MUESLI DRA BIRCHERA I DIETA, KTÓRA ODMIENI TWOJE ZDROWIE I SYLWETKĘ

Max Bircher-Benner to jednym z pionierów nauki o odżywianiu, który jest również twórcą energetycznej teorii całości pokarmowych. W Zurychu znajduje się klinika jego imienia, gdzie osoby chore, mogą odzyskać zdrowie, a osoby zdrowe mogą nauczyć się właściwego odżywiania i uzyskać smukłą sylwetkę. Jakie są szczegóły proponowanych przez doktora zasad żywieniowych?

Trochę faktów

Maximilian Oskar Bircher-Benner urodził się 22 sierpnia 1867 roku w Aarau w Szwajcarii, a zmarł 24 stycznia 1939 roku w Zurychu, mając 72 lata i dobre zdrowie.

Właśnie w Szwajcarii w Zurychu prowadził sanatorium leczenia naturalnego przy Bircher-Brenner Platz, które dzisiaj znane jest, jako Zurich Development Center.

Badania i terapie nadal są prowadzone, a w tym również przez jego potomków, m.in. córkę dr Ruth Kunz Bircher.

Dr Bircher-Benner ukończył studia medyczne w Wiedniu, Dreźnie, Berlinie oraz Zurychu, ale też posiadał prawo do prowadzenia własnej kliniki.

W 1891 roku w Zurychu uzyskał doktorat z medycyny, a w 1893 roku ożenił się z córką aptekarza Elizabeth Benner z rodu Elsass.

Na co dzień zajmował się leczeniem naturalnym, wodolecznictwem oraz dietetyką.

Sanatorium dra Bircher-Bennera

W sanatorium tym, np. zalecano, aby wcześnie chodzić spać, czyli około godziny 21.00, a poza tym zalecaniem były również ćwiczenia fizyczne, a także praca w ogrodzie dla lepszej harmonii z przyrodą.

Część zaleceń powstała w wyniku obserwacji życia długowiecznych pasterzy w Alpach.

Takie zdrowe sanatoryjne żywienie wymaga od danej osoby odstawienia mięsa i jego przetworów, a także odstawienia szkodliwych białych trucizn, którymi są biała mąka, cukier oraz sól.

Dr Benner w latach 1895 – 1900 przeprowadził bardzo dużo eksperymentów porównawczych nad leczeniem dietą.

Już w 1897 roku otworzył swoją pierwszą klinikę leczenia żywieniem przy ulicy Asylstrasse w Zurychu, a potem w 1904 przeprowadził się do willowej dzielnicy Zurichberg, a także otworzył nową klinikę w południowo – zachodniej dzielnicy Zurychu, która nazywana była „Vital Force”.

Do kliniki tej zjeżdżała arystokracja, fabrykanci, artyści oraz pisarze, a kiedy zmarł, zaraz po jego śmierci w 1939 roku nazwę kliniki „Vital Force” zamieniono na „Bircher-Benner Clinic”.

Także w 1939 roku zostało otworzone „People’s Sanatorium for a Lifestyle Based on Nature”, które ufundowane zostało dzięki datkom pacjentów i sponsorów, ale dr Bircher nie doczekał już otwarcia tego sanatorium.

W 1994 roku została zamknięta stara klinika, która była prowadzona przez jego dwóch synów, ponieważ teren przeznaczono pod nowoczesną zabudowę Zurychu.

Dieta dra Bircher-Bennera

Na podstawie swoich badań uważał, że człowiek w swojej naturze jest wegetarianinem, roślinożercą i dzięki temu tylko taka dieta będzie pozytywnie działała na jego zdrowie.

Warto dodać, że wtedy w USA równolegle działał John Harvey Kellogg, który zaproponował podobną dietę roślinną, a także podobne zalecenia do leczenia.

dieta-birchera-bennera.jpg
foto.shutterstock.com

Z kolei dr Bircher-Benner w 1903 roku opublikował swoją przełomową pracę „Fundamentals of the nourishing therapy due to the Energetik”.

Według teorii „całości pokarmowej” dra Bircher-Bennera w takiej najbardziej zewnętrznej warstwie ziarna, czyli zaraz pod skórą, znajdują się witaminy z grupy B, sole mineralne, białka oraz tłuszcze.

Natomiast ziarna wewnętrzne wypełnione są czystymi węglowodanami.

Na przykład, jak jest to niebezpieczne, pokazuje to, że pod koniec XIX wieku tubylcy z wyspy Tristan da Cunha, z Hawajów oraz Wysp Japońskich zostali obdarowani białym cukrem, białym ryżem, a także mąką i wtedy zaczęli masowo chorować na reumatyzm, próchnicę zębów, nerwobóle, obrzęki oraz niewydolność krążenia.

Według dra Bircher-Bennera w wysokiej temperaturze ginie większość witamin oraz enzymów, a z kolei tłuszcze, białka i węglowodany w wysokim stopniu zostają denaturowane, natomiast ich cechy fizykochemiczne oraz elektryczne ulegają znacznym zmianom, które nie pozostają obojętne dla organizmu człowieka.

Przykładem może być tutaj doświadczenie Mac Carrisona, który grupę pojmanych małp zaczął karmić normalnie zjadanymi przez nie pokarmamem, ale wcześniej został on poddany długotrwałemu gotowaniu.

Okazało się, że wszystkie te małpy zdechły przed upływem 3 miesięcy, a były osłabione i miały zaburzenia żołądka oraz jelit.

Już przed wieloma laty Benner głosił, że stan zdrowia w znacznym stopniu zależy od sposobu żywienia, a złe nawyki żywieniowe są przyczyną wielu różnych chorób.

Według dr Ruth Bircher, która jest autorką książki „Jedzenie drogą do zdrowia”, opierającej się na myśli dra Bennera, nadwaga to nie tylko skutek przejadania się, ale to także sygnał choroby związanej z zaburzeniami procesów przemiany materii.

To oznacza, że zredukowanie wagi możliwe jest poprzez poprawę stanu zdrowia, ale też odwrotnie, gdyż bardzo dobre zdrowie pozwala zachować smukłą sylwetkę.

Zaburzenia przemiany materii są spowodowane przeważnie dietą wysokobiałkową, która przyczynia się do zakwaszenia organizmu, uszkodzenia nerek, wątroby oraz jelita grubego.

Odkrycie witamin

W 1900 roku dr Benner przedstawił swoją teorię tzw. całości pokarmowych na spotkaniu Towarzystwa Lekarskiego w Zurychu.

Wtedy od razu został uznany za znachora i nie było już żadnej mowy o udziałach w kongresach czy innych przedsięwzięciach.

Wtedy przecież nie znano witamin, enzymów i mikroskładników, dlatego swoją teorię mógł realizować tylko w swojej prywatnej klinice.

Poza tym niechęć do jego poglądów wynikała z gwałtownego rozwoju bakteriologii, a to oznaczało, iż słuszne jest, że długo gotuje się potrawy, które w ten sposób pozbawiało się też najważniejszych składników.

Jednak przełom nastąpił, gdy odkryto witaminy, a wtedy w jego klinice zaczęło się pojawiać coraz więcej chorych na miażdżycę, serce, z nowotworami, ale nie tylko.

Okazywało się, że u tych osób po zastosowaniu odpowiedniej kuracji żywieniowej dra Bennera, poprawiały się wyniki, a konsekwencją tego było zwiększenie się liczby jego zwolenników.

Dieta dra Bennera i jej zalecenia

Dietę dra Bennera powinno się zaczynać od picia soków owocowych przez jeden lub dwa dni, a dzięki temu ma się oczyścić organizm.

Zalecenia diety dra Birchera-Bennera to przede wszystkim ograniczenie skrobi w posiłkach i w związku z tym bardzo trzeba uważać na mąkę, ale też na różnego rodzaju kasze, ziemniaki oraz cukier, ale nie ten, który znajduje się w owocach.

Kolejne zalecenie dotyczy zwiększenia udziału surowych pokarmów w codziennym menu, ponieważ to właśnie w nich znajduje się większa zawartość substancji biologicznie czynnych, niż w potrawach gotowanych.

Ważne jest również, aby ograniczyć, a już najlepiej wyeliminować, sól, kawę oraz papierosy.

Z tłuszczów należy używać tylko tłuszcze roślinne, ponieważ zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe.

Należy przyjmować białko pod postacią odtłuszczonego mleka oraz chudego twarogu zwierzęcego, a także trzeba jeść warzywa, rośliny strączkowe, owoce i orzechy.

Muesli dra Birchera

Na śniadanie można zjeść surówkę z jabłek, czyli muesli Birchera, a do tego orzechy (różne, które je się na zmianę) oraz mleko, chleb razowy z masłem, owoce.

Aby przygotować muesli rano i wieczorem (na surówkę spożywaną wieczorem płatki moczy się rano, a na surówkę poranną – płatki moczy się wieczorem) 1 kopiastą łyżkę płatków owsianych należy zalać 3 łyżkami niegazowanej wody mineralnej, a po 12 godzinach dodaje się do nich sok z połówki cytryny, łyżkę słodkiego skondensowanego mleka, łyżkę tartych orzechów oraz 2 średnie jabłka, które należy utrzeć w całości z ogryzkiem i ze skórką.

Następnie wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać.

muesli-birchera.jpg
foto.shutterstock.com

Jabłka można zastąpić innymi owocami, które mogą być również suszone, np. rodzynki, daktyle, figi, morele, banany albo brzoskwinie.

Jeśli używa się suszonych owoców, to należy je rozmoczyć w wodzie albo mleku, ponieważ są owoce, które po wysuszeniu zawierają więcej witamin, niż świeże, a są to m.in. morele.

Z kolei mleko skondensowane można zastąpić śmietanką, kefirem, jogurtem naturalnym, maślanką albo zwykłym mlekiem z miodem.

Natomiast płatki owsiane mogą być stosowane wymiennie z mąką razową albo innymi płatkami z całego ziarna, np. kukurydziane, jęczmienne lub gryczane.

Zamiast soku z cytryny, można dać kwaśny sok owocowy, a zamiast orzechów – migdały.

Na obiad można jeść owoce i orzechy, a co drugi dzień albo co trzeci – zjadać zupę jarską z dowolnych jarzyn, mogą być one mrożone albo suszone.

Warzywa powinny być gotowane albo duszone i to najlepiej w szybkowarze lub na parze, a do tego należy wypić wywar z warzyw.

Ziemniaki należy gotować w łupinkach, a czasami można sobie pozwolić na potrawę z jajek lub sera i zawsze powinna być zielona sałata, surówki.

Na deser można zjeść jedno słodkie ciastko, kompot, budyń albo kisiel.

Jednak w dni, kiedy jada się deser, nie powinno się jeść zupy.

Z kolei kolacja jest taka sama jak śniadanie.

Czytaj także: NOWA DIETA ANTYRAKOWA WEDŁUG DR. COYA

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.