KARDAMON – WŁAŚCIWOŚCI NAJSTARSZEJ PRZYPRAWY ŚWIATA

Kardamon to jedna z najdroższych, ale też najstarszych przypraw świata. Znana jest na całym świecie nie tylko ze względu na swój smak i aromat, ale również z powodu swoich właściwości zdrowotnych. Doskonale komponuje się z deserami oraz kawą, a także znakomicie pasuje do niektórych dań.

Co to jest kardamon?

Kardamon to jedna z najstarszych, ale też najdroższych przypraw na świecie.

Roślina ta to bylina z rodziny imbirowatych.

Łodygi tej rośliny osiągają wysokość nawet 2 – 3 metrów i to właśnie w nich znajdują się nasiona, które wykorzystywane są w różnych kuchniach świata jako przyprawa.

kardamon.jpg
Kardamon foto.123rf.com

Dostępne są dwa rodzaje kardamonu:

  • czarny, który ma duże i brunatne owoce, a pochodzi on z Himalajów;
  • zielony, który ma niewielkie owoce, a pochodzi on z Indii i Sri Lanki (w Polsce to właśnie zielony kardamon jest przeważnie dostępny).

Przyprawa ta ma charakterystyczny korzenny smak, który jest też słodki, lekko piekący oraz cytrynowo – imbirowy aromat.

Jakie ma właściwości kardamon?

Kardamon stosowano już nawet w starożytnej Grecji na różne problemy żołądkowe, takie jak: niestrawność, wzdęcia oraz skurcze żołądka.

Jeśli chodzi o medycynę niekonwencjonalną, to wykorzystywany jest do leczenia astmy, zapalenia oskrzeli oraz chorób przewodu pokarmowego.

Natomiast w Azji stosuje się go, jako lekarstwo na jadowite ukąszenia.

Poza tym ma właściwości odchudzające, ale też stosuje się go, jako aromat do perfum, a także jako składnik olejków eterycznych oraz pielęgnacyjnych.

perfumy-kardamon.jpg
Perfumy foto.123rf.com

Kiedy chodzi o czasy współczesne, to jedną z ważniejszych właściwości kardamonu jest pobudzanie apetytu, ale regulowanie procesów trawiennych.

Dzieje się tak, ponieważ olejki eteryczne zawarte w kardamonie są odpowiedzialne za pobudzanie wydzielania soków trawiennych, a do tego rozkurczają żołądek.

W związku z tym poleca się go osobom z nieżytem żołądka oraz innymi problemami trawiennymi.

Kardamon przyspiesza również przemianę materii, dlatego można go stosować w różnych dietach odchudzających i dzięki niemu można zwalczyć otyłość.

Jest również pomocny przy cukrzycy, ponieważ zawiera melatoninę, a jest to hormon, który pomaga w walce z cukrzycą, ale też odpowiedzialny jest za powstawanie brunatnej tkanki tłuszczowej, która spala kalorie.

Przyprawa ta ma także działanie oczyszczające na drogi moczowe, gdyż pomaga usuwać toksyny z organizmu, a więc można ją stosować, jako jeden ze składników dań oraz koktajli detoksykacyjnych organizm.

koktajl-detoks.jpg
Koktajl detoksykujący foto.123rf.com

Do tego ma działanie przeciwkonwulsyjne, a olejek kardamonowy może być stosowany na wzdęcia, kolki i skurcze.

Ponadto obniża ciśnienie krwi, ponieważ usuwa nadmiar soli z organizmu.

Kardamon jest też przyprawą, która wspomaga produkcje endorfin.

Okazuje się, że herbata z kardamonem ma działanie antydepresyjne oraz poprawiające samopoczucie.

Żucie ziaren kardamonu odświeża oddech.

Poza tym kardamon przeciwdziała zapaleniom jamy ustnej oraz zapobiega powstawaniu wrzodów, ponieważ niszczy bakterie H.pylori, które są właśnie odpowiedzialne za wywoływanie wrzodów.

Przyprawa ta poprawia też potencję, gdyż kardamon wpływa na ukrwienie narządów płciowych, a dzięki temu wpływa na wzmocnienie i wydłużenie erekcji.

Kardamon pomaga również w walce z przeziębieniem oraz z różnymi schorzeniami dróg oddechowych, gdyż łagodzi kaszel, udrożnia drogi oddechowe, odtyka zatkany nos, a także wzmacnia odporność.

Jakie składniki zawiera kardamon?

W kardamonie można znaleźć następujące witaminy i minerały:

Zastosowanie kardamonu

Kardamon

ceniony jest nie tylko jako przyprawa.

Popularnym jego zastosowaniem jest olejek kardamonowy, który ma właściwości antyseptyczne.

Można go również stosować w aromaterapii do masażu relaksacyjnego, ale też do kąpieli, gdyż wygładza i zmiękcza skórę, a także do produkcji perfum oraz kosmetyków, które mają właściwości ujędrniające i wyszczuplające.

Olejek ten można również stosować na świąd skóry, gdyż zmniejsza go, rozgrzewa ją i zmniejsza bóle reumatyczne.

Można go też wcierać w plecy i klatkę piersiową, gdyż wtedy ułatwia oddychanie.

Olejek kardamonowy nazywany jest też afrodyzjakiem.

Można go ogrzewać w specjalnych podgrzewaczach albo dodać do kominka, gdyż wtedy pobudza zmysły i ma działanie odprężające.

Ponadto, można przygotować również olejek z kardamonu, który można pić podczas przeziębienia, ponieważ ma działanie rozgrzewające, a do tego dostarcza witaminy, minerały, a także substancje odżywcze, które są niezbędne do walki z chorobą.

Poprawia też samopoczucie i wzmacnia fizycznie.

Kardamon jest również składnikiem suplementów diety oraz leków na receptę.

kardamon.jpg
Nasiona kardamonu foto.123rf.com

Jest dodawany do leków na zaburzenia łaknienia oraz pracy układu pokarmowego, ale też jest składnikiem suplementów diety, które wspomagają odchudzanie.

Jednak takim najbardziej popularnym zastosowaniem kardamonu jest wykorzystanie go w kuchni.

Nasiona kardamonu można dodawać do potraw w całości, ale też w postaci rozdrobnionej lub sproszkowanej.

Przyprawę można dodawać do mięs, ryb, pasztetów, pieczeni, gulaszów oraz zup.

Poza tym przyprawę tę wykorzystuje się również do ciast, likierów, sosów, sałatek owocowych, a także do czekolady oraz kawy.

Ponadto, kardamon stosowany jest także jako składnik innych przypraw, np. curry lub garam masala.

Kardamon to droga przyprawa, ale wystarczy dodać tylko jej odrobinę do potraw, ponieważ ma bardzo intensywny smak i aromat.

Najbardziej ceniony jest kardamon malabarski, ale na rynku dostępny jest również kardamon z odmiany nepalskiej oraz jawajskiej, których jednak jakość jest bardzo niska.

Czytaj także: CHILI – PRAWDZIWA OSTROŚĆ WŚRÓD PRZYPRAW

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.

https://www.youtube.com/watch?v=DhdqvYEUVAk