DIETA FLEKSITARIAŃSKA, CZYLI ELASTYCZNY WEGETARIANIZM

Dieta fleksitariańska staje się coraz bardziej popularna. Dietę tę określa się mianem elastycznego wegetarianizmu, a więc jest to sposób odżywiania, gdzie podstawowymi składnikami są owoce oraz warzywa, ale możliwe jest od czasu do czasu spożycie mięsa i ryb. Co jeszcze można spożywać na tej diecie?

Czym jest dieta fleksitariańska?

Określenie „fleksitariańska” powstało z połączenia następujących słów:

  • flexible, co oznacza elastyczny;
  • vegetarian, czyli wegetariański.

Dieta ta szczególnie znana jest jako elastyczny wegetarianizm, a jest ona idealna dla osób, które chcą dbać o swoje zdrowie oraz zdrowy wygląd, ale też nie potrafią albo nie chcą całkowicie rezygnować z jedzenia mięsa.

Po raz pierwszy dieta fleksitariańska pojawiła się w latach 90., ale głośno zrobiło się o niej dopiero w 2008 roku i została ona wybrana dietą 2019 roku.

Jadłospis w diecie fleksitariańskiej

W diecie tej nie ma ścisłych zasad, gdyż tutaj ważne jest to, aby stopniowo wymieniać mięso na produkty roślinne zgodnie z zasadą: Jedz więcej warzyw, mniej mięsa.

Mniej mięsa oznacza, że można go jeść 1 – 2 – 3 razy w tygodniu albo 1 – 2 – 3 razy w miesiącu, gdyż nie ma tutaj jednoznacznych zasad i nie trzeba również przestrzegać żadnych reguł, od których odstąpienie spowodowałoby jakieś wyrzuty sumienia.

Osoby, które stosują taką dietę, wybierają głównie chude gatunki białego mięsa, czyli kurczaka, indyka oraz królika, a należy unikać mięsa tłustego i czerwonego, a więc wołowiny, wieprzowiny, baraniny czy wysoko przetworzonych produktów pochodzenia zwierzęcego.

fleksitarianizm.jpg
foto.depositphotos.com

Czy na diecie fleksitariańskiej można schudnąć?

Na diecie fleksitariańskiej oczywiście można schudnąć, gdyż osoby, które jedzą przeważnie warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste, dostarczają sobie zazwyczaj mniej kalorii niż osoby, które są na tradycyjnej diecie.

Posiłek, który składa się z dużej ilości warzyw, ma niewiele kalorii i daje uczucie sytości.

To, ile się schudnie, zależy od indywidualnych cech i możliwości danej osoby, a może to być nawet od 4 do 5 kg na miesiąc.

Zalety i wady diety fleksitariańskiej

Osoby, które regularnie spożywają warzywa, produkty pełnoziarniste i nasiona roślin strączkowych, a do tego ograniczają żywność wysoko przetworzoną, mogą ochronić się przed chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak: wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, choroby serca i nowotwory.

Fleksitarianizm pomaga zrzucić zbędne kilogramy, a także reguluje ciśnienie krwi oraz obniża poziom cholesterolu i glukozy.

Poza tym taką dietę poleca się przy leczeniu nadciśnienia, cukrzycy, otyłości oraz chorób układu krążenia.

Fleksitarianizm uważany jest za zdrową, ale też mało problematyczną dietę, ale też do niej trzeba podchodzić bardzo rozsądnie.

Stosowanie uzależnione jest od stanu zdrowia oraz aktywności fizycznej.

Jednak trzeba pamiętać, że osoby, które mają, np. problemy z układem pokarmowym, nie powinny spożywać w dużych ilościach roślin strączkowych, które są polecane w tej diecie.

Osoby, które stosują taką dietę, mogą mieć również problemy z utratą cennych witamin oraz składników mineralnych, takich jak: białko, żelazo, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz witamina B12 i witamina D, dlatego też trzeba zadbać o uzupełnienie niedoborów oraz zastosować odpowiednie zamienniki.

Osoby z chorobami tarczycy również powinny ograniczyć spożywanie strączków roślinnych w swojej diecie, ponieważ zawarte w nich substancje antyodżywcze mogą przyczynić się do zaburzeń gospodarki jodu w organizmie.

Podstawowe zasady fleksitarianizmu

Osoba, która chce przejść na fleksitarianizm, powinna przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Swój jadłospis należy oprzeć na produktach pochodzenia roślinnego, gdyż warzywa powinny być tutaj podstawą wszystkich posiłków, a owoce można spożywać jako deser.

Warto również wzbogacać posiłki o kwasy omega-3.

Należy jeść mniej mięsa oraz rzadziej, gdyż mięso ma być tylko dodatkiem do jadłospisu.

Koniecznie trzeba wybierać żywność dobrej jakości, a dotyczy to nie tylko mięsa i ryb, ale również warzyw i owoców.

Można także sięgać po pestki nasion i orzechów, a także należy używać świeżych ziół oraz dobrych przypraw.

Jakie produkty można stosować w diecie fleksitariańskiej?

Źródłem białka w tej diecie może być: soja, soczewica, tofu oraz rośliny strączkowe.

Z warzyw, które nie zawierają skrobi, polecane są: papryka, brukselka, fasolka szparagowa, marchewka, kalafior oraz zielone warzywa liściaste.

Z kolei warzywa, które są bogate w skrobię to: groszek, kukurydza, kabaczek zimowy oraz słodkie ziemniaki.

Z owoców szczególnie polecane są: pomarańcze, jagody, jabłka, wiśnie oraz winogrona.

Orzechy i nasiona to np.: orzechy włoskie, orzechy nerkowca, nasiona chia, siemię lniane, migdały, pistacje, awokado, oliwki oraz kokos.

Zioła i przyprawy: bazylia, oregano, tymianek, mięta, kminek, kurkuma oraz imbir.

Napoje to przeważnie woda mineralna niegazowana, a także herbata i kawa.

dieta-fleksitariańska.jpg
foto.depositphotos.com

Czym różni się fleksitarianizm od wegetarianizmu i semiwegetarianizmu?

Fleksitarianizm to nie odmiana wegetarianizmu, który polega na świadomym, celowym oraz całkowitym wykluczeniu mięsa z codziennej diety.

Jedną z odmian wegetarianizmu jest laktoowowegetarianizm, a jest to rezygnacja z potraw mięsnych, ale dopuszczalne są produkty pochodzenia zwierzęcego, np. nabiał.

Inną odmianą wegetarianizmu jest weganizm, a tutaj rezygnuje się ze spożywania wszystkich produktów, które pochodzą od zwierząt, a nawet jajek i miodu.

Z kolei frutarianizm to najbardziej restrykcyjna odmiana wegetarianizmu, gdzie z diety wyklucza się mięso, a także owoce i warzywa.

Takim etapem przejściowym dla osób, które chcą przejść na dietę wegetariańską, jest semiwegetarianizm, który polega na całkowitym wykluczeniu czerwonego mięsa, a można spożywać tutaj mięso białe, czyli drób i ryby, a także produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli jajka, miód i mleko.

Dieta fleksitariańska a badania naukowe

Na temat diety fleksitariańskiej jest niewiele badań naukowych, gdyż jest to dość nowa dieta, ale też brakuje jednolitej i szczegółowej definicji fleksitarianizmu.

Trudno jest ocenić tę dietę, ponieważ w badaniach naukowych jest ona różnie definiowana.

W niektórych badaniach można znaleźć informację, że jest to dieta, która ogranicza tylko spożywanie czerwonego mięsa, a to powoduje, że jest bardzo podobna do diety semiwegetariańskiej.

Natomiast inne badania mówią, że jest to dieta, która polega na spożywaniu czerwonego mięsa oraz drobiu częściej niż jeden raz w miesiącu, ale nie częściej niż raz w tygodniu.

Ciekawym badaniem na temat fleksitarianizmu jest projekt AdventistHealth Study-2, który był prowadzony w latach 2002 – 2007.

Badanie przeprowadzono na grupie 70 000 osób i dowiedziono w nim, że osoby, które stosują elastyczny wegetarianizm, cechuje niższa masa ciała w porównaniu z osobami, które jedzą mięso każdego dnia.

Potwierdziły to badania przekrojowe na grupie około 10 000 kobiet i stwierdzono w nich, że osoby na diecie fleksitariańskiej oraz semiwegetariańskiej w porównaniu do innych osób częściej wykazują zachowania prozdrowotne, ale również częściej podejmują aktywność fizyczną.

Podczas tego projektu sprawdzono również ryzyko występowania nowotworu piersi przy stosowaniu różnego rodzaju diet.

Okazało się, że najmniejsze ryzyko było u kobiet, które stosowały dietę wegańską, a także przy wegetarianizmie.

Jeśli chodzi o raka prostaty, ryzyko było mniejsze u wegan, a w innych dietach taka zależność nie została zaobserwowana.

Korzyści ze stosowania diet roślinnych dało się także zauważyć przy ryzyku wystąpienia cukrzycy typu 2 oraz zespołu metabolicznego.

Okazało się, że kobiety, które od 20 lat eliminowały ze swojej diety mięso ssaków, miały niższe stężenie glukozy we krwi oraz insuliny, a to oznacza mniejsze ryzyko wystąpienia insulinooporności i hiperinsulinemii w porównaniu z kobietami, które codziennie spożywały mięso.

Poza tym kolejne badania dowiodły, że niższe wystąpienie cukrzycy typu 2 było u osób, które eliminowały albo redukowały spożywanie mięsa oraz jego przetworów.

⇒ Czytaj także: WEGANIZM – POZNAJ 25 FAKTÓW I ZAAKCEPTUJ WEGAN

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy.

1) Przelew na konto bankowe Dla: Odkrywamy Zakryte. Numer konta: 70 1050 1807 1000 0091 4563 2593

2) Pay Pal  Kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

Realizujemy również współpracę reklamową [email protected] i ogłoszenia KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.