fosfor, magnez i sód.

Jest również bogata w fitoskładniki, takie jak: chlorofil, c-fikocyjanina, zeaksantyna oraz luteina.

Właściwości spiruliny

⇔ Zmniejsza ryzyko pojawienia się udaru mózgu – u osób, które stosują suplementację spiruliną, zmniejsza się od 33% do 48% powierzchnia błony, która została wytworzona przez cholesterol wewnątrz aorty i to powoduje, że naczynie ma większą przepustowość, a to sprawia, że może zapobiegać powstawaniu miażdżycy oraz wystąpieniu udaru mózgu.

⇔ Zmniejsza ciśnienie krwi – ponieważ w spirulinie znajduje się fikocyjanina, która wykazuje właściwości obniżające wysokie ciśnienie krwi.

⇔ Powoduje detoks organizmu – dzięki temu, że usuwa z organizmu metale ciężkie, to korzystnie wpływa na detoksykację organizmu.

⇔ Zapobiega rozwojowi raka – spirulina może również zapobiegać powstawaniu raka, gdyż przeprowadzono różnorodne badania na zwierzętach oraz próbkach, które wskazują, że spirulina może odpowiadać za zwiększenie produkcji przeciwciał oraz białek, które zwalczają infekcje, a także innych komórek, które z kolei wpływają na poprawę odporności, ale też pomagają zapobiegać infekcjom oraz chorobom przewlekłym, a w tym również nowotworom.

zielony-koktajl.jpg
foto.123rf.com

⇔ Pomaga przy problemach z zatokami – a tak dokładnie to przy alergicznym nieżycie nosa, gdyż zmniejsza stan zapalny, który powoduje różnorodne problemy u osób z nadmierną odpowiedzią immunologiczną organizmu. Spirulina może pomóc przy nadmiernej wydzielinie, ale też przy swędzeniu, kichaniu czy uczuciu zatkanego nosa.

⇔ Wspomaga odchudzanie – ponieważ dieta bogata w produkty, które zawierają białko, np. w spirulinę, pomaga zmniejszyć masę ciała. Aby osiągnąć optymalne efekty, zalecane jest stosowanie spiruliny każdego dnia godzinę przed jedzeniem. Jej działanie ma dwa etapy. W pierwszym etapie spirulina hamuje apetyt, a po drugie powoduje większą aktywność komórek organizmu. Jednak naukowcy ostrzegają również, że nie ma rzetelnych badań, które potwierdziłyby, że spirulina faktycznie pomaga zredukować wagę.

⇔ Zmniejsza poziom glukozy we krwi – ponieważ spirulina zawiera dużo składników odżywczych, przeciwutleniaczy oraz fitoskładniów, a poprzez to wpływa na obniżenie poziomu glukozy we krwi.

⇔ Obniża poziom cholesterolu – spirulina zapobiega powstawaniu miażdżycy, a także redukuje podwyższony poziom cholesterolu we krwi.

⇔ Wzmacnia skóry, włosy i paznokcie – dzięki temu, że spirulina zawiera witaminy i chlorofil, to ma właściwości, które osłabiają efekt wypadania włosów. Poza tym zawiera kwas nukleinowy oraz biotynę, co także korzystnie wpływa na włosy, skórę i paznokcie.

Skutki uboczne

Spirulina może być przyczyną alergii.

Skutki uboczne stosowania spiruliny występują u osób, które są uczulone na składniki zawarte w niej, ale też podczas jej nadmiernego spożycia.

U osób uczulonych na składniki zawarte w spirulinie oraz u tych, którzy stosują nadmierne jej ilości, mogą pojawić się następujące skutki uboczne:

  • odczuwanie większego pragnienia oraz zaparcia, co wynika ze zwiększonego zapotrzebowania organizmu na wodę;
  • swędzenie skóry, co może być skutkiem oczyszczania organizmu z toksyn;
  • bóle brzucha oraz występowanie innych podrażnień żołądka;
  • gorączka oraz zaburzenia snu, ponieważ spirulina zawiera dużo białek, a w czasie ich rozpadania się w organizmie wydziela się, więcej ciepła, które powoduje podniesienie temperatury ciała;
  • objawem znacznego przedawkowania spiruliny jest zmniejszone funkcjonowanie wątroby oraz nerek;
  • u osób, które mają mniejszą ilość krwinek, może występować częste krwawienie z nosa.

Dawkowanie spiruliny

Do tej pory nie stwierdzono przypadków przedawkowania spiruliny, a takim podstawowym i najlepszym przelicznikiem jest przyjmowanie jednej tabletki spiruliny na 10 kg masy ciała.

Natomiast inne źródła podają, że zalecana dzienna dawka to 4 gramy suplementu, czyli 8 tabletek, a jeszcze z innych wynika, że optymalna ilość wynosi od 3 do 5 kapsułek.

Dlatego warto dostosować stosowanie preparatu do własnych potrzeb albo warto skonsultować się z lekarzem, ale podczas zażywania spiruliny ważne znaczenie ma także systematyczność.

spirulina.jpg
foto.123rf.com

Zmiany, które powoduje ten suplement, przychodzą stopniowo, a w związku z tym trzeba być cierpliwym.

Pierwsze efekty będą widoczne po około 2 tygodniach.

Wtedy dochodzi do poprawy naszej kondycji oraz stanu ogólnego.

Suplement ten wchodzi w interakcje z innymi lekami, dlatego trzeba skonsultować się z lekarzem, jeżeli chce się go zażywać i bierze się inne leki.

W jakiej postaci można kupić spirulinę?

W sprzedaży dostępne są pastylki spiruliny, a są to sprasowane algi, które potocznie określane są, jako spiruletki.

Jeśli chodzi o sproszkowane algi, to nie są one smaczne i dlatego w takiej czystej postaci trudno je zjeść, dlatego można z nich przygotować koktajl albo użyć ich, jako przyprawy.

Taka spirulina w proszku powstaje bez zbędnych substancji pomocniczych, dlatego nie trzeba przyjmować jej dużych ilości.

Poza tym jest jeszcze dostępna spirulina hawajska, która bardzo ceniona jest przez mieszkańców Azji, Afryki i Ameryki Południowej, gdzie są odpowiednie warunki do jej uprawy.

Taka spirulina hawajska produkowana jest na Hawajach w Kailua Kona, gdzie są najlepsze warunki klimatyczne oraz środowiskowe do jej produkcji.

Do jej uprawiania nie są używane żadne pestycydy ani herbicydy, a końcowy produkt zawsze podlega kontroli laboratoryjnej.

W tej odmianie spiruliny jest najwięcej substancji odżywczych.

Czytaj także: CHLORELLA – SUPER ALGA DLA SUPER DETOKSYKACJI ORGANIZMU

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.