Kawa z cykorii to bardzo dobry zamiennik bezkofeinowy dla tradycyjnej kawy. Ma korzystny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Bogactwo jej smaku i zdrowotnych właściwości sprawia, że doskonale sprawdza się, jako poranny napój na rozpoczęcie dnia. Co ważne, zawiera polifenole roślinne, które należą do naturalnych antyoksydantów i chronią, np. przed miażdżycą oraz nowotworami.

Napar bez kofeiny

Kawa z cykorii to napar pozbawiony kofeiny, który ma korzystne działanie na nasz organizm.

Tutaj podstawowym składnikiem jest cykoria, która znana jest, ale też wykorzystywana od czasów starożytnych.

kawa-z-cykorii.jpg
foto.123rf.com

Kawa z cykorii ma bardzo dużo wartości odżywczych.

W sprzedaży dostępna jest kawa z cykorii, którą otrzymuje się tylko i wyłącznie z prażonego korzenia cykorii, a także kawa zbożowa z dodatkiem cykorii.

Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj kawy ma korzystne właściwości i pozytywnie wpływa na nasz organizm.

W cykorii można znaleźć bardzo wiele substancji odżywczych, a są to witaminy z grupy B, a w tym również kwas foliowy, beta-karoten, witamina C, ale też potas, mangan, fosfor, żelazo, miedź, cynk i magnez.

Jeśli chodzi o zboża, z których otrzymywana jest kawa zbożowa, to one również zawierają szereg cennych witamin oraz minerałów, np. witaminy z grupy B, fosfor, cynk, potas i żelazo.

Związki, które znajdują się w tej kawie, wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, gdyż poprawiają zdolności poznawcze, czyli pamięć, uwagę i koncentrację.

Wpływają również na zdrowy wygląd włosów, skóry i paznokci, a do tego odpowiadają za właściwą pracę nerek, mięśni, układu krwiotwórczego i sercowo – naczyniowego.

Poza tym cykoria zawiera mało kalorii, gdyż w 100 g dostarcza 23 kcal, a w jednej szklance kawy zbożowej z cykorią znajduje się około 5 – 15 kcal.

Dlaczego warto pić kawę z cykorii?

Każdy znawca kawy z cykorii ceni ją nie tylko za jej unikalny smak, ale również za bardzo dobry wpływ na zdrowie.

Jest to przede wszystkim napój bezkofeinowy, który otrzymuje się z prażonego korzenia cykorii i jest doskonałym, zamiennikiem dla tradycyjnej kawy, która dostarcza duże ilości kofeiny, a poprzez to podwyższa ciśnienie tętnicze krwi i ma działanie zakwaszające na organizm.

Natomiast kawa z cykorii to źródło błonnika pokarmowego, który wspomaga odchudzanie i reguluje pracę jelit.

kawa-z-cykorii.jpg
foto.123rf.com

Poza tym taka kawa obniża ciśnienie tętnicze krwi oraz reguluje poziom cukru w naszym organizmie.

Można ją również stosować w celu poprawienia funkcjonowania układu trawiennego, wtedy zalecane jest, aby pić ją jeden lub dwa razy dziennie.

Właściwości kawy zbożowej z cykorii

Kawę zbożową z cykorii otrzymuje się z palonych ziaren zbóż żyta, pszenicy albo jęczmienia oraz cykorii.

Można do niej dodać mleko, miód lub przyprawy, które wzbogacą jej smak, np. cynamon, wanilię, kardamon lub anyż.

Taka kawa nie zawiera kofeiny, ale i tak wykazuje działanie pobudzające, które zawdzięcza węglowodanom, pochodzącym ze zbóż.

Zawiera błonnik pokarmowy, który reguluje pracę przewodu pokarmowego, ale też pobudza perystaltykę jelit, a do tego reguluje rytm wypróżnień, ale też przyczynia się do przyspieszenia procesów przemiany materii.

kawa-z-cykorii.jpg
foto.123rf.com

Poza tym błonnik wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn, które się w nim nagromadziły.

Do tego kawa ta sprawia, że zmniejsza się nam uczucie głodu, ale też wpływa korzystnie na pracę układu nerwowego.

Kawa zbożowa z cykorią zawiera inulinę, a dzięki temu wykazuje właściwości prebiotyczne.

Inulina to wielocukier, który stymuluje rozwój prawidłowej mikroflory jelit, a do tego stanowi mechanizm obronny, co pozwala chronić organizm przed wnikaniem do niego drobnoustrojów chorobotwórczych.

Poza tym kawa ta łagodzi podrażnienia śluzówek przewodu pokarmowego, ale też wykazuje działanie moczopędne, a to pozwala wspierać oczyszczanie organizmu ze zbędnych oraz szkodliwych produktów przemiany materii.

Kawa ta ma również działanie żółciopędne, ponieważ pobudza wątrobę do wydzielania żółci, a poprzez to zapewnia prawidłowy przebieg procesów trawiennych.

Napój ten to także źródło związków o właściwościach antyoksydacyjnych, które mają na celu neutralizowanie wolnych rodników tlenowych, które zwiększają ryzyko rozwoju wielu chorób, w tym miażdżycy, cukrzycy, łuszczycy, nadciśnienia tętniczego oraz choroby Alzheimera i nowotworów.

kawa-z-cykorii.jpg
foto.123rf.com

Kawa z cykorii jest także doskonałym sposobem na odchudzanie, ponieważ zawiera inulinę i błonnik, a poprzez to szybciej spala tłuszcz z organizmu i daje uczucie sytości.

Zwiększa też ilość wapnia w organizmie, gdyż inulina zwiększa właśnie przyswajalność tego pierwiastka.

Poza tym kawa ta zapobiega zaparciom, gdyż wspomaga produkcję bakterii jelitowych.

Czytaj także: CZY KAWA JEST ZDROWA? MAŁO ZNANE FAKTY OBNAŻAJĄCE PRAWDĘ O KAWIE

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.