ZIELONA KAWA – CZY TO DOBRY SPOSÓB NA ODCHUDZANIE?

Zielona kawa. Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez świeżej i aromatycznej kawy. To właśnie ona dodaje energii oraz pobudza. Jednak nadmierne picie kawy może szkodzić, dlatego za jej zdrowszą wersję uważa się kawę zieloną. Jakie właściwości ma zielona kawa i jak ją parzyć, aby zachowała wszystkie swoje wartości odżywcze?

Pochodzenie zielonej kawy

Zielona kawa to po prostu niepalone i niedojrzałe ziarna kawy, które powszechnie są używane po obróbce termicznej do przygotowywania klasycznej tzw. małej czarnej.

Proces powstawania takiej kawy po jej zebraniu polega na tym, że usuwa się tylko ich pergaminowe łuski i produkt jest gotowy od razu do spożycia.

Kawa tak uprawiana jest najczęściej pomiędzy Zwrotnikiem Raka oraz Koziorożca, a w sklepach lub w Internecie można ją kupić jako zieloną kawę w tabletkach, jako całe nasiona albo jako zieloną kawę mieloną, która jest już gotowa do zaparzenia.

ziarna-zielonej-kawy.jpg
foto.shutterstock.com

Właściwości i składniki odżywcze

W kawie tej można znaleźć witaminę B1, B2, B12, C oraz kwas pantotenowy i foliowy, a także mikro i makroelementy, np. wapń, sód, fosfor, magnez, mangan oraz żelazo.

Poza tym jest w niej również sporo kwasu chlorogenowego, dzięki czemu zielona kawa w przeciwieństwie do tej czarnej wpływa korzystnie na regulowanie oraz zmniejszenie ciśnienia krwi.

W zielonej kawie również można znaleźć kofeinę, a dzięki temu, tak jak czarna kawa, ta też ma właściwości pobudzające oraz energetyzujące, ale w przeciwieństwie do tej czarnej zielona nie podrażnia zbyt mocno żołądka, a poza tym ma pozytywny wpływ na pracę nerek, ma działanie moczopędne, chroni wątrobę oraz zapobiega nawet chorobom nowotworowym.

Poza tym zielona kawa działa przeciwmiażdżycowo, spowalnia procesy starzenia się, gdyż zwalcza wolne rodniki, a do tego wzmacnia odporność, jak i również działa przeciwzapalnie oraz przeciwgorączkowo.

Parzenie i picie zielonej kawy

Jeśli kupuje się zieloną kawę w całych ziarnach, to należy ją najpierw utrzeć w moździerzu, gdyż do tego nie powinno się używać młynka, ponieważ takie niepalone ziarna kawy są bardzo sprężyste, a to powoduje, że łatwo jest uszkodzić urządzenie.

Później bierze się 10 g drobno zmielonych ziaren i zalewa się je 120 ml wody o temperaturze około 85 – 90 stopni Celsjusza.

Zieloną kawę można także przygotować w kawiarce.

zielona-kawa.jpg
foto.shutterstock.com

Jeśli chodzi o smak i zapach zielonej kawy, to jest on całkiem inny niż kawy czarnej, a jest to związane z tym, że jest ona produkowana w odmienny sposób.

Niektórzy zieloną kawę bardzo często porównują do zielonej herbaty, ponieważ ona również ma lekko kwaśny smak i jaśniejszy kolor.

W celu zniwelowania jej specyficznego posmaku można podawać ją z mlekiem, cynamonem, kardamonem, cukrem, ale też z cytryną, lionką albo pomarańczą.

Taka optymalna ilość wypijanej zielonej kawy to dwie filiżanki na dzień.

Czy to dobry sposób na odchudzenie?

Bardzo wiele kontrowersji pojawiło się wokół stwierdzenia, że zielona kawa w znaczący sposób wspomaga i przyspiesza proces gubienia zbędnych kilogramów.

Nadal trwają badania naukowe, które mają rozstrzygnąć to stwierdzenie.

Jednak faktem jest tutaj, że ma ona cenne właściwości, które wspomagają dążenie do osiągnięcia szczupłej sylwetki, a jest to przyspieszanie metabolizmu, zmniejszanie łaknienia, zmniejszanie cellulitu oraz hamowanie napadów głodu, przez co pomaga walczyć z podjadaniem.

odchudzanie.jpg
foto.shutterstock.com

Takie działanie wywołuje kwas chlorogenowy, ale tutaj ważne jest również to, że aby zauważyć znaczny wpływ na swoją figurę, to konieczne jest połączenie zielonej kawy z odpowiednią dietą oraz wysiłkiem fizycznym.

Poza tym uprawianie ćwiczeń po spożyciu zielonej kawy będzie bardziej efektywne, ponieważ kawa ta wpływa na zmniejszenie zmęczenia, ale też zwiększa wytrzymałość organizmu i poprawia jego wydolność.

Lekarze oraz dietetycy polecają, aby wypijać filiżankę zielonej kawy na czczo, ponieważ to pobudzi metabolizm i jednocześnie wywoła pozytywne skutki, które będą wspomagały przemianę materii, a poprzez to również odchudzanie.

Skutki uboczne i przeciwwskazania

Brazylijska zielona kawa poza prozdrowotnym działaniem może również wywoływać niekorzystne skutki dla naszego zdrowia, np. może spowodować hiperglikemię u cukrzyków, alergie oraz zespół metaboliczny.

Poza tym nadmierne jej spożywanie może przyczyniać się do rozwoju cukrzycy oraz stłuszczenia wątroby.

Dlatego też nie jest ona polecana osobom, które chorują na cukrzycę, a także kobietom w ciąży i karmiącym piersią oraz osobom z nadciśnieniem tętniczym i innymi chorobami serca, a do tego nie powinny jej pić dzieci oraz młodzież poniżej 16. roku życia.

⇒ Czytaj także: KAWA Z CYKORII – ZDROWSZA WERSJA TRADYCYJNEJ KAWY

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.