STAWY – NATURALNE SPOSOBY ICH REGENERACJI

Stawy – ich sztywność, bolesność, zapalenia dotykają coraz młodsze osoby, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Odczuwając jakiekolwiek dolegliwości ze strony układu kostno-stawowego sięgamy najczęściej po szeroko rozreklamowane, powszechnie dostępne i znane wszystkim suplementy (m.in. glukozaminę, kwasy omega-3, kolagen, kwas hialuronowy), które mają pomóc nam złagodzić ból i przywrócić pierwotną sprawność. Przeciwbólowe i przeciwzapalne tabletki, maści, żele, ampułkostrzykawki itd. masowo znikają z aptecznych półek.

Istnieją jednak może mniej znane, ale skuteczne i naturalne sposoby na uśmierzenie bólu i zlikwidowanie stanu zapalnego stawów.

Jakie?

Zobaczcie sami!

Winorośl boga piorunów – „błyskawicą” w zapalenie

Chińskie zioło „Lei Gong Teng” („winorośl boga piorunów”), czyli Tripterygium wilfordii Hook F (TwHF) wykorzystywane jest w tradycyjnej medycynie chińskiej m.in. jako środek przeciwdziałający reumatoidalnemu zapaleniu stawów oraz likwidujący ich bóle i obrzęki.

Działa blokując czynniki prozapalne w organizmie.

Skuteczność winorośli boga piorunów porównywana jest do skuteczności podstawowych leków podawanych w pierwszej linii leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów.

Fakt ten potwierdziły opublikowane w kwietniu 2014 roku w British American Journal wyniki badań.

Winorośl-boga-piorunów-stawy.jpg
Winorośl boga piorunów

W czasie 24 tygodni podawania TwHF u 55% pacjentów zmagających się z zapaleniami stawów stan zdrowia poprawił się w podobnym stopniu jak u pacjentów przyjmujących lek metotreksat (poprawa u 46,4%).

Chińska Agencja ds. Żywności i Leków apeluje jednak, aby Lei Gong Teng stosować niezwykle ostrożnie, najlepiej pod okiem doświadczonego lekarza lub praktykującego naturopaty, który dokładnie dobierze odpowiednią dawkę.

Roślina zawiera trujące związki, które w większych dawkach mogą być przyczyną ciężkich zmian w organizmie.

Ananasowe wsparcie w zapaleniu stawów

Ananas, a właściwie proteolityczny (trawiący białko) enzym bromelaina, nie tylko działa przeciwbakteryjnie i wzmacniająco na układ odpornościowy, ale również pozwala złagodzić ból, działa przeciwzapalnie i polepsza funkcjonowanie stawów.

ananas-bromelaina.jpg
fot.123rf.com

Co więcej, robi to skuteczniej niż popularne niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Typowa dawka to od 500 do 1000 mg dwa lub trzy razy na dobę.

Rozgrzewająca kapsaicyna

Kapsaicyna odpowiedzialna za ostry smak papryczek chili lub pieprzu cayenne doskonale uśmierza przewlekły ból.

W badaniach potwierdzono, że osoby, które smarowały 4 razy dziennie stawy rąk maścią z kapsaicyną, odczuwały o 40% mniejszy ból i dolegliwości związane ze zwyrodnieniem tej części ciała.

kapsaicyna.jpg
fot.123rf.com

Kapsaicyna ogranicza ilość produkowanej w organizmie substancji P, która odpowiada za przekazywanie sygnałów bólowych do mózgu.

Silna moc imbiru

Imbir należy do grupy jednych z najsilniejszych, w pełni naturalnych środków działających przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Dzięki temu, że potrafi blokować geny, które odgrywają znaczącą rolę w drodze prowadzącej do przewlekłych stanów zapalnych, wykazuje działanie podobne do niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

imbir.jpg
fot.123rf.cpm

Imbir można przyjmować doustnie w postaci sproszkowanej (2 łyżeczki dwa razy dziennie),
w formie herbatki lub świeżego soku, lub też zewnętrznie wcierając olejek w bolące miejsca, a także w postaci okładów i kompresów.

Eteryczna siła olejków w maści tygrysiej

Czerwona maść tygrysia nie jest zrobiona ani z papryczki chili, ani z pieprzu cayenne, ani tym bardziej nie ma nic wspólnego z tygrysem jako zwierzęciem (no może oprócz intensywności działania).

Swoją silnie rozgrzewającą moc i kolor zawdzięcza rozcieńczonym w parafinie olejkom eterycznym pochodzącym z mięty, kamfory, goździków, cynamonu i olejku kajeputowego.

maść-tygrysia-stawy.jpg
Maść tygrysia fot.123rf.com

Masowo w skórę wcierają ją Chińczycy, którzy w ten sposób łagodzą nie tylko bóle stawów, ale także kości i mięśni.

Przeciwzapalna kurkumina

W kurkumie popularnej przyprawie kuchni indyjskiej znajduje się cenny, naturalny związek fenolowy – kurkumina.

Jej silne działanie przeciwzapalne potwierdzono licznymi badaniami klinicznymi.

Kurkuminę stosuje się do leczenia stanów zapalnych stawów, ponieważ powstrzymuje ona procesy niszczenia chrząstek oraz znacząco zmniejsza stan zapalny.

Szczególnie dużą ulgę w zmniejszeniu poziomu bólu i stanu zapalnego wokół stawów po zażyciu kurkumy obserwuje się u osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów oraz chorobę zwyrodnieniową stawów kolanowych.

kurkumina-stawy.jpg
Kurkumina fot.123rf.com

Kurkuminę najlepiej dostarczać do organizmu w postaci napoju przygotowanego ze szklanki ciepłego mleka, łyżeczki kurkumy i odrobiny miodu.

Pić codziennie, przynajmniej przez kilka dni, przy czym należy pamiętać, że szczególną ostrożność podczas spożywania kurkumy muszą zachować osoby z problemami ze strony pęcherzyka żółciowego oraz przyjmujący niektóre leki, np. przeciwzakrzepowe.

Phytodolor – siła ziół zamknięta w kroplach

Phytodolor to naturalny, ziołowy lek w postaci kropli doustnych.

Jest bardzo popularny w Niemczech.

Stosuje się go przy bólach mięśniowo-stawowych, działa także przeciwzapalnie, zmniejszając stan zapalny i ból porównywalnie do niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Phytodolor-stawy.jpg
Phytodolor

W skład Phytodoloru stworzonego na bazie alkoholu wchodzi nawłoć, osika oraz jesion europejski.

Preparat należy przyjmować trzy-cztery razy dziennie rozpuszczając ok. 30 kropli w dowolnym płynie.

Moc oleju z ogórecznika, wiesiołka lub nasion czarnej porzeczki

Wszystkie te oleje posiadają właściwości przeciwzapalne oraz przy regularnym stosowaniu zmniejszające ból i sztywność stawów.

W przypadku oleju z ogórecznika lub wiesiołka zaleca się przyjmowanie podzielonej dawki 300-350 mg w ciągu dnia w trakcie posiłku.

Z kolei dobowa dawka oleju z nasion czarnej porzeczki wynosi ok. 500 mg.

Kozieradka, arnika i wiązówka błotna

Popularnymi, naturalnymi lekarstwami na zmniejszenie dolegliwości reumatycznych stawów są rośliny takie jak kozieradka, arnika górska oraz wiązówka błotna.

W przypadku kozieradki wystarczy łyżeczkę drobno zmielonych nasion zalać szklanką letniej wody, odstawić na noc i następnie wypić rano.

Z wiązówki błotnej przygotowuje się napar.

30 wysuszonych i rozdrobnionych kwiatów należy zalać 375 ml wrzącej wody i odstawić na 15 min. pod przykryciem.

Następnie napar trzeba przecedzić i wypijać trzy razy dziennie po pół szklanki.

arnika-stawy.jpg
fot.123rf.com

Z arniki górskiej można z kolei przygotować napar, który następnie wykorzystuje się do okładów bolących miejsc.

Jedną łyżeczkę suszonego ziela wystarczy zalać 100 ml wrzącej wody. Parzyć przez 15 minut, po czym przecedzić i ostudzić.

Następnie należy lnianą ściereczkę zamoczyć w naparze, przyłożyć na bolące miejsce i pozostawić na ok. 2 godziny.

Ciepło – zimno

W zależności od indywidualnych preferencji oraz reakcji organizmu na zmniejszenie bólu stawów można stosować ciepłe kompresy lub okłady z lodu.

Pierwsza metoda rozszerza naczynia krwionośne i redukuje skurcze mięśni, natomiast druga skutecznie zmniejsza obrzęki i daje uczucie znieczulenia.

Udowodniono jednak, że zimno jest skuteczne raczej przy bólu nietrwającym dłużej niż dwie doby.

Przy przewlekłym bólu lepiej radzi sobie ciepło.

stawy-ciepło-zimno.jpg
fot.123rf.com

Warto pamiętać, że ulgę w bólu i wzmocnienie stawów przynoszą także metody fizykalne.

Regularne ćwiczenia fizyczne, pływanie, ultradźwięki, elektrostymulacja TENS, czyli przezskórna stymulacja elektryczna, masaż, a nawet techniki relaksacyjne pomagają zachować sprawność na dłużej.

Jako ciekawostkę można dodać, że jedno z badań opublikowanych w British Medical Journal (BMJ) donosi, iż umiarkowana konsumpcja alkoholu pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia reumatoidalnego zapalenia stawów nawet o 50%.

Podobno u kobiet wystarczą tylko (lub aż) cztery drinki tygodniowo przez minimum 10 lat.

SOLGAR BROMELAINA 500MG kupisz tutaj

MEDVERITA KAPSAICYNA 120 KAPS. kupisz tutaj

BIO PLANET 400G IMBIR KANDYZOWANY BIO kupisz tutaj

TIGER BALM MAŚĆ TYGRYSIA RED 9G kupisz tutaj

DR JACOBS KURKUMIN K2 60 KAPSUŁEK kupisz tutaj

SWANSON MULTIOMEGA 3-6-9 OLEJ Z OGÓRECZNIKA kupisz tutaj

KENAY EKSTRAKT Z KOZIERADKI TESTOFEN 60 KAPSUŁEK kupisz tutaj

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.