CYTRYNIEC CHIŃSKI – ROŚLINA PIĘCIU SMAKÓW NA NADCIŚNIENIE I ZMĘCZENIE PSYCHICZNE

Cytryniec chiński jest mało znany w Polsce, wielka szkoda, ponieważ charakteryzuje się on wieloma właściwościami, co zawdzięcza swoim składnikom. Pomaga nie tylko na nadciśnienie, ale również na stres oksydacyjny i inne schorzenia. Poza tym jest to roślina pięciu smaków, więc warto ją poznać.

Czym jest cytryniec chiński?

Cytryniec chiński to roślina, która ma formę pnącza, a charakteryzuje się czerwonymi kulistymi owocami, które złożone są w kiść.

Roślina ta określana jest również jako schisandra, a należy do rodziny cytryńcowatych.

Przeważnie występuje w lasach i dolinach rzek Dalekiego Wschodu, gdyż najlepiej rośnie na glebach próchniczych, żyzny i wilgotnych.

Dawniej była uprawiana przeważnie w Rosji, Korei oraz Chinach.

cytryniec-chiński.jpg
foto.shutterstock.com

Okres kwitnięcia tej rośliny to maj i czerwiec, a jest wykorzystywana jako roślina prozdrowotna oraz ozdobna, ale też jakom roślinę, która daje owoce, które jada się we wschodniej części Azji.

Natomiast w Polsce z cytryńca najczęściej przyrządza się różnego rodzaju przetwory, czyli wina, dżemy, konfitury.

Z kolei korę i liście wykorzystuje się do przygotowywania naparu, którym można zastąpić herbatę.

Pochodzenie cytryńca chińskiego

Roślina ta znana jest już od setek lat w tradycyjnej medycynie Choińskiej, a to z powodu swoich cennych właściwości leczniczych.

To właśnie Chińczycy jako jedni z pierwszych zaczęli go wykorzystywać w medycynie.

W ziołolecznictwie po raz pierwszy roślina ta została zastosowana około 2000 r. p.n.e.

Wtedy cytryniec chiński wykorzystywany był na różne dolegliwości, takie jak: niedokrwistość, czerwonka czy problemy z pamięcią.

Pierwsze informacje o tym można znaleźć w farmakopei chińskiej, która ma już 2250 lat.

Chińczycy uważali, że regularne spożywanie cytryńca chińskiego może nawet wydłużyć czas naszej egzystencji, ale też uważano, że jego systematyczne zażywanie poprawia jakość życia, usuwa oznaki stresu, dodaje energii, ale też opóźnia proces starzenia się skóry i organizmu.

stres.jpg
foto.shutterstock.com

W starożytności cytryniec był jedną z najcenniejszych roślin i dlatego bardzo często można było go spotkać w cesarskich pałacach, gdyż cesarz dostawał go w darze od swoich poddanych.

Natomiast na Dalekim Wschodzie z cytryńca chińskiego przyrządzano nalewkę, którą stosowano głównie przy problemach z woreczkiem żółciowym oraz zapaleniem wątroby, gdyż ma działanie żółciopędne.

Poza tym był on towarzyszem praktycznie wszystkich wojsk chińskich podczas wojen, gdyż wtedy stanowił ich podstawowe pożywienie.

Podczas II wojny światowej cytryńca włączono do diety radzieckich lotników, gdyż naukowcy zauważyli, że dzięki jej spożywaniu można łatwiej przystosować wzrok do ciemności, ale też poprawia się ostrość widzenia.

Jaki smak ma cytryniec chiński?

Cytryniec chiński określany jest jako roślina pięciu smaków, która łączy w sobie smak gorzki, słodki, kwaśny, słony oraz cierpki i w związku z tym jej spożywanie może być bardzo interesującym doznaniem dla naszych kubków smakowych.

Poza tym owoce te mają cytrynowy zapach.

Składniki cytryńca chińskiego

Cytryniec chiński jest rośliną, którą docenia się na całym świecie.

Zawiera związki aktywne, takie jak: lignany, które zalicza się do fitoestrogenów, czyli hormonów roślinnych.

Do tych lignanów zalicza się: schizandryny (A, B oraz C), a także schizanteryny, schizandrole, jak i gomizyny.

To właśnie w korzeniu tej rośliny znajduje się najwięcej lignanów, ale też można je znaleźć w innych częściach cytryńca.

Lignany mają bardzo dużo właściwości prozdrowotnych, ale takie najważniejsze są właściwości przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne.

Poza tym w korze, pędach, owocach oraz liściach znajdują się olejki eteryczne, np. cytral, Karen, terpinen, octan, linalol oraz citronelol.

Do tego w owocach jest jeszcze około 20% kwasów di karboksylowych, a głównie kwas winowy, jabłkowy oraz bursztynowy, a także znajdują się w nich fitosterole, fosfolipidy, pektyny, tokoferole, garbniki, karoteny, alkohole cukrowe oraz cukry.

Ponadto w roślinie tej znajduje się również witamina C oraz witamina E, a także mikroelementy, takie jak: magnez, żelazo, fosfor, potas i cynk.

Właściwości cytryńca chińskiego

Cytryniec chiński najczęściej stosowany jest przez osoby, które chcą wesprzeć terapię obniżającą nadciśnienie.

Roślina ta pomaga w obniżeniu ciśnieniu, gdyż poprzez wzrost produkcji tlenku azotu może wpływać na rozluźnienie mięśni gładkich naczyń.

nadciśnienie.jpg
foto.shutterstock.com

Jednak cytryniec może również pomóc osobom, które zmagają się ze stresem oksydacyjnym, gdyż jego owoce mają zdolność do minimalizowania wolnych rodników.

Pomaga także przy notorycznym zmęczeniu psychicznym oraz przy stresie, który został spowodowany różnymi sytuacjami życiowymi, gdyż cytryniec zabezpieczy organizm człowieka przed negatywnym działaniem stresu, a tym samym nie spowoduje jednocześnie negatywnych skutków w organizmie.

Cytryniec pomaga też osobom, które mają problemy z układem nerwowym, gdyż od dawna jest wykorzystywany jako substancja, która wspiera terapię antydepresyjną, nadmierne pobudzenie oraz utratę pamięci.

Chińczycy są zdania, że ma działanie uspokajające i w związku z tym może być stosowany zaraz przed snem.

Ma również właściwości adaptogenne, dlatego warto, aby stosowały go osoby, które wykonują pracę nie tylko fizyczną, ale także umysłową.

Regularne stosowanie preparatów, które zawierają cytryniec chiński, może poprawić nasze samopoczucie, ale też sprawi, że można pozbyć się problemów związanych ze stanami lękowymi.

Roślina ta może być również spożywana przez sportowców, ponieważ pomaga budować wytrzymałość mięśniową oraz siłą, a do tego podnosi wydolność organizmu.

W niektórych krajach cytryniec chiński uznawany jest również za afrodyzjak, gdyż poprawia seksualność kobiet oraz mężczyzn.

Cytryniec chiński w kuchni i w kosmetyce

Cytryniec chiński bardzo często wykorzystywany jest również w kuchni, a w Polsce najczęściej wykonuje się z niego przetwory takie jak: soki, dżemy oraz konfitury, ale także można wykonać z niego nalewkę.

Cytrynowiec w tym przypadku przeważnie wykorzystywany jest w przemyśle perfumeryjnym, a najcenniejszy jest olejek, który pozyskuje się z kory.

W kosmetyce wykorzystuje się także owoce tej rośliny, które mają działanie ujędrniające, przeciwzapalne i regeneracyjne.

W sprzedaży można znaleźć kremy oraz balsamy, w których znajduje się cytrynowiec.

Cytryniec może również pomóc osobom, które mają problemy skórne, a przeważnie egzemę, atopowe zapalenie skóry oraz łuszczycę, gdyż maść z miękiszu owoców ma korzystny wpływ na te choroby oraz wspiera ich leczenie.

Przeciwwskazania

Stosowanie cytryńca jest bezpieczne, ale przy odpowiednim dawkowaniu, ale może się przyczynić do powstawania skutków ubocznych, np. zgaga, ból brzucha oraz wysypka na skórze.

Cytryniec nie powinien być stosowany podczas ciąży, ale też nie ma danych dotyczących przyjmowania go w czasie karmienia piersią.

Poza tym może on stymulować centralny układ nerwowy, dlatego ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności przy chorobach neurologicznych, takich jak: padaczka, wysokie ciśnienie mózgowe.

Warto pamiętać, że niektóre leki rozkładane są przez wątrobę, a cytryniec może zwiększyć lub zmniejszyć szybkość, z jaką wątroba będzie rozkładała leki – dlatego trzeba to skonsultować ze swoim lekarzem.

Nalewka z cytryńca chińskiego

Składniki: 1 szklanka dojrzałych owoców cytryńca, ½ szklanki cukru, 1 szklanka spirytusu oraz 1 szklanka wody źródlanej.

Przygotowanie: cukier zalewamy wodą, gotujemy i odstawiamy do ostudzenia.

nalewka-cytryniec.jpg
foto.shutterstock.com

Tak przygotowanym roztworem zalewamy owoce i dodajemy spirytus, a potem słój szczelnie zakręcamy i odstawiamy na 4 – 6 tygodni (od czasu do czasu należy go wstrząsnąć).

Nalewkę można pić nawet codziennie, ale w niewielkiej ilości, czyli 1 – 2 kieliszki.

Konfitura z cytryńca chińskiego

Składniki: 0,5 kg owoców cytryńca, 1 kg gruszek, 1 kg cukru.

Przygotowanie: Gruszki obieramy i kroimy w kostkę, a do nich dodajemy umyte owoce cytryńca oraz cukier.

Owoce należy smażyć na wolnym ogniu przez około 2 godziny i raz na jakiś czas trzeba je mieszać.

Tak przygotowaną konfiturę należy rozlać do słoików, a następnie pasteryzować.

Konfitura ta idealnie nadaje się jako dodatek do herbaty albo jako dodatek do ciast, naleśników lub pieczywa.

Kisiel z cytryńca chińskiego

Składniki: 750 g owoców cytryńca chińskiego (można je także pomieszać z innymi czerwonymi owocami, np. porzeczki, jagody i wiśnie) oraz 500 ml wody, ½ laski wanilii, 4 łyżki skrobi ziemniaczanej, a także 4 łyżki cukru.

Przygotowanie: owoce myjemy i następnie przekładamy do garnka, a potem dodajemy kolejno laskę wanilii i cukier.

To wszystko zalewamy wodą i gotujemy na ogniu przez około 2 minuty.

Skrobię ziemniaczaną należy wymieszać z małą ilością wody i dodajemy ją do gotujących się owoców.

Po około jednej minucie powinien powstać kisiel.

Czytaj także: POMELO – OWOCOWA EGZOTYKA O IMPONUJĄCYCH KORZYŚCIACH ZDROWOTNYCH

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.