SZPARAGI BIAŁE CZY ZIELONE? ICH WŁAŚCIWOŚCI I SKŁADNIKI ODŻYWCZE

Szparagi cenione są już od bardzo dawna. Dzisiaj sięga po nie coraz więcej osób, ale i tak nie są tak popularne, jak inne warzywa dostępne w Polsce. Jednak warto sięgać po szparagi, ponieważ zawierają wiele cennych dla zdrowia składników odżywczych, które wykazują właściwości zdrowotne.

Pochodzenie szparagów

Szparagi to rośliny, które zaliczane są do bylin, a mają one długie pędy z niewielkimi listkami w formie łusek.

Dzisiaj szparagi uprawia się we wszystkich częściach świata, a pochodzą one z Afryki, Azji oraz Europy.

Jednak wraz z upływem czasu szparagi zaczęto również uprawiać w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Australii oraz Nowej Zelandii.

Najważniejszą rolę w rozwoju medycyny ajurwedyjskiej w Indiach odegrały dzikie szparagi, a miało to miejsce ponad 5000 lat temu.

szparagi.jpg
foto.depositphotos.com

Szparagi znane już były starożytnym Rzymianom, Egipcjanom, a także Grekom.

Jednak zostały docenione dopiero przez Włochów, którzy w okresie renesansu poznali się na ich smaku oraz właściwościach zdrowotnych.

Natomiast w Polsce pierwszą informacją w języku polskim, która potwierdza znajomość szparagów, znajduje się w „Zielniku” Szymona Syreniusza z XVII wieku.

O tym, że w późniejszym okresie powszechna była uprawa szparagów potwierdza „Zielnik ekonomiczno-techniczny” Józefa Wyżyckiego z 1845 roku.

Pisał on również o właściwościach szparagów.

Składniki odżywcze szparagów

W 100 g szparagów znajduje się tylko 18 kcal, a do tego są one lekkostrawne, pożywne i zawierają duże ilości błonnika.

W 90% składają się one z wody, ale i tak można w nich znaleźć ponad 100 substancji aktywnych.

W szparagach znajdują się witaminy, mikroelementy oraz makroelementy, a także kwasy organiczne, saponiny, aminokwasy, oksylipiny, związki fenolowe, flawonoidy oraz wiele innych.

Przede wszystkim w szparagach można znaleźć duże ilości witaminy K oraz kwasu foliowego, a do tego dochodzą witaminy z grupy B, witamina C, E oraz A.

Poza tym zawierają składniki mineralne, takie jak: selen, miedź, cynk, fosfor, mangan, magnez, żelazo, potas i wapń.

Właściwości zdrowotne

Szparagi mają w sobie duże ilości glutationu, a jest to związek, który ma silne właściwości detoksykujące i dzięki temu pomaga rozkładać czynniki rakotwórcze oraz inne szkodliwe związki, np. wolne rodniki.

Dlatego warto jeść szparagi, ponieważ może to pomóc ochronić się przed niektórymi postaciami raka, np. rak kości, płuc, krtani, piersi oraz jelita grubego.

Szparagi wpływają na niszczenie komórek wolnych rodników, a dzięki ich jedzeniu można spowolnić procesy starzenia się, a także zmniejszyć stany zapalne organizmu.

Te właściwości przeciwstarzeniowe mają korzystny wpływ na mózg, ponieważ szparagi pomagają także walczyć z osłabieniem funkcji poznawczych.

szparagi.jpg
foto.depositphotos.com

Są one również źródłem kwasu foliowego, który ma wpływ na witaminę B12, a poprzez to zapobiega zaburzeniom poznawczym.

Szparagi po ugotowaniu mogą pomóc w chorobach żołądkowo-jelitowych, np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, gdyż wpływają na regulowanie układu trawiennego.

Do tego szparagi mogą działać tak, jak prebiotyk, gdyż pobudzają dobre bakterie w układzie pokarmowym.

Zawierają one również kwas foliowy, który ma bardzo ważne znaczenie dla rozwoju układu nerwowego płodu.

Na przykład już 150 g szparagów zapewnia zalecaną dzienną dawkę kwasu foliowego dla większości osób dorosłych.

Szparagi mają również działanie moczopędne, a to dzięki temu, że zawierają asparaginę, która jest naturalnym środkiem moczopędnym.

Poprzez ich spożywanie zwiększa się oddawanie moczu, co pozwala pozbyć się z organizmu nadmiaru wody i soli.

Takie działanie ma istotne znaczenie dla osób, które cierpią na obrzęki, a także dla tych, którzy borykają się z wysokim ciśnieniem krwi albo innymi chorobami związanymi z sercem.

Tak więc szparagi mogą pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca, a to dzięki zawartości więcej niż jeden gram rozpuszczalnego błonnika na filiżankę i do tego dochodzi jeszcze moczopędne działanie asparaginy, a także działanie przeciwzapalne antyoksydantów.

Szparagi to również witamina B6, która reguluje ciśnienie krwi oraz pomaga walczyć z nadciśnieniem.

Warto mieć na uwadze, że szparagi nie mogą być spożywane przez wszystkich, ponieważ zawierają puryny, które powodują gromadzenie się kwasu moczowego, dlatego nie powinny ich jeść osoby z dną moczanową oraz z kamieniami nerkowymi.

Szparagi zielone i białe

Istnieje wiele odmian szparagów, ale najbardziej znane są białe i zielone.

Szparagi zielone mają dość ostry i wyrazisty smak, a do tego są miękkie i nie trzeba ich obierać przed gotowaniem, a poprzez to mają bardzo dużo prozdrowotnych właściwości.

Jeśli chodzi o szparagi białe, to są one grubsze i troszkę łagodniejsze w smaku niż szparagi zielone.

szparagi-zielone.jpg
foto.depositphotos.com

Kolor szparagów białych związany jest ze sposobem ich uprawy, ponieważ rosną one pod ziemią, a poprzez to nie dociera do nich żadne światło słoneczne i dzięki temu nie wytwarzają żadnego barwnika.

Białe szparagi są także twardsze od tych zielonych, więc trzeba je obrać przed gotowaniem, a poprzez to tracą część swoich wartości odżywczych.

Czytaj także: KARCZOCH – ZDROWA „SZYSZKA”, KTÓRA ŻYWI I CHRONI PRZED CHOROBAMI

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy.

1) Przelew na konto bankowe Dla: Odkrywamy Zakryte. Numer konta: 70 1050 1807 1000 0091 4563 2593

2) Pay Pal  Kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

Realizujemy również współpracę reklamową [email protected] i ogłoszenia KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.