WITAMINA E – NIEZASTĄPIONA WITAMINA MŁODOŚCI I PŁODNOŚCI

Witamina E nazywana jest witaminą płodności, ponieważ wpływa na zdolność prokreacji, ale też i witaminą młodości, gdyż stosowana w kosmetyce opóźnia procesy starzenia się skóry. Niedoceniania, ale przy tym i niezastąpiona. Gdzie można znaleźć jej najwięcej?

Wszystko na temat witaminy E

Witaminy to związki organiczne, których organizm człowieka nie potrafi sam wytworzyć albo robi to w niewielkiej ilości w przewodzie pokarmowym.

Dlatego trzeba je dostarczać wraz z pożywieniem w gotowej postaci.

Można je również dostarczać do organizmu w formie prowitamin, które podczas przemian metabolicznych zyskają pełną aktywność biologiczną.

Witaminy są niezbędnymi związkami do wzrostu oraz rozwoju organizmu, a także do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych.

Już niewielkie niedobory witamin mogą spowodować różnego rodzaju zaburzenia, ale też zwiększyć ryzyko chorób cywilizacyjnych.

Warto wiedzieć, że niedobry jest zarówno niedobór witamin, jak również ich nadmiar.

witamina-E.jpg
foto.123rf.com

Tak też jest w przypadku witaminy E, określanej czasami jako alfa-tokoferol.

Jest to jednak tylko jedna z istniejących form tej witaminy, która jest najbardziej biologicznie aktywna, ale też jest najczęściej stosowana w suplementach.

Witamina ta jest przeciwutleniaczem, czyli antyoksydantem, a to oznacza, że chroni nasze tkanki przed różnymi uszkodzeniami, które są spowodowane przez wolne rodniki.

Jest to również witamina rozpuszczalna w tłuszczach i dlatego może być długo magazynowana w organizmie, a przeważnie w wątrobie i tkance tłuszczowej.

Dobre źródła

Najwięcej witaminy E można znaleźć w produktach roślinnych, takich jak: oleje roślinne, np. olej ze słonecznika.

witamina-E.jpg
foto.123rf.com

Duże ilości znajdziemy także w orzechach, np. migdały, orzeszki ziemne i orzechy laskowe, oraz w nasionach, np. słonecznika i zielonych warzywach liściastych, ale też w margarynie.

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na witaminę E?

Niestety nie ustalono zalecanych ilości spożywania witaminy E, ale taka bezpieczna dawka dla mężczyzny wynosi 4 mg dziennie, a dla kobiet 3 mg dziennie.

Funkcje w organizmie człowieka

Działanie witaminy E jest bardzo szerokie, gdyż wpływa ona nie tylko na ochronę błon komórkowych, ale również bierze udział w pozyskiwaniu przez nasz organizm zarówno witaminy K, jak i selenu, a do tego jest przeciwutleniaczem, który niszczy albo neutralizuje działanie wolnych rodników, które uszkadzają komórki.

Poza tym witamina ta chroni przed nowotworami, ma też duże znaczenie w profilaktyce chorób serca oraz naczyń krwionośnych, ale też zawałów serca i udarów mózgu.

witamina-E-serce.jpg
foto.123rf.com

Zapobiega również tworzeniu się zakrzepów, zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej, zapobiega dusznicy bolesnej, jak i również, razem z witaminą C, pomaga ograniczyć szkodliwe działanie tłustych posiłków na organizm.

Wpływa na leczenie trądziku, kondycję włosów i paznokci, a także na choroby skóry oraz owrzodzenia.

witamina-E-trądzik.jpg
foto.123rf.com

Ponadto chroni kolagen i elastynę przed degradacją, a to pozwala uelastycznić i hamować procesy starzenia się skóry, które objawiają się powstawaniem zmarszczek.

Jest odpowiedzialna za przyspieszanie gojenia się ran, do tego łagodzi ból przedmiesiączkowy piersi oraz ich wrażliwość, a także uśmierza ból nóg, który związany jest z zaburzeniami krążenia.

witamina-E.jpg
foto.123rf.com

Opóźnia nie tylko rozwój choroby Alzheimera, ale również choroby Parkinsona, a także spowalnia rozwój zaćmy i chroni przed działaniem szkodliwych substancji, które pochodzą z dymu papierosowego oraz zanieczyszczeń środowiska.

U osób w podeszłym wieku poprawia działanie układu odpornościowego.

Opóźnia procesy starzenia się, gdyż chroni przed działaniem wolnych rodników.

Objawy niedoboru i nadmiaru witaminy E

Do najważniejszych objawów niedoboru witaminy E można zaliczyć: zaburzenia neurologiczne, skraca się czas przeżycia krwinek czerwonych, a także wpływa na rogowacenie skóry i gorsze gojenie się ran.

Do takich charakterystycznych objawów zalicza się również ciągłe zmęczenie, anemię, wypadanie włosów, uszkodzenie systemu nerwowego, degeneracje mięśni, problemy z zębami i kośćmi, wysoki cholesterol oraz podatność na infekcje.

Nie zostały stwierdzone działania niepożądane po przyjęciu dużych dawek witaminy E i to nawet, jeżeli wynoszą one 2 gramy dziennie.

Czasami tylko obserwowano ból głowy i biegunkę.

Jednak warto pamiętać, że duże dawki witaminy E mogą zaburzyć wchłanianie witaminy A.

Witamina E i jej zastosowanie w kosmetyce

Witamina E nazywana jest witaminą młodości, gdyż jest silnym przeciwutleniaczem, który neutralizuje wolne rodniki, a poprzez to opóźnia procesy starzenia się skóry.

Ma również właściwości odżywcze, regenerujące oraz nawilżająco – natłuszczające.

witamina-E-skóra.jpg
foto.123rf.com

Dlatego jest wiele dostępnych kosmetyków z witaminą E, które przeznaczone są do stosowania na każdy rodzaj skóry, a szczególnie dla skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień oraz zmarszczek.

Poza tym produkty z tą witaminą można również stosować przy leczeniu łuszczycy, różnych podrażnień skórnych, egzemy oraz cery trądzikowej, ponieważ łagodzą one objawy, a także nadają skórze ładny i promienny wygląd.

Czytaj także: WITAMINA A – PRZYJACIÓŁKA DOBREGO WZROKU I ZDROWEJ SKÓRY

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.