5 ZASAD ZACHOWANIA ZDROWEJ RELACJI W ZWIĄZKU

Związek dwojga ludzi to prawdziwa zagadka. Wchodząc z kimś w bliską relację, nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości i tego, czy tym razem przetrwa ona na dobre i na złe. Nikt też nie jest w stanie nauczyć nas jednego, idealnego sposobu utrzymywania długotrwałych relacji. I chociaż każdy związek różni się od drugiego, to jednak istnieje kilka podstawowych zasad, które pomagają zachować zdrową relację w związku.

Związek – pracochłonna relacja

Niezależnie od tego, jak ułożymy sobie w głowie scenariusz naszych relacji partnerskich, one nigdy nie będą do siebie podobne.

Każdy związek, w jaki wkraczamy, ma indywidualne wady, których naprawą mogą zająć się tylko ci, którzy są jego częścią – czyli partnerzy.

Prawdą jest, że zbyt wiele czasu poświęcamy na skupienie się i myślenie o rzeczach, które są złe, a nie na tych, które są w tej relacji dobre.

Poświęcamy wiele naszej energii na szaleńcze zastanawianie się i analizowanie tego, co poszło nie tak.

Zawsze mamy poczucie niedosytu, tego, że coś mogło pójść lepiej, że ludzie żyjący wokół nas mają bardziej kolorowe życie niż my.

Relacje w naszych związkach układałyby się lepiej i byłyby łatwiejsze, gdybyśmy poświęcali więcej czasu na naprawianiu tego, co można naprawić, niż skupiali się na ciągłym narzekaniu i szukaniu winy w partnerze.

zasady-związku.jpg
Niezrozumienie partnera foto.depositphotos.com

Większość naszych problemów w związku wynika z tego, że my sami – jako jednostki – nie wiemy tak naprawdę czego oczekujemy od partnera i czego spodziewamy się po tej relacji.

Niby oczekujemy czegoś, a wymagamy od drugiej strony zupełnie czegoś innego.

Każdy związek to pracochłonna relacja, którą należy zacząć od pracy nad sobą.

Kiedy dokładnie odkryjemy to, co sami chcemy, będziemy w stanie jasno określić nasze wymagania wobec związku i porównać je z wymaganiami partnera.

Większość nieporozumień w związku ma bowiem miejsce wtedy, gdy nie jesteśmy pewni naszych własnych potrzeb i tę niepewność próbujemy przerzucać na partnera.

5 zasad zachowania zdrowej relacji

Kiedy już określimy swoje potrzeby i zweryfikujemy je z potrzebami partnera, czas na zadbanie o to, aby ta relacja przetrwała jak najdłużej.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak tego dokonać, ale istnieje pięć podstawowych zasad, bez których żaden związek nie ma szans.

zasady-zwiazku.jpg
Zasady zdrowego związku foto.depositphotos.com

I. Okazuj troskę – jedną z najważniejszych rzeczy w związku jest troska o drugą osobę.

Pamiętajmy, że prawdziwa, dojrzała relacja jest na dobre i na złe.

II. Zaakceptuj bezwarunkowo – szanujmy swoich partnerów, ich decyzje i wybory.

Pozwólmy partnerom na bycie sobą, akceptujmy ich takimi, jakimi są.

Wszyscy mamy pewne wady, ale zbyt szybko osądzamy innych, chociaż nigdy nie jesteśmy gotowi na krytyczną samoocenę.

III. Przebaczaj – każdy związek jest jak jazda kolejką górską.

Towarzyszą nam emocje, raz jesteśmy wysoko, raz upadamy nisko.

Nie musimy wybaczać każdego błędu, którego wybaczyć się nie da, ale musimy rozumieć, że nie wszystkie popełnione przez partnera błędy wymagają agresywnej reakcji na nie.

IV. Bądź sobą – pozwólmy sobie na nieudawanie, na bycie sobą i pozwólmy właśnie za to nas kochać.

Życie jest zbyt krótkie, żeby udawać kogoś, kim nie jesteśmy, żeby zabierać sobie i drugiej osobie czas na relację, która nie ma przyszłości.

Nie możemy się bać otworzenia przed kimś, do kogo coś czujemy i kto czuje coś do nas.

Prawdziwy związek przetrwa i będzie szczęśliwy tylko wtedy, gdy dwoje ludzi będzie się kochać za to, kim są, a nie za to, kogo udają.

V. Sprawdź swoją gotowość – zanim wejdziemy w jakąkolwiek relację, zadajmy sobie najpierw pytanie, czy jesteśmy gotowi na związek.

Nie możemy tylko oczekiwać, ale musimy mieć też coś do zaoferowania.

Dlatego warto cały czas pracować nad sobą, nad swoim rozwojem duchowym i osobistym, aby z każdą chwilą stawać się lepszym człowiekiem, gotowym na prawdziwą miłość.

Skuteczna pomoc psychologiczna kliknij  TUTAJ

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.